Forma / Zdrowie - Facet

Jak dbać o serce?

2017-09-27 11:12:10

Serce nie bez powodu jest uznawane za najważniejszy narząd w organiźmie człowieka. To właśnie serce sprawia, że do każdego organu wewnętrznego pompowany jest tlen. Serce potrafi w ciągu jednej godziny przepompować nawet 350 litrów krwi. Jego praca jest więc niezwykle ważna, a każde nieprawidłowości w działaniu odczuwalne są natychmiast przez cały organizm. Choroby serca są niestety bardzo częstą przyczyną zgonów, tak samo, jak udary mózgu czy zawały. Warto więc zapoznać się z tym, jak dbać o ten szczególny organ już od młodych lat, pamiętając, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

choroby serca

Zwiększ aktywność fizyczną
W dzisiejszych czasach sporo osób spędza całe dni na siedzeniu przed komputerem. Wielu ludzi nawet po skończonej pracy nie wykorzystuje wolnego czasu na aktywność fizyczną, zalegając przed telewizorem. Jeśli dołożymy do tego jeszcze porcję śmieciowego jedzenia, to tak, jakbyśmy sami chcieli wykończyć nasze serce. Warto dołożyć wszelkich starań do tego, żeby systematycznie ćwiczyć, najlepiej na świeżym powietrzu. Oczywiście trening musi być dostosowany do naszego wieku, stanu zdrowia itd. Nie zapominajmy jednak, że nawet krótki spacer na świeżym powietrzu jest lepszy od siedzenia w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie nie wykonujemy żadnych aktywności fizycznych.

Jedz z głową!
Zła dieta, śmieciowe jedzenie i picie alkoholu może powodować różnego rodzaju schorzenia serca. Tłuste potrawy, fast foody i kilogramy słodyczy to również rzeczy, które zdecydowanie nie wspomagają jego pracy. Dokładając do tego palenie papierosów lub spożywanie innych, groźnych używek sprawiamy, że nasze serce zaczyna pracować słabiej, aż w końcu zaczynają się poważne kłopoty. Nieodpowiednia dieta może powodować cukrzycę, nadciśnienie czy też otyłość, a to wszystko działa na niekorzyść funkcjonowania serca. Zdrowa i zbilansowana dieta, pozbawiona używek i toksycznych dla organizmu produktów spowoduje, że poczujemy się lepiej, a nasz organizm będzie działać zdecydowanie sprawniej. Pamiętajmy, aby systematycznie badać poziom cukru, ciśnienie i raz na jakiś czas robić badania EKG. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, czyli w naszej rodzinie występowały takie choroby jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie czy zdarzały się zawały, udary mózgu, to powinniśmy bardziej wnikliwie obserwować nasz organizm, a co za tym idzie, dbać o to, co jemy i aktywniej spędzać wolny czas. 

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: choroby serca, choroby krążenia, nadciśnienie, zawał, udar mózgu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
jedzenie w święta
Jak nie przytyć w święta?

Przygotowania do świąt trwają w najlepsze, ale już teraz wielu z nas zastanawia się, co zrobić, aby nie skończyć z kilkoma kilogramami na plusie.

Jak odzyskać siły po imprezie?
Jak odzyskać siły po imprezie?

Na syndrom dnia następnego choruje po imprezie sporo osób.

Koktajle na masÄ™
Koktajle na masę

Koktajle tego typu szybciej zbudują masę mięśniową

Polecamy
Co na łysienie?
Co na łysienie?

Co trzeci facet pomiędzy 25 a 40 rokiem życia zaobserwował u siebie łysienie o różnym stopniu nasilenia

Złe wieści dla niebieskookich
Złe wieści dla niebieskookich

Niebieskoocy stanowią 40 proc. pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne.

Ostatnio czytane
Co na łysienie?
Co na łysienie?

Co trzeci facet pomiędzy 25 a 40 rokiem życia zaobserwował u siebie łysienie o różnym stopniu nasilenia

Złe wieści dla niebieskookich
Złe wieści dla niebieskookich

Niebieskoocy stanowią 40 proc. pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne.

Popularne
Krew w spermie - co robić?
Krew w spermie - co robić?

Jeśli zauważyłeś krew w swojej spermie, nie musisz od razu zakładać najczarniejszych scenariuszy. W większości przypadków to przypadłość tak „groźna” jak krwawienie z nosa. Czasami jednak może oznaczać poważniejsze problemy.

Długie nogi oznaką zdrowia
Długie nogi oznaką zdrowia

Długie nogi u kobiet nie tylko cieszą męskie oko, ale również świadczą o mniejszym ryzyko chorób wątroby - stwierdzili uczeni z Uniwersytetu w Bristolu.

Polecamy