Forma / Zdrowie - Facet

Europejski Tydzień Testowania na HIV I HCV 2017

2017-11-16 07:37:55

W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. W 2016 roku wykryto w naszym kraju 1270 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwach: mazowieckim (248), śląskim (143) dolnośląskim (138) i małopolskim (110). Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa.  Wynikiem takiej sytuacji jest znacząca liczba późno diagnozowanych (w zaawansowanym stanie zakażenia) oraz nowych zakażeń. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z HCV – wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C), które może prowadzić do zwłóknienia, marskości, a nawet nowotworu wątroby. Według szacunków PZH w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia!

Europejski Tydzień Testowania na HIV I HCV 2017

W dniach 17-24 listopada odbędzie się piąta edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. Podstawowym celem tej inicjatywy jest zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania badań w kierunku HIV/HCV, w celu wczesnego wykrycia tych zakażeń. Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Testowania to: „Testuj. Lecz. Zapobiegaj”.


W tym roku aż 632 organizacje z całej Europy wezmą udział w wydarzeniu, w tym 19 organizacji z Polski. Europejski Tydzień Testowania będzie realizowany na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Zielonej Góry, Koszalina, Opola, Chorzowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Słupska.


„Europejski Tydzień Testowania jest doskonałą okazją, by odwiedzić Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny i wykonać test w kierunku HIV – bezpłatnie i anonimowo, a także HCV. Osoby, które zdecydują się na wizytę w PKD będą miały okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV) – mówi Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, doradca w PKD.


Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98%-99% chorych. Obecnie stosowane leki, bezpośrednio działające na wirusy, są nie tylko znacznie skuteczniejsze, niż stosowana wcześniej terapia interferonowa, ale też nie mają tylu działań niepożądanych, terapia jest krótsza i lepiej tolerowalna przez pacjentów. Tutaj też obowiązuje zasada: im wcześniej wykryjemy tym lepiej.


„Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest natomiast moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić już po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak aby w pełni je wykluczyć musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność” – podkreśla Izabela Pazdan, koordynatorka Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego, znajdującego się przy ulicy Chmielnej 4 w Warszawie.
Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, więc jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają.


Do zakażenia HCV dochodzi głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi. Może to nastąpić w trakcie wszelkich zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych - leczniczych czy kosmetycznych. Do zakażenia może również dojść poprzez wspólne, dożylne lub domięśniowe przyjmowanie narkotyków, a także podczas piercing’u lub wykonywania tatuażu. Z tego względu tak istotne jest przestrzeganie w tych sytuacjach wszelkich procedur związanych ze sterylizacją sprzętu.
Warto pomyśleć o swoim zdrowiu w kontekście zakażenia zarówno HIV jak i HCV. Dobrą okazją ku temu jest właśnie Europejski Tydzień Testowania.

Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych na terenie Polski znajdują się pod adresem: www.aids.gov.pl/pkd
Szczegółowe informacje o samym badaniu na HIV znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv
Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) to organizacja non-profit działająca w Polsce od ponad 20 lat. Głównym obszarem naszych działań jest szeroko rozumiana profilaktyka, zarówno w zakresie HIV/AIDS, chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową jak i wirusów hepatotropowych (HAV, HBV, HCV). Organizacja prowadzi warsztaty i szkolenia skierowane do młodzieży, studentów oraz osób dorosłych, należących do różnych grup zawodowych.

ip

Słowa kluczowe: zapalenie wątroby, AIDS, badania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Wszywka alkoholowa Wrocław
Wszywka alkoholowa Wrocław a powrót do zdrowia Wrocław

Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, jest jednym z dostępnych na rynku medycznym środków wspomagających abstynencję od alkoholu.

Polecamy
Jedzenie, ktÃłre poprawi TwÃłj humor
Jedzenie, które poprawi twój humor

Czy jedzenie jest w stanie poprawić nastrój? Tak, to możliwe!

Czym jest post-COVID i czy należy się go obawiać?

Sprawdź, jak działać gdy rozpoznasz u siebie te objawy.

Polecamy
Ostatnio dodane
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.