Osobowości - Facet

Ciekawostki o świętym Mikołaju, o których nie miałeś pojęcia

2017-12-06 10:46:06

Chyba każdy na świecie doskonale wie, kim jest święty Mikołaj. Ten uroczy starszy pan z brodą, w czerwonym stroju i nieodłącznym uśmiechem, odwiedza ludzi we wszystkich krajach, aby obdarować ich prezentami. Są jednak rzeczy na jego temat, o których sporo osób mogło nie słyszeć. Oto ciekawostki o świętym Mikołaju, których zapewne nie znacie.

Ciekawostki o świętym Mikołaju, o których nie miałeś pojęcia

1. Mikołajki obchodzi się na cześć św. Mikołaja, który był biskupem Myry w około III/IV wieku. Człowiek ten był znany z wielkiego serca i tego, że swoje wielkie bogactwo oddał biednym ludziom. Stąd również wywodzi się zwyczaj obdarowywania bliskich osób prezentami.

2. Święty Mikołaj wiele imion ma... Znany jest również jako: Dziadek Mróz (Rosja),Kanakaloka (Hawaje) Gwiazdor (między innymi okolice Poznania), a także Los Reyes Magos (Hiszpania) i Father Christmas (Anglia).

3. Ten najbardziej znany i urzędujący obecnie Mikołaj zamieszkuje Laponię, a dokładnie Rovaniemi. I to właśnie on otrzymuje podobno najwięcej listów z całego swiata.

4. Święty Mikołaj patronuje wielu osobom, między innymi dzieciom, ale jest również patronem marynarzy, żeglarzy, a także kupców i ... złodziei.

5. W Polsce nazwa "mikołajek" powstała w PRL-u, ale zwyczaj wręczania prezentów znany jest od Średniowiecza.

6. Pomocnikami Mikołaja są między innymi skrzaty, elfy, aniołki, a także renifery, w tym najbardziej znany z nich - Rudolf, o którym powstało wiele piosenek.

7. W wielu krajach, Mikołajowi zostawia się mleko i ciastka, ponieważ jest to jego ulubiony przysmak. Rano, kiedy prezenty pojawiają się w domu, dziwnym trafem całe mleko i ciastka przygotowane dla Mikołaja...znikają.

gol

fot. pixabay.com


Słowa kluczowe: Mikołajki, Boże Narodzenie, prezenty, upominki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Nie uczę sztuki zaliczania panienek
Nie uczę sztuki zaliczania panienek

Damian prowadzi szkołę uwodzenia. Chociaż sam, jak wyznaje, nie lubi słowa „uwodzenie". Woli mówić o „budowaniu pozytywnych relacji z kobietami".

Najgorętsza dziennikarka sportowa świata
Najgorętsza dziennikarka sportowa świata

A u nas tylko Borek, Szpakowski, Szaranowicz, Borek, Szpakowski, Szaranowicz, Borek, Szpakowski Szaranowicz...

Ostatnio dodane
Kupony i kody rabatowe