Na Żywca - Facet

Felgi wykonane z tworzyw sztucznych

2015-03-12 11:44:26 | artykuł sponsorowany

Dla wielu osób może być to sporym zaskoczeniem, lecz powstają już felgi wykonane z tworzyw sztucznych. Jest to plastik zaawansowany technologicznie o specjalnych parametrach. Ma ogromną trwałość, odporność na temperaturę a przede wszystkim, jest lekki. Nic zatem dziwnego, że jego wykorzystaniem od lat interesuje się branża motoryzacyjna.

Pod koniec 2011 roku firma BASF zaskoczyła świat swoim projektem felg z tworzywa sztucznego. Zostały one użyte w pojeździe firmy Smart – Forvision. Felgi wykonane zostały z Ultramidu Structure, czyli całkowicie nowego poliamidu o specjalnych, wzmocnionych długich włóknach. (cytat www: http://www.ladnefelgi.pl/pol_m_Felgi-361.html )

Skąd w ogóle wziął się pomysł felg z tworzywa? Jak już wspominaliśmy, plastik jest wytrzymały i cichy, nic zatem dziwnego, że te cechy spodobały się branży motoryzacyjnej. Jest również o połowę lżejszy niż aluminium, co jeszcze bardziej podkreśla zasadność wykorzystania tego materiału. Technologia opracowana przez firmę BASF pozwoliła na obniżenie wagi koła o około 3 kg. Tym samym, w pokazowym prototypie pozwoliło to na zmniejszenie wagi auta o 12 kg.

„Plastikowe” felgi przewyższają alufelgi pod każdym względem.

Specjalne, długie wzmocnione włókna poprawiają właściwości mechaniczne tworzywa. Otrzymano więc produkt o doskonałej stabilności chemicznej i termicznej a także, ogromnej wytrzymałości na obciążenia dynamiczne. Felgi są odporne na zderzenia, pochłaniając większą część siły uderzeniowej. Cechuje je również zdecydowanie bardziej cicha praca. Felga z tworzywa składa się z dwóch części, głównej - wspierającej oraz z drugiej, która stanowi osłonę koła.

Tworzywo można dowolnie malować, wedle upodobań a także potrzeb. W dodatku pozwala na dowolne wzornictwo. Jest to tym samym idealne rozwiązanie dla samochodowych designerów. Jako ciekawostkę można dodać, że termoutwardzalne felgi stosuje się już obecnie w autach wyścigowych a także w niektórych autach, które trafiają na rynek w limitowanych partiach. Przy czym, ten rodzaj felg jest bardziej skomplikowany niż felgi termoplastyczne, więc znacznie trudniej wdrożyć je do masowej produkcji.

Felgi z tworzywa przeszły wszystkie testy m.in. na maszynie pomiarowej kół, testy na uderzenia i pęknięcia. Wyniki są rewelacyjne. Wskazują na to, iż felgi z tworzywa z powodzeniem mogą zastąpić aluminiowe.

Najważniejsze zalety zastosowania felg z tworzywa to obniżenie masy pojazdu, co przekłada się na znacznie mniejsze spalanie. Przy aktualnych cenach paliwa jest to szczegół bardzo istotny. Mniejsza waga, to również mniejsze obciążenie zawieszenia a także większy komfort podczas jazdy. Z tych samych powodów w najnowszych modelach aut jest coraz więcej elementów wykonywanych z tworzywa m.in. stelaże foteli.

Świat motoryzacji nie poprzestał jednak na technologi BASF. Obecnie koncern BMW zapowiada wprowadzenie na rynek felg z włókna węglowego. Ma to nastąpić na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Co będzie następne? Felgi, które będziemy sami tworzyć w drukarkach 3D?

Tekst: Promocja

Słowa kluczowe: felgi z tworzyw sztucznych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak utrzymać się na studiach?
Jak utrzymać się na studiach? Białystok

Na studiach warto wykorzystywać każdą okazję na wsparcie finansowe

Jak usunąć konto na facebooku?
Jak usunąć konto na Facebooku?

Chcesz usunąć konto na Facebooku? Zobacz, jak to zrobić.

Grillowanie - co na grilla?
Grillowanie - co na grilla?

Zobaczcie, co przygotować na grilla!

Polecamy
Charles Manson odwołuje ślub. Nie zgadniecie dlaczego
Charles Manson odwołuje ślub. Nie zgadniecie dlaczego

80-letni zbrodniarz nie powie sakramentalnego "tak" młodszej o ponad 50 lat Elaine "Star" Burton.

Aniołki Napieralskiego nago
Aniołki Napieralskiego nago

Wyśpiewały sobie rozbieraną sesję dla magazynu CKM.

Ostatnio dodane
Jak utrzymać się na studiach?
Jak utrzymać się na studiach? Białystok

Na studiach warto wykorzystywać każdą okazję na wsparcie finansowe

Jak usunąć konto na facebooku?
Jak usunąć konto na Facebooku?

Chcesz usunąć konto na Facebooku? Zobacz, jak to zrobić.

Kupony i kody rabatowe