Na Żywca - Facet

Prace, których na pewno nie chciałbyś wykonywać!

2009-09-23 09:44:05

 Według sondy przeprowadzonej na początku sierpnia na stronach jednego z najpopularniejszych polskich portali internetowych, nawet 10 tys. złotych pensji nie przekonałoby nas do pracy w agencji towarzyskiej, w prosektorium i ubojni. Nie chcielibyśmy być politykiem i grabarzem oraz sprzątaczką... Te profesje nie robią jednak takiego wrażenia po obejrzeniu jakiegokolwiek odcinka programu Brudna robota na Discovery Channel. 

Tych z programu wielu z nas nie podjęłoby się nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych pensji. Prowadzący serię, Mike Rowe, odbywa staże w różnych zakładach pracy, gdzie ryzyko, niebezpieczeństwo, brud i koszmarny odór są chlebem powszednim dla ludzi o nietypowym fachu. Jednak, to co dla Mike'a jest bardzo charakterystyczne, to szacunek dla wszystkich bohaterów poszczególnych odcinków. Bo praca uszlachetnia. Nawet, jeśli jest obrzydliwa, brudna i śmierdząca.

Obrzydliwość!

 Listę obrzydliwych zajęć otwiera selekcjoner kurczaków. Zgodnie z Amerykańskim Ministerstwem Pracy, sortowacz kurczaków lub selekcjoner drobiu „sortuje pisklęta kurczaków według ich wyglądu i oddziela zdrowe od zdeformowanych lub chorych kurczaków." Jak? Wyszukuje pokręcone palce, ślepotę, zniekształcone dzioby, odbarwiony puch i twarde brzuchy a także objawy takich chorób, jak zapalenie oskrzeli czy różnorakie infekcje. Zakres obowiązków sortowacza może również obejmować: „umieszczanie chorych kurczaków w spalarni, usuwanie końcówek dziobów i pakowanie kurczaków do pudełek kartonowych". Są jacyś chętni?

Dla wielu równie odrażająca może być posada pogromcy szkodników, który codziennie podnosi rękawicę rzuconą przez karaluchy, pluskwy, szczury, pająki, mrówki i prusaki. Widok ruszającej się od robactwa podłogi i kuchni pełnej odchodów gryzoni może przyprawić o mdłości.

Brud!

Czyszczenie toalet przenośnych to nie tylko brudna, ale i nieźle płatna robota. Oczywiście w Stanach (ok. 50  tyś dolarów rocznie), w Polsce już nie jest tak różowo... Na czym polega to zajęcie? Za pomocą długiej rury zakończonej zbiornikiem "wysysają" wszelkie odpady i opróżniają zbiornik z fekaliów. Następnie całą powierzchnię toalety czyszczą i odkażają za pomocą urządzenia pod dużym ciśnieniem. Równie brudna praca czeka w szpitalnej pralni, gdzie pracownicy codziennie mają styk z zabrudzoną pościelą. Jednak do widoku krwi, wydzielin ludzkich, włosów, paznokci i nieczystosci również można się przyzwyczaić. Brud to także nieodłączny element w pracy smołowacza dachów, zbieracza recyklingowych odpadów na wysypisku, górnika, pracownika platformy wiertniczej czy osoby pracujacej w przetworstwie rybnym.

Smród!
 
 Najbardziej śmierdzącym zajęciem jest prawdopodobnie praca w zakładzie utylizacyjnym, gdzie przerabia się zdechłe zwierzęta. Codziennie rano samochodami dostawczymi zwożone są z okolicy, następnie są sortowane, pozbawiane podków, łańcuchów itp. Rozdrobnieniu ulegają także kości, a to, co powstaje trafia do warnika, gdzie rozpoczyna się proces utylizacyjny. Nie trzeba dodawać, że to praca dla najtwardszych i najbardziej wytrzymałych. Padlina rozkłada się bardzo szybko i potwornie śmierdzi, szczególnie latem. Smród jest tak silny, że unosi się nad zakładem i w jego okolicy, a pracownicy przynoszą go na sobie do domów...

Inna profesja, która wymaga od pracowników lekceważenia nieprzyjemnych "zapachów" to produkcja karmy dla karmy dla ptaków mięsożernych. Do jej sporządzenia używa się przede wszystkim zwierzęcego tłuszczu i owadów, a sama praca to ekstremalny odpowiednik kucharza. Wcielając się w tę rolę Mike Rowe, w pierwszej kolejności musiał ugotować zwierzęce nerki, by wydobyć z nich tłuszcz. Następnie dodać do tego „rosołu" m.in. ususzone larwy much, a jeszcze żywe owady zalać wrzątkiem, po czym także dorzucić. Jak widać, cały proces produkcyjny nie należy do najprzyjemniejszych. Do brzydkich zapachów przywyknąć też musi śmieciarz, pilot samolotu rozyplającego chemikalia, pracownik prosektoriu, szambiarz i pracownik schroniska dla zwierząt.

Wielu z nas ma ten komfort, że taką pracę może obserwować leżąc na kanapie przed telewizorem w każdy wtorkowy wieczór. „Brudnej roboty" nie da się oglądać bez emocji. Jednak Ci, którzy wykonują trudne, brudne czy śmierdzące zawody, o dziwo, z reguły nie narzekają. Taka praca daje satysfakcję. Jej efekty widać natychmiast, nie trzeba na nie pracować tygodniami czy miesiącami i co, więcej ma się poczucie, ze robi się coś, czego mało kto jest się w stanie podjąć...

Magdalena Stefaniak

Słowa kluczowe: bruda robota najgorszy zawód świata dirty jobs selekcjoner kurczaków ubojnia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • obrzydlistwo. [0]
    martens
    2009-09-23 17:08:21
    czytajac o segregowaniu kurczakow az mnie mdlilo... niezbyt mila praca to tez chyba praca w kreamtorium czy prosektorium. ale faktycznie jest tak, ze chyba do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic. wczoraj widzialem ten program i bylo o chodowaniu much. straszne.
Zobacz także
Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę?

Zastanawiasz się, jak czyścić palkę? Oto skuteczne sposoby.

Czy wiesz jak zapakować paczkę do wysyłki?
Czy wiesz jak zapakować paczkę do wysyłki?

Aby mieć pewność, że zawartość wysyłanej przesyłki dotrze do adresata w całości warto zwrócić szczególną uwagę na sposób jej zabezpieczenia.

Smacznie i tanio, czyli gdzie w Warszawie student naje się do syta za parę złotych
Smacznie i tanio, czyli gdzie w Warszawie student naje się do syta za parę złotych Warszawa

Dla studentów liczy się to, żeby obiad na mieście kosztował tylko parę złotych, a przy tym dobrze smakował.

Polecamy
Najpiękniejsze opuszczone miejsca świata
Najpiękniejsze opuszczone miejsca świata

W zestawieniu najbardziej klimatycznych opuszczonych miejsc na świecie znalazło się również jedno z Polski!

Zobaczyć przed śmiercią: Salar de Uyuni
Zobaczyć przed śmiercią: Salar de Uyuni

To nie wynik zabawy z Photoshopem.

Ostatnio dodane
Jak wyczyścić pralkę?
Jak wyczyścić pralkę?

Zastanawiasz się, jak czyścić palkę? Oto skuteczne sposoby.

Czy wiesz jak zapakować paczkę do wysyłki?
Czy wiesz jak zapakować paczkę do wysyłki?

Aby mieć pewność, że zawartość wysyłanej przesyłki dotrze do adresata w całości warto zwrócić szczególną uwagę na sposób jej zabezpieczenia.

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja