Forma / Zdrowie - Facet

Choroby przenoszone drogą płciową

2017-11-27 14:15:49

Choroby weneryczne są często tematem tabu i mało kto o nich rozmawia. Sporo osób nie ma świadomości o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą przypadkowy seks, brak zabezpieczenia i z pozoru niewinna zabawa. Często konsekwencje są bardzo poważne, a my musimy zmagać się z chorobą, którą niestety ciężko jest wyleczyć. Warto więc uświadomić sobie, że profilaktyka jest dużo lepsza od leczenia, które może trwać długo i nie zawsze jest skuteczne. Oto kilka chorób wenerycznych i ich objawy.

Choroby przenoszone drogą płciową

Kiła
Choroba ta jest tym bardziej niebezpieczna, że często nie daje poznać zarażonej osobie, że atakuje różne organy. Kiła może powodować uszkodzenia wzroku, działa również negatywnie na układ nerwowy. W miejscu zarażenia powstaje na początku małe owrzodzenie, które z czasem powiększa się. Następnie chory skarży się na różnego rodzaju krostki, które występują szczególnie na dłoniach i stopach. Kiła atakuje różwnież węzły chłonne, a także może powodować zapalenie opon mózgowych. W przypadku tej choroby ważne jest szybkie wykrycie i odpowiednie działanie, które zniweluje przykre skutki kiły.

Rzeżączka
Jedną z najpopularniejszych chorób wenerycznych jest właśnie rzeżączka. Rzeżączka bardzo często nie daje o sobie znać, co może doprowadzić chorego nawet do niepłodności. Choroba ta przebiega zdecydowanie inaczej u kobiet, niż u mężczyzn. Panie mogą skarżyć się na pieczenie przy oddawaniu moczu oraz na upławy. Rzeżączka może powodować także nieprzyjemny świąd w okolicach odbytu, a także ból, który występuje podczas współżycia. Panowie zarażeni mogą skarżyć się na różnego rodzaju krostki, owrzodzenia i infekcje okolic odbytu, świąd, a także problemy z oddawaniem moczu, które często łączą się z uczuciem pieczenia.

HPV
Zarażenie HPV bardzo często przebiega bezobjawowo, a zarażona osoba nie ma pojęcia o zagrożeniu. Wirus brodawczaka ludzkiego jest jedną z popularniejszych chorób wenerycznych, która występuje w okolicach narządów płciowych, a także w jamie ustnej. W przypadku kobiet HPV powoduje między innymi raka szyjki macicy, dlatego bardzo ważna jest często wykonywana cytologia oraz szybka diagnoza w przypadku stwierdzenia choroby. Zmiany mogą być wymrażane, a w przypadku większych kłykcin potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Chlamydioza
Chlamydioza zazwyczaj wykrywana jest dopiero w momencie, kiedy powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Mężczyźni mogą chorować na zapalenie najądrza, uskarżać się na problemy związane z oddawaniem moczu, swędzenie oraz pieczenie, a kobiety narażone są na choroby związanymi z przydatkami, a także ból podczas stosunku, krwiawienie w czasie współżycia oraz bóle brzucha. Nieleczona chlamydioza może doprowadzić do niepłodności, warto więc systematycznie kontrolować stan zdrowia i wykonywać wszystkie badania.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: HPV, Kiła, Rzeżączka, AIDS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Jak często ćwiczyć?

Ile czasu tygodniowo powinno się wygospodarować na wysiłek fizyczny?

Polecamy
Co zabrać na basen? [Niezbędnik]
Co zabrać na basen? [Niezbędnik]

Wyjście na basen to przyjemna sprawa, lecz by bezstresowo spędzić tam czas należy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Sprawdź co musisz zabrać!

Długie nogi oznaką zdrowia
Długie nogi oznaką zdrowia

Długie nogi u kobiet nie tylko cieszą męskie oko, ale również świadczą o mniejszym ryzyko chorób wątroby - stwierdzili uczeni z Uniwersytetu w Bristolu.

Ostatnio dodane
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Kupony i kody rabatowe