Forma / Zdrowie - Facet

Choroby przenoszone drogą płciową

2017-11-27 14:15:49

Choroby weneryczne są często tematem tabu i mało kto o nich rozmawia. Sporo osób nie ma świadomości o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą przypadkowy seks, brak zabezpieczenia i z pozoru niewinna zabawa. Często konsekwencje są bardzo poważne, a my musimy zmagać się z chorobą, którą niestety ciężko jest wyleczyć. Warto więc uświadomić sobie, że profilaktyka jest dużo lepsza od leczenia, które może trwać długo i nie zawsze jest skuteczne. Oto kilka chorób wenerycznych i ich objawy.

Choroby przenoszone drogą płciową

Kiła
Choroba ta jest tym bardziej niebezpieczna, że często nie daje poznać zarażonej osobie, że atakuje różne organy. Kiła może powodować uszkodzenia wzroku, działa również negatywnie na układ nerwowy. W miejscu zarażenia powstaje na początku małe owrzodzenie, które z czasem powiększa się. Następnie chory skarży się na różnego rodzaju krostki, które występują szczególnie na dłoniach i stopach. Kiła atakuje różwnież węzły chłonne, a także może powodować zapalenie opon mózgowych. W przypadku tej choroby ważne jest szybkie wykrycie i odpowiednie działanie, które zniweluje przykre skutki kiły.

Rzeżączka
Jedną z najpopularniejszych chorób wenerycznych jest właśnie rzeżączka. Rzeżączka bardzo często nie daje o sobie znać, co może doprowadzić chorego nawet do niepłodności. Choroba ta przebiega zdecydowanie inaczej u kobiet, niż u mężczyzn. Panie mogą skarżyć się na pieczenie przy oddawaniu moczu oraz na upławy. Rzeżączka może powodować także nieprzyjemny świąd w okolicach odbytu, a także ból, który występuje podczas współżycia. Panowie zarażeni mogą skarżyć się na różnego rodzaju krostki, owrzodzenia i infekcje okolic odbytu, świąd, a także problemy z oddawaniem moczu, które często łączą się z uczuciem pieczenia.

HPV
Zarażenie HPV bardzo często przebiega bezobjawowo, a zarażona osoba nie ma pojęcia o zagrożeniu. Wirus brodawczaka ludzkiego jest jedną z popularniejszych chorób wenerycznych, która występuje w okolicach narządów płciowych, a także w jamie ustnej. W przypadku kobiet HPV powoduje między innymi raka szyjki macicy, dlatego bardzo ważna jest często wykonywana cytologia oraz szybka diagnoza w przypadku stwierdzenia choroby. Zmiany mogą być wymrażane, a w przypadku większych kłykcin potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Chlamydioza
Chlamydioza zazwyczaj wykrywana jest dopiero w momencie, kiedy powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Mężczyźni mogą chorować na zapalenie najądrza, uskarżać się na problemy związane z oddawaniem moczu, swędzenie oraz pieczenie, a kobiety narażone są na choroby związanymi z przydatkami, a także ból podczas stosunku, krwiawienie w czasie współżycia oraz bóle brzucha. Nieleczona chlamydioza może doprowadzić do niepłodności, warto więc systematycznie kontrolować stan zdrowia i wykonywać wszystkie badania.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: HPV, Kiła, Rzeżączka, AIDS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chandra i złe samopoczucie? Wygraj z nimi!
Chandra i złe samopoczucie? Wygraj z nimi!

Nie daj się chandrze i wygraj ze złym samopoczuciem!

Koktajle oczyszczajÄ…ce
Koktajle i soki oczyszczające

Chcesz usunąć toksyny z organizmu? Spróbuj koktajli oczyszczających!

Czarnuszka - właściwości i zastosowanie
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie

Czarnuszka to skarbnica dobroczynnych dla organizmu właściwości.

Polecamy
Dieta aktywnego mężczyzny
Dieta aktywnego mężczyzny

Wielu mężczyzn przeraża nawet sama myśl o skrupulatnym przestrzeganiu różnych reżimów żywieniowych. Jednak przy odrobinie dobrej woli możliwe jest wprowadzenie takich zmian w stylu życia, które pozwolą na zachowanie dobrej formy i zdrowia.

15 śmiesznych reklam jogi i fitnessu
15 śmiesznych reklam jogi i fitnessu

Jeżeli lubisz aktywny styl życia i marketing partyzancki, ta galeria jest dla ciebie!

Ostatnio dodane
Chandra i złe samopoczucie? Wygraj z nimi!
Chandra i złe samopoczucie? Wygraj z nimi!

Nie daj się chandrze i wygraj ze złym samopoczuciem!

Koktajle oczyszczajÄ…ce
Koktajle i soki oczyszczające

Chcesz usunąć toksyny z organizmu? Spróbuj koktajli oczyszczających!

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja