Na Żywca - Facet

35 lat telefonu komórkowego

2008-04-02 12:11:11

 Jeśli masz mniej niż 35 lat, to jesteś młodszy od swojej komórki. 35 lat temu Martin Cooper zaprezentował przedmiot, z którego dziś korzystają setki milionów osób na całym świecie.

Pierwszy telefon komórkowy

Firma Bell Labs, badawcze "ramię" amerykańskiego monopolisty telekomunikacyjnego AT&T, przedstawiła ideę bezprzewodowej telefonii opierającej się na komórkach już w 1947 roku. W późniejszych latach 50-tych i 60-tych AT&T rozwijała telefonię komórkową dostępną w samochodzie, bowiem to w niej upatrywała przyszłość. Nie były to zatem jeszcze przenośne, osobiste telefony komórkowe.

"Czy można sobie to wyobrazić? My uważaliśmy, że ludzie nie będą chodzić do samochodu, aby zadzwonić. Ludzie chcieli rozmawiać ze sobą i jedynym sposobem w jaki można było tego dokonać to zbudowanie telefonu komórkowego - telefonu, który byłby osobisty. Taki, który reprezentowałby jednostkę i miał zatem numer przypisany nie do miejsca, nie do biurka, nie do domu zamieszkania, ale do osoby." - powiedział Martin Cooper, wynalazca przenośnego telefonu komórkowego. Pierwsza rozmowa z niego została przeprowadzona 3 kwietnia 1973 z chodnika w centrum Nowego Jorku.

Było to tuż przez konferencją prasową przedstawiającą telefon. Jako pracownik mało znanej Motoroli zadzwonił do Joela Engela, szefa rozwoju konkurencyjnej firmy Bell Labs (AT&T) i powiedział: "Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego telefonu komórkowego. Telefonu w pełni przenośnego.".

Cooper przyznał, że do zaprojektowania telefonu komórkowego zainspirował go komunikator kapitana Kirka z serii telewizyjnej "Star Trek".

Przyszłość telefonów komórkowych

Dziś Martin Cooper prowadzi firmę ArrayComm, która produkuje oprogramowanie dla operatorów komórkowych. Uważa, że w krótkim horyzoncie czasowym przyszłość należy do telefonu, który nie służy tylko do rozmów, ale przez sieć GSM jest stale podłączony do Internetu.

"Zamysłem zawsze było to, by telefon stał się częścią was" - dodał Cooper. Twórca marzy, że nadejdzie taki moment, że będzie wystarczyło pomyśleć, że chcemy zadzwonić by tę czynność wykonać. Przewiduje on, że za 15-20 lat telefon stanie się elementem ludzkiego ciała i będzie służył nie tylko do telefonowania, ale także jako pomoc w diagnozowaniu i leczeniu chorób.

PS Od 1973 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy przenośny telefon komórkowy do pierwszego komercyjnego uruchomienia systemu telefonii komórkowej minęło jeszcze 10 lat. Ale to opowieść na inną okazję...

Źródło: www.karciarz.pl
---
opracowano na podstawie BBC, Wikipedia, ArrayComm i materiałów własnych


Słowa kluczowe: telefon komórkowy komórka wynalazek urodziny sms pierwsze komórki przyszłość telefonii komórkowej 35
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak nie przepłacić jeÅźdząc autem?
Jak nie przepłacić podróżując na 4 kółkach?

Sprawdź, gdzie szukać najtańszych ofert na przejazdy i jak zaoszczędzić na paliwie.

Prezent na dzień ojca

Sprawdź, co możesz podarować na dzień ojca, który wypada 23 czerwca.

Polecamy
Dobra oferta internetu dla studenta – czyli jaka?
Dobra oferta internetu dla studenta – czyli jaka?

Żak potrzebuje szybkiego łącza, które nawet dzielone na kilku korzystających zapewni jakość usługi.

Nie daj się zaskoczyć zimie!
Jak szybko i skutecznie odmrozić szybę samochodową?

Nie daj się zaskoczyć zimie i zobacz, jak łatwo odmrozić szybę w aucie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak nie przepłacić jeÅźdząc autem?
Jak nie przepłacić podróżując na 4 kółkach?

Sprawdź, gdzie szukać najtańszych ofert na przejazdy i jak zaoszczędzić na paliwie.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.