Forma / Zdrowie - Facet

Dieta na bezsenność

Jedzenie, które pomoże w walce z bezsennością

2018-07-19 10:45:43

Z chorobami cywilizacyjnymi zmaga się większość z nas. Jedną z nich jest bezenność, na którą skarży się kilkadziesiąt procent osób na świecie. Brak snu, chroniczne zmęczenie - to wszystko może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz pogorszenia stanu naszej psychiki. Co zrobić, aby się wysypiać? Oto dieta na bezsenność.

mężczyzna śpiący na sofie pod kocem

Bezsenność - przyczyny

Główną przyczyną bezsenności są problemy psychiczne, stres oraz nadużywanie alkoholu oraz innych używek. Zaburzenia snu mogą być spowodowane również uwarunkowaniami genetycznymi oraz nieodpowiednio dobranymi lekami. Istotną kwestię w przypadku bezsenności stanowi przede wszystkim dieta, która odgrywa kluczową rolę w wysypianiu się.

Alkohol pogłębia bezsenność

Sporo osób cierpiących na bezsenność ucieka w używki, przede wszystkim w alkohol. Picie alkoholu z pozoru może ułatwić zasypianie, jednak jego działanie wpływa negatywnie na jakość snu. Napoje z procentami nie tylko zaburzają naturalny rytm snu, ale również pogłębiają problem bezsenności, działając niekorzystnie na wysypianie się. Efekt końcowy picia alkoholu przed snem powoduje więc dużo gorsze skutki, niż myślimy. Dużo korzystniej jest więc zamienić napoje procentowe na herbatę ziołową, mleko lub ciepły napój, który rozgrzeje cały organizm, a tym samym ułatwi zasypianie.

Dieta na dobry sen

Tak, jak pisaliśmy powyżej, kluczową rolę w leczeniu bezsenności odgrywa odpowiednia dieta. Produkty, które należy bewzględnie wykluczyć z codziennego odżywiania to przetworzone, zmodyfikowane jedzenie, tłuste potrawy, które mogą źle wpływać na perystaltykę jelit, układ trawienny, a tym samym na nasze samopoczucie. Dobrej jakości sen nie lubi tłustych produktów, dlatego dużo lepiej wdrożyć do swojej diety zasady zdrowego odżywiania i wyeliminować produkty, które mogą zaburzyć nasz sen. Warto również unikać napojów wyskokowych, zawierających kofeinę oraz napojów energetycznych. Dobrym sposobem na poprawienie jakości snu jest spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, kwas foliowy oraz witaminy i minerały. Szczególnie ważną rolę w kwestii leczenia bezsenności odgrywa tryptofan, odpowiedzialny między innymi za jakość snu. Tryptofan znajdziemy między innymi w nabiale, rybach oraz bananach. Aby ułatwić zasypianie, ostatni posiłek należy spożywać kilka godzin przed pójściem spać. Warto również zadbać o higienę snu, pamiętając, że sypialnia jest miejscem naszego odpoczynku i relaksu, a nie miejscem pracy i stresu.

Sok z wiśni - naturalny lek na bezsenność

Wśród wielu naturalnych sposobów na bezsenność, zdecydowanie jednym z lepszych jest sok w wiśni. Napój ten bogaty jest w antyoksydanty, które wpływają korzystnie na stan naszego organizmu. Jak twierdzą specjaliści, regularne picie soku z wiśni zdecydowanie ułatwia zasypianie i wpływa korzystnie na sen, wydłużając go nawet o kilkadziesiąt minut.

gol

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: problemy ze spaniem, zdrowa dieta, odżywianie, higiena snu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Z nałogiem papierosowym zmaga się duÅźa część. Jak skończyć z uporczywym uzaleÅźnieniem?
Sposoby na rzucenie palenia

Z nałogiem papierosowym zmaga się wiele ludzi. Jak skończyć z uporczywym uzależnieniem?

Arginina - właściwości i występowanie

Zobacz, w czym można znaleźć niezwykły związek chemiczny, który wspomaga regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym i nie tylko.

Niesamowite zdolności związane z syndromem sawanta.
Szczególny stan umysłu, czyli zespół sawanta

Poznaj niesamowite zdolności związane z syndromem sawanta!

Polecamy
Zacięcie przy goleniu? Zobacz jak zatamować krwawienie[PORADNIK]
Zacięcie przy goleniu? Zobacz jak zatamować krwawienie[PORADNIK]

Golenie to rutynowa czynność wielu mężczyzn, jednak czasem zdarzy się nam zaciąć. Jak szybko i łatwo zatamować krwawienie? Sprawdź kilka sposobów!

Yerba mate - sposób na aktywne zdrowe życie
Yerba mate - sposób na aktywne zdrowe życie

Yerba mate wspaniale oczyszcza organizm z toksyn - między innymi rakotwórczych metali ciężkich jak kadm, ołów i rtęć. Picie yerba mate ma także wymiar społeczny i towarzyski. W Argentynie czy Parawaju częstowanie gościa yerba mate oznacza jego akceptację.

Ostatnio dodane
Z nałogiem papierosowym zmaga się duÅźa część. Jak skończyć z uporczywym uzaleÅźnieniem?
Sposoby na rzucenie palenia

Z nałogiem papierosowym zmaga się wiele ludzi. Jak skończyć z uporczywym uzależnieniem?

Arginina - właściwości i występowanie

Zobacz, w czym można znaleźć niezwykły związek chemiczny, który wspomaga regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym i nie tylko.