Styl - Facet

A Ty którym jesteś mężczyzną?

2007-11-27 14:58:58

 Kiedyś podział był prosty. Istnieli normalni, stereotypowi faceci i „ci, co się myją" czyli metroseksualiści. Moda się jednak zmieniała, panowie zmieniali styl, a różnoracy „badacze rzeczywistości" zarabiali na chleb, wymyślając coraz to nowe nazwy. I tak nagle nastąpił wysyp technoseksualistów,  uberseksualistów czy innych heteropolitanów.


Zapraszam więc na mały przegląd typów męskości (aktualny na listopad 2007, zdaję sobie sprawę, że zapewne za miesiąc pojawi się w tej dziedzinie coś nowego)


Mestroseksualizm - metroseksualista, jaki jest, każdy widzi. Gładkie ciało, wymuskana fryzurka (mile widziany quasi-irokez - w końcu nic jest modniejsze niż stylizowanie się na buntownika) i pół Sephory na półce w łazience. Z tzw. „Prawdziwym Facetem" niewiele ma wspólnego - koła w samochodzie nie wymieni (bo się może spocić), słoika z ogórkami nie odkręci (złamany paznokieć),  skoszenie trawnika grozi zatkanymi porami, a z obsługą sprzętów elektrycznych ma tyle wspólnego co podczas comiesięcznych zabiegów mikrodermobrazji.

Społeczeństwo zwykle myli ich z „przegiętymi" homoseksualistami. Metroseksualiści są jednak stuprocentowo straight, wykorzystują po prostu (a raczej wykorzystywali, gdyż moda na bycie metro przeminęła) popularność na „chłopków roztropków".

Technoseksualizm - gdy w 2003 roku termin „metroseksualizm" został wybrany Słowem Roku, popularność tego trendu zaczęła gwałtownie spadać. Szybko więc gogusiowaci chłopcy wymyślili sobie nowe hobby - elektroniczne gadżety i w ten sposób zaistniał technoseksualizm. Przedstawiciele tego gatunku dalej modelują sobie brwi i co tydzień sprawdzają sobie grubość tkanki tłuszczowej na wychudzonym (lub przeciwnie - przesadnie umięśnionym) brzuchu, jednak czynią to w otoczeniu najrozmaitszych nowoczesnych (i koniecznie dodajmy drogich) zabawek. Jeszcze przed europejską premierą byli posiadaczami iPhone'a, a ich zegarek nie tylko zapamiętuje kilkadziesiąt międzyczasów, ale również można w nim zapisać ponad trzysta numerów telefonów i sprawdzić, jak w ciągu dnia zmieniała się ciśnienie atmosferyczne.

Uberseksualizm - typ ten niewiele ma wspólnego z nitcheanskim ubermenschem. W zamierzeniu łączy najlepsze cechy metroseksualisty (dba o higienę, potrafi dobrać kolor butów do koloru marynarki i jest wrażliwy) i jednocześnie zachowuje się (albo stara się zachowywać) jak normalny facet - w ciągu kilku sekund potrafi zdecydować, przy którym stoliku w restauracji  chce usiąść i nie rozkleja się na widok szczeniaczka. Do tego dobrze zarabia, ma wysoką pozycję społeczną i bryluje w towarzystwie.

 Softmacho - na pierwszy rzut oka nazwa kojarzy się z oksymoronem. Bo i jak macho może być miękki? Wyrósł on w momencie, gdy po wszystkich metro-, techno i innych uberseksualistach kobiety zatęskniły za prawdziwymi mężczyznami. Takimi, którzy gdy idą z kumplami na małe jasne, nie zamawiają piwa z sokiem, nie wiedzą co to - a tym bardziej nie poddają się - zabiegowi filldermy z peelingiem kawitacyjnym i bez grymasu obrzydzenia na twarzy wypatroszą karpia na Wigilię.

Softmacho jest szorstki, agresywny i zdecydowany. Okazuje przy tym szacunek kobietom i nie śmierdzi potem (chociaż już kilkudniowy zarost jest jak najbardziej na miejscu).

Pamiętacie zdjęcia polującego i łowiącego ryby Władimira Putina? Macie typowy przykład  softmacho!

Heteropolitarność - oto kolejna próba nazwania połączonych najlepszych cech metro i normalnego faceta. Heteropolitanin ceni sobie wysoko życie rodzinne, ciężko pracuje, ale zawsze znajdzie czas dla żony i dzieci. Dla swoich latorośli  nie jest suchym i ostrym autorytetem, ale dobrym kumplem (z drugiej strony potrafi też, gdy wymaga tego sytuacja, huknąć).

Heteropolitatanin niekoniecznie zawsze był aniołkiem. Młodość miał „chmurną i durną", eksperymentował z różnymi substancjami, lubił „poszumieć", ale od tamtej pory dojrzał i przewartościował swoje priorytety.

Emoseksualizm - trend głównie dla osobników między 11 a 20 rokiem życia. Emo-boye (należy pamiętać, iż istnieje również duża grupa Emo-girlów) są „niezrozumiani", mają „piękną duszę" i są hipergigabardzoniesamowiciemaxi wrażliwi. Swojej wrażliwości dają upust na blogach, na których piszą, że nikt ich nie rozumie, ich życie jest pasmem udręk i cierpień, a wszystko to okraszają fotografiami łez i kropel krwi.

Emo-chłopcy (bo na pewno nie mężczyźni) nie czują żadnych oporów, by kraść swoim mamom kosmetyki, a później robić sobie „super-mroczny" makijaż (który notabene i tak skryje bujna czarna grzywka). Nie są również zbyt popularni wśród innych członków społeczeństwa. Często słyszą wyzwiska „ciota" czy „pedał" - często padające również z ust homoseksualistów.

Retroseksualizm - przez niektórych uważany za nowy typ męskości, więc w tym przeglądzie musiał się znaleźć. Trend wojujących przeciwników „propagandy homoseksualnej", „parad równości" i innych „zboczeń". Retroseksualiści tęsknią za XIX-wieczną moralnością, są konserwatywni, wielu zarzuca im też nietolerancje wobec wszystkich, którzy myślą inaczej od nich. Kobietom najchętniej założyliby ciasny gorset i sprowadzili do roli kury domowej.


A pomyśleć, że facet kiedyś był po prostu facetem...


Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. pardon.pl


Słowa kluczowe: metroseksualizm emo heteropolitanie technoseksualizm uberseksualizm soft macho typy mężczyzn męskość
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • re [0]
    Tomek
    2012-06-11 21:08:23
    Próba zaszufladkowania faceta - zwykłe bezwartościowe stereotypy! Próby dostosowania się do tego typu ,,norm" mogą doprowadzić z pewnością do poważnych problemów psychicznych ;) PS. brakuje machisme
  • emo to zuooo [0]
    zuooo!
    2007-12-28 21:07:00
    Truuuu emo http://quaddev.rootnode.pl/zuooo/
  • heh [0]
    heh
    2007-12-14 15:00:12
    Texty zkopiowane z innych stron opisane przez osobę wyśmiewającą się poprostu żal
  • klasyfikacja [0]
    studenciak
    2007-12-09 01:08:29
    Myślałem, że się jakoś zaklasyfikuję... Jednak się myliłem... W tym podziale nie ma dla mnie miejsca - nikt mnie nie rozumie ;p
  • Beznadziejny artykuł ... [0]
    lukastheone
    2007-12-02 23:50:13
    Moim zdaniem, jest to podział szufladkjący mężczyzn, bo każdy w końcu jest inny i nie można mu przypisać konkretnego typu .. Każdy ma to trochę z tego, to trochę z tamtego.
Zobacz także
Męska kurtka zimowa
Męska kurtka zimowa - jak wybrać ciepły i modny fason?

Warto sięgać jednocześnie po uniwersalne modele, które sprawdzą się w różnych sytuacjach życia codziennego.

Garnitury ślubne Pako Lorente
Garnitury Ślubne Pako Lorente: Męska Moda na Najwyższym Poziomie

Ślub to wspaniałe wydarzenie, które w pełni zasługuje na zaplanowanie najmniejszych detali. Jaki garnitur wybrać?

Pako Lorente
Pako Lorente: Klasyka i nowoczesność w jednym Warszawa

Jednym z najsilniejszych elementów marki jest jakość materiałów będących składem kolekcji.

Polecamy
zagęszczanie włosÃłw
Zagęszczanie włosów - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem wypadających włosów

Sprawdź sposoby na to, aby już żaden włos nie spadł Ci z głowy!

kolekcja ubrań Volcano
Męskie ubrania basic na wiosnę i lato - kolekcja Volcano w stylu #Allconditionscomfort

Lubisz klasyczne koszule, gładkie T-shirty, ubrania bez zbędnych zdobień i printów? W takim razie sprawdź najnowszą kolekcję ubrań Volcano.

Ostatnio dodane
Męska kurtka zimowa
Męska kurtka zimowa - jak wybrać ciepły i modny fason?

Warto sięgać jednocześnie po uniwersalne modele, które sprawdzą się w różnych sytuacjach życia codziennego.

Garnitury ślubne Pako Lorente
Garnitury Ślubne Pako Lorente: Męska Moda na Najwyższym Poziomie

Ślub to wspaniałe wydarzenie, które w pełni zasługuje na zaplanowanie najmniejszych detali. Jaki garnitur wybrać?

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.