Adrenalina - Facet

Jak nie zasnąć za kierownicą?

2018-09-25 10:36:36

Wielogodzinna podróż samochodem może zmęczyć nawet doświadczonego kierowcę. Według statystyk w 2017 roku w Polsce aż 945 wypadków samochodowych spowodowanych było zaśnięciem za kierownicą. Zobacz, jak możesz zwalczyć uczucie senności podczas długiej jazdy samochodem!

Poznaj sposoby na zwalczenie senności podczas jazdy samochodem.

Wyśpij się!

Zanim jeszcze wyruszysz w podróż, zadbaj o to, aby być wypoczętym. Sen przed jazdą samochodem musi być nieprzerywany i najlepiej jeśli trwa od 7 do nawet 10 godzin. Dobrym pomysłem jest także przewietrzenie sypialni przed pójściem spać. Zlikwiduj również wszelkie źródła hałasu oraz staraj się unikać korzystania z telewizora, komputera czy telefonu, które znacząco zmniejszają jakość snu.

Rób regularne przerwy

Regularne przerwy podczas podróży samochodem są potrzebne, abyś mógł oderwać się nie tylko od monotonnej jazdy, lecz także zmienić niewygodną pozycję, którą przyjmujesz za kierownicą. Najlepiej jeśli przerwa robiona jest co 2 godziny. Powinna ona trwać minimum 15 minut.

Ćwiczenia

Podczas przerwy w podróży dobrym pomysłem jest odrobina ruchu. Poprawi ona krążenie i sprawi, że twój mózg stanie się bardziej dotleniony, co w rezultacie zmniejszy uczucie senności. Możesz pobiegać lub potruchtać, porobić ćwiczenia rozciągające i przysiady.

Napoje z kofeiną

Mimo, że kawa jest jednym z najpopularniejszych sposobów kierowców na senność, to nie zawsze jej działanie jest takie, na jakie liczymy. Aby kofeina wpłynęła odpowiednio na nasz organizm, musimy skorzystać z niej w momencie zwiększonej aktywności mózgu. Jeśli będzie ona mniejsza, to niestety efekt stanie się odwrotny. Oprócz kawy, można pić również herbatę lub napoje energetyczne, jednak należy pamiętać, że ich działanie jest krótkotrwałe.

Temperatura w samochodzie

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że zbyt wysoka temperatura w aucie może być przyczyną senności. Od czasu do czasu, jeśli mamy taką możliwość, należy włączyć klimatyzację. Optymalna wysokość temperatury w samochodzie to 17-19 stopni. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę, ponieważ jeśli będzie nam za zimno, to nie będziemy mogli skupić się na jeździe. Dobrym pomysłem jest również otworzenie okien podczas przejeżdżania przez miasta i wpuszczenie do środka samochodu odrobiny powietrza.

Muzyka i rozmowa

Podczas długiej jazdy samochodem warto jest włączyć pobudzającą muzykę. Nie powinna być ona jednak zbyt głośna, ponieważ hałas również potrafi zmęczyć. Dobrym rozwiązaniem jest podgłaśnianie radia tylko podczas ulubionych utworów. Innym sposobem na senność jest rozmowa z pasażerami lub granie w gry słowne. Dzięki temu nasz mózg pozostanie w stanie aktywnym.

Sposobów radzenia sobie z sennością podczas jazdy jest wiele, jednak jeśli naprawdę czujemy się zmęczeni, to nie ryzykujmy i zatrzymajmy się na drzemkę na najbliższym parkingu lub stacji. Warto również poprosić drugiego kierowcę - jeżeli z kimś jedziemy - o zmianę za kierownicą. Pamiętaj, że bezpieczeństwo w tym wypadku jest najważniejsze!

PO

fot. www.pexels.com

promocja orange

Słowa kluczowe: jazda samochodem, sposoby na senność, kierowca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szybowiec na tle nieba
Szybownictwo - pomysł na spędzenie wolnego czasu dla pasjonatów lotnictwa

Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz podbijać przestworza!

Liverpool mistrzem Anglii 2019/2020. Zobacz reakcje zawodników, trenera i kibiców!

Puchar Premier League po 30 latach wraca na Anfield. Radości nie ma końca!

Kajetan Kajetanowicz - CrossKart test
Kajetan Kajetanowicz za sterami CrossKarta [WIDEO]

Popularny "Kajto" urozmaica swoje treningi o kolejne wyzwania.

Polecamy
3, 2, 1... skacz!
3, 2, 1... skacz!

Pierwszym skoczkiem spadochronowym był cesarz Shun, który w trzecim tysiącleciu przed naszą erą wyskoczył z płoncej stodoły amortyzując upadek... dwoma kapeluszami.

Kyokushin - Ekstremum prawdy
Kyokushin - Ekstremum prawdy

Kiedy 27 lipca 1923 roku w wiosce niedaleko Gunsan na świat przychodził niejaki Choi Yeon-Eun, nikt chyba nie zdawał sobie sprawy, jak duży wpływ na świat może wywrzeć

Polecamy
Ostatnio dodane
Szybowiec na tle nieba
Szybownictwo - pomysł na spędzenie wolnego czasu dla pasjonatów lotnictwa

Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz podbijać przestworza!

Liverpool mistrzem Anglii 2019/2020. Zobacz reakcje zawodników, trenera i kibiców!

Puchar Premier League po 30 latach wraca na Anfield. Radości nie ma końca!