Forma / Zdrowie - Facet

O historii CrossFitu słów kilka

2017-02-16 09:06:23

Wszystko zaczęło się w garażu u amerykanina Grega Glassmana. Był on gimnastykiem jednak wywodził się z rodziny inżynierów, skąd wynikało jego pragmatyczne podejście do podejmowanych problemów.

Jednym z takich wyzwań było opracowanie metody treningowej która mogłaby wynieść go ponad przeciętną w dziedzine którą uprawiał. Warto tu dodać, że gimnastyka już sama w sobie jest piekielnie wymagająca, dlatego zadanie z pewnością nie należało do prostych. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż w tamtejszym okresie (lata 70te, 80te) Stany zalewała fala przeróżnych maszyn: suwnice, bramy, przyrządy do bicepsów, tricepsów, łydek, a podobno nawet do małego palca u nogi. Glassman nie widział w tym żadnych korzyści, sądził, że fitness zmierza w złym kierunku. Dlaczego? Maszyny wiążą się z izolowaniem danej partii mięśniowej, a to kłóciło się z jego ideą sprawności fizycznej. Tutaj wracamy do garażu Grega. Wyposażył go w drążek, sztangę i trochę wolnych ciężarów po czym zaczął eksperymentować – dobierał, łączył i tworzył nowe ćwiczenia. Tak podobno powstał pierwszy CrossFitowy workout – FRAN, który zmęczył go jak nic dotychczas. Wtedy zrozumiał, że obrał prawidłową drogę. Branża fitness nie była jednak entuzjastycznie nastawiona do filozofii Glassmana dlatego postanowił działać na własną rękę – wraz z żoną w 1995 roku założył pierwszy box na świecie a kilka lat później (2000r.) zarejestrował on znaną dziś wszystkim markę CrossFit. Na przestrzeni 17 lat liczba boxów oraz osób trenujących na całym świecie wystrzeliła do niespodziewanej skali i co najważniejsze wciąż wzrasta. W międzyczasie powstały swego rodzaju igrzyska – The CrossFit Games które mają na celu wyłonić najsprawniejszych na całej planecie przedstawicieli obu płci. Idąc za tym przykładem już prawie w każdym kraju organizowane są liczne zawody które ściągają CrossFitowych zapaleńców aby mierzyli się ze sobą ale przede wszystkim dobrze się bawili.

Jaka jest więc filozofia CrossFitu?

CrossFit to z definicji stale zróżnicowany ruch funkcjonalny wykonywany na dużej intensywności. Brzmi zbyt skomplikowanie? Oto krótkie objaśnienie:

-stale zróżnicowany oznacza brak stagnacji i monotonii więc nasze ciało nie przyzwyczaja się do stałych bodźców. Jak w życiu, nigdy nie wiesz co może Cię spotkać. Każdy trening to nowe wyzwanie! Można to osiągnąć dzięki wachlarzowi ćwiczeń z zakresu gimnastyki, podnoszenia ciężarów, oraz treningu wydolnościowego – bieganie, skakanie, wiosłowanie, skakanka itp.

Ruch funkcjonalny to w uproszczeniu działanie wielostawowe i wielopłaszczyznowe, czyli takie które wymaga zaangażowania i koordynacji większości, jeśli nie wszystkich grup mięśniowych. Jednak co najważniejsze uczą one prawidłowej pracy i motoryki ludzkiego ciała.

Wysoka intensywność dopina wszystko w spójną całość – liczne badania zgodnie potwierdzają, że to właśnie krótkie i intensywne treningi interwałowe (np. TABATA) przekładają sie na najlepsze rezultaty: poprawiają markery zdrowotne, budują masę mięśniową, poprawiają wydolność. Koniec z monotonnymi aerobami!

Trener personalny z Veles

fot. Maciej Mokrzycki

Słowa kluczowe: Crossfit, crossfit Veles, crossfit Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Warto przeczytać
Poznaj 12 sposobów na kaca!
Poznaj 12 sposobów na kaca!

Świat jest zawsze o trzy drinki z tyłu, ale na kacu jest już w ogóle nie do zniesienia. Przed Sylwestrem zobacz, jak się ustrzec mordercy!

Gdy orgazm staje się koszmarem
Gdy orgazm staje się koszmarem

300 orgazmów w ciągu dnia? Raczej przekleństwo niż błogosławieństwo.

Zobacz także
jak szybko zasnąć
Chcesz szybko zasnąć? Oto sposoby!

Każdy marzy o tym, aby zasypiać w kilka chwil...

udar słoneczny
Objawy udaru słonecznego

W gorące dni bardzo łatwo o udar cieplny, który jest niebezpieczny

Jak utrzymać formę na urlopie?

Zobacz, jak nie stracić tego na co pracujesz przez cały rok!

Ostatnio czytane
Poznaj 12 sposobów na kaca!
Poznaj 12 sposobów na kaca!

Świat jest zawsze o trzy drinki z tyłu, ale na kacu jest już w ogóle nie do zniesienia. Przed Sylwestrem zobacz, jak się ustrzec mordercy!

Gdy orgazm staje się koszmarem
Gdy orgazm staje się koszmarem

300 orgazmów w ciągu dnia? Raczej przekleństwo niż błogosławieństwo.

Popularne
Krew w spermie - co robić?
Krew w spermie - co robić?

Jeśli zauważyłeś krew w swojej spermie, nie musisz od razu zakładać najczarniejszych scenariuszy. W większości przypadków to przypadłość tak „groźna” jak krwawienie z nosa. Czasami jednak może oznaczać poważniejsze problemy.

Długie nogi oznaką zdrowia
Długie nogi oznaką zdrowia

Długie nogi u kobiet nie tylko cieszą męskie oko, ale również świadczą o mniejszym ryzyko chorób wątroby - stwierdzili uczeni z Uniwersytetu w Bristolu.

Konkurs Ziaja