Forma / Zdrowie - Facet

Jak wrocić do biegania po kontuzji kolana?

2015-02-14 14:21:57

W ciągu ostatnich kilku lat w naszym kraju bieganie stało się bardzo modne. Polacy ruszyli w teren i na siłownię. Biegamy po parkach, chodnikach i bieżniach. Jednak każdemu może przytrafić się kontuzja. Czasem minie kilka dni i już o niej zapominamy, a innym razem powrót do treningów trwa znacznie dłużej i leczenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Takim przypadkiem jest właśnie kontuzja kolana.

Ustal co się stało

Kontuzje są najróżniejsze. Mogą to być na przykład złamania, zwichnięcia, skręcenia. Te powstają raptownie i z miejsca kładą nas do łóżka. Są też te, które stopniowo uniemożliwiają nam bieganie, np. stany zapalne czy  naderwania. W wypadku, kiedy występuje opuchlizna, lub zasinienie najlepiej od razu udać się do lekarza. Z mniej poważnymi w naszym odczuciu uszkodzeniami do osteopaty czy fizjoterapeuty.

Ile potrwa przerwa

To oczywiste, że w każdym przypadku czas przerwy od treningów jest inny. Zależy co nam się stało, w jakim stanie jest kontuzjowana noga oraz ogólnie całe nasze ciało. - Uszkodzenie kości goi się najkrócej 6 tygodni, natomiast więzadła wracają do pełnej sprawności dopiero między 8 a 14 miesiącem przerwy. Oczywiście przy uszkodzeniu tych drugich możemy wrócić do biegania szybciej, natomiast musi się to odbywać pod stałą opieką specjalisty – mówi Marcin Pochojka,  fizjoterapeuta "Pracowni Zdrowia".

Powolne wracanie

Najgorsze, co może się przytrafić po kontuzji, to zbyt szybki i źle przeprowadzony powrót do treningów. Jedyne co wtedy osiągniemy to nagły nawrót urazu. -  Na pewno należy pamiętać, aby wracać do biegania bardzo spokojnie. Pierwsze treningi po kontuzji powinny być krótkie i nie forsowne. Najlepiej zacząć od, krótkiej przebieżki z przerwami na trucht. Dodatkowo warto od samego początku zadbać o wzmocnienie mięśni i ścięgien utrzymujących staw we właściwym miejscu. – mówi nam Ewelina, która od lat biega w ogólnopolskich maratonach.

Jakie obciążenia

Tu ponownie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba samemu, lub najlepiej razem z lekarzem wyczuć, na ile możemy sobie pozwolić. Bardzo wiele zależy od naszego stopnia wytrenowania i stażu biegowego. Osoba, która biega od wielu lat, z  większą łatwością zaakceptuje duże obciążenie treningowe, jeśli tylko nie jest ono włączone za szybko po kontuzji. Dobrze jest przynajmniej przez 2 tygodnie zastosować trening wprowadzający, czyli mający mały kilometraż i małe obciążenie. - Jeśli fizjoterapeuta lub lekarz zaleci jakieś dodatkowe środki medyczne, to oczywiście należy je stosować. Wyleczone kolano nie powinno jednak potrzebować dalszego wsparcia z naszej strony. Należy pamiętać o tym, aby nie szaleć na treningach, wykonywać ćwiczenia wzmacniające oraz zadbać o regenerację – radzi Ewelina.

Oceń swoje siły

Pamiętajmy, że jeśli osoba, która zaczęła biegać do niedawna swój czas spędzała tylko przed monitorem komputera lub ekranem telewizora powinna bardzo spokojnie podejść do treningów. - Jeśli mamy nadprogramowe kilogramy, musimy je zrzucić, niekoniecznie biegając. Im nasza waga jest większa, tym więcej mają do dźwigania nasze stawy, z czego nie są  zadowolone i potrafią się zbuntować, Stąd się biorą kontuzje. Pamiętajmy również o różnorodności, nie fiksujmy się tylko na bieganiu. Wzmacniajmy całe nasze ciało i dbajmy o ogólną sprawność. – poleca Ewelina.

Wzmocnijmy się

Po kontuzji trzeba wzmocnić miejsca, które zostały osłabione urazem oraz przerwą od treningów. - Dobrze jest pójść dwutorowo i wraz z delikatnymi i krótkimi biegami dołączyć kilka ćwiczeń wzmacniających mięśnie okołostawowe – zaznacza Lipińska. Natomiast Marcin Pochojka wymienia kilka ogólnych wskazań dla każdego wracającego po kontuzji kolana:

- poprawa przemiany materii w tkankach okolicy urazu

- zmniejszenie obciążeń przenoszonych przez okolice urazu

- po okresie regeneracji zadbanie o prawidłowy zakres ruchomości w okolicy urazu

- poprawa mobilności elastyczności tkanek w okolicy urazu

- poprawa stabilizacji mięśniowej i czucia głębokiego w celu powrotu do formy i zabezpieczeniu się przed nawrotami kontuzji

- wzmocnienie siły mięśniowej mięśni posturalnych i fazowych

- ponowne poprawienie wydolności organizmu

Bądź jak bolid F1

Nie tylko zawodowy sportowiec powinien regularnie bywać u lekarza. Każdy, kto regularnie oddaje się aktywności fizycznej, która wiąże się ze znaczną eksploatacją stawów i mięśni powinien radzić się specjalistów. -  Polecam każdemu biegającemu przynajmniej raz przed sezonem udać się do fizjoterapeuty, osteopaty w celu sprawdzenie, czy w organizmie wszystko pracuje w normie. Jeśli zależy nam na wyczynowym bieganiu, to bądźmy jak bolid formuły 1. Tam żeby pomyślnie ukończyć wyścig trzeba regularnie przechodzić fachowy serwis – porównuje Pochojka.

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: kontuzja kolana leczenie, kolano leczenie, bieganie, ból kolan
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Wszywka alkoholowa Wrocław
Wszywka alkoholowa Wrocław a powrót do zdrowia Wrocław

Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, jest jednym z dostępnych na rynku medycznym środków wspomagających abstynencję od alkoholu.

Polecamy
odzyskanie formy po zimie
5 sposobów na odzyskanie formy po zimie Łódź

Odzyskanie formy po zimie dla wielu z nas staje się priorytetem. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

olejek CBD
Olejek CBD - na co pomaga?

Dlaczego warto po niego sięgnąć? I czy faktycznie warto?

Polecamy
Ostatnio dodane
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.