Forma / Zdrowie - Facet

Dlaczego boimy się testu na HIV?

2017-11-30 10:32:20

W piątek 1 grudnia po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień AIDS – święto, które od 1988 roku przypomina nam o ludziach żyjących z HIV/AIDS. Po raz kolejny będziemy próbowali zmierzyć się z problemem wzrastającej liczby zakażeń HIV, zwłaszcza wśród ludzi młodych; późnymi diagnozami (pod względem których Polska wyprzedza inne kraje europejskie); brakiem programów profilaktycznych, spełniających światowe standardy oraz niechęcią Polaków do wykonywania badań w kierunku HIV.

Dlaczego boimy się testu na HIV?
Jak wynika z najnowszego raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego, „Seksualność Polaków 2017”, jedynie 8% Polaków wykonało w swoim życiu test w kierunku wykrycia HIV. To zdecydowanie jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że „HIV mnie nie dotyczy”, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone (prezerwatywą) kontakty seksualne z partnerem, którego stanu zdrowia nie jest pewien. Dlaczego Polacy tak bardzo obawiają się testu na HIV?

„Przede wszystkim odczuwamy lęk przed dodatnim wynikiem. W świadomości znacznej części społeczeństwa HIV oznacza wyrok, a tak przecież nie jest. Dzięki postępowi medycyny i farmaceutyki zakażenie HIV traktujemy jak chorobę przewlekłą, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Dodatkowo obawiamy się stygmatyzacji. Towarzyszy nam również - nieuzasadnione, ale jednak - poczucie wstydu. Ludzie obawiają się również braku anonimowości i poufności podczas wykonywania badania. Często nie zdają sobie sprawy, że na terenie kraju istnieje sieć Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i w pełni anonimowo można wykonać test na HIV” – tłumaczy lek. Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia) w 2016 roku wykryto w naszym kraju 1270 nowych przypadków zakażenia, z czego najwięcej w województwach: mazowieckim (248), śląskim (143) dolnośląskim (138) i małopolskim (110). Od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według wszelkich szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa.

W dniach 1 – 8 grudnia odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania na HIV. Kampania ma na celu zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Warszawy i okolic do wykonania badania w kierunku HIV, a tym samym poznania swojego statusu serologicznego (zakażony/ niezakażony). W tych dniach Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4, prowadzony przez Społeczny Komitet ds. AIDS, będzie czynny dłużej, a klienci będą obsługiwani przez większą niż zwykle liczbę doradców. Osoby odwiedzające Punkt będą miały okazję porozmawiać ze specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV). Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem.
Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie – zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego w godzinach jego pracy. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się do niego przygotowywać. Badanie w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Nie powie nam o tym żadne inne badanie, ani objawy u osoby zakażonej, których może nie być. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut, a odbiór wyniku możliwy jest nawet tego samego dnia . Klient Punktu Testowania przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej – przekonuje Izabela Pazdan, doradczyni w PKD przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie oraz koordynatorka Warszawskich Dni Testowania.

Z kolei Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, informuje: Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, więc jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają.

Pamiętajmy zatem, że nasz zdrowie jest w naszych rękach i tylko od nas zależy, czy należycie o nie zadbamy. Od naszej decyzji zależy również to, czy dogonimy resztę świata i wpłyniemy na poprawę niechlubnych statystyk, czy, pozostawiając je na niezmienionym poziomie, umożliwimy wirusowi dalsze rozprzestrzenianie się – dodaje Nazarewicz

W PKD przy Chmielnej 4 istnieje również możliwość wykonania bezpłatnego i anonimowego testu na HCV

Szczegółowe informacje o badaniu znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv
Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych w Polsce znajdują się na stronie www.aids.gov.pl/pkd

Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org) to organizacja non-profit działająca w Polsce od ponad 20 lat. Głównym obszarem naszych działań jest szeroko rozumiana profilaktyka, zarówno w zakresie HIV/AIDS, chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową jak i wirusów hepatotropowych (HAV, HBV, HCV). Organizacja prowadzi warsztaty i szkolenia skierowane do młodzieży, studentów oraz osób dorosłych, należących do różnych grup zawodowych.

Warszawskie Dni Testowania są autorską kampanią Społecznego Komitetu ds. AIDS. Współfinansujący: Krajowe Centrum ds. AIDS, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Gilead Sciences Polska oraz AbbVie Polska Sp. z o.o.

ip

Słowa kluczowe: AIDS, Światowy Dzień AIDS, badania na AIDS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Jak często ćwiczyć?

Ile czasu tygodniowo powinno się wygospodarować na wysiłek fizyczny?

Polecamy
Co zabrać na basen? [Niezbędnik]
Co zabrać na basen? [Niezbędnik]

Wyjście na basen to przyjemna sprawa, lecz by bezstresowo spędzić tam czas należy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Sprawdź co musisz zabrać!

Długie nogi oznaką zdrowia
Długie nogi oznaką zdrowia

Długie nogi u kobiet nie tylko cieszą męskie oko, ale również świadczą o mniejszym ryzyko chorób wątroby - stwierdzili uczeni z Uniwersytetu w Bristolu.

Ostatnio dodane
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Kupony i kody rabatowe