Forma / Zdrowie - Facet

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

2017-09-11 10:13:59

Osiemdziesiąt procent chrapiących to mężczyźni, a przyczyn tej przypadłości jest tyle samo, co cierpiących na nią. Chrapanie samo w sobie nie jest niebezpieczne, o ile nie towarzyszy mu zjawisko zwane bezdechem, czyli brak przepływu powietrza przez krtań. Może ono prowadzić do arytmii, nadciśnienia, a nawet zawału. Jednak zanim zaczniesz panikować i umówisz się na wizytę lekarską, sprawdź, czy nie możesz poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Przeczytaj nasze porady!

chrapanieAby wyeliminować chrapanie, najpierw należy pozbyć się jego przyczyn. Najczęściej są to używki, takie jak alkohol i papierosy, niewyleczone przeziębienie, nadwaga, a nawet zła pozycja snu. Oto nasze rozwiązania:

1) Ogranicz palenie papierosów i spożywanie dużej ilości alkoholu tuż przed snem - powoduje on wiotczenie języka i podniebienia, utrudniając przepływ powietrza i powodując nieprzyjemny odgłos.

2) Nie ignoruj niewyleczonego kataru, licząc że "samo przejdzie". Skorzystaj z odpowiednich preparatów dostępnych w aptece, pij dużo płynów i rob inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Udrożnisz nos i tym samym złagodzisz problem chrapania.

3) Osoby borykające się z nadwagą i otyłością powinny zmienić swoję dietę i zwiększyć częstotliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych, a nawet wybrać się do dietetyka-specjalisty. Nadmiar masy tłuszczowej uciska drogi oddechowe, powodując, że powietrze nie wydostaje się z organizmu tak, jak powinno.

4) Śpij na boku, a pod głowę podłóż płaską poduszkę, która zamortyzuje ułożenie szyi i zapewni lepszy odpoczynek. Im wyższa poduszka, tym bardziej nienaturalne jest ułożenie ciała, co także prowadzi do problemów z chrapaniem.

5) Wywietrz sypialnię przed snem. Ważne, by temperatura pokoju nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymywała się na poziomie około pięćdziesięciu procent. W przeciwnym wypadku, błona śluzowa nosa i jamy ustnej ulega wysuszeniu, intensyfikując problemy ze snem.

Jeśli te sposoby zawiodą, możliwe, że chrapanie jest wynikiem przerośniętych migdałków, skrzywionej przegrody nosowej, czy innych problemów anatomicznych. Konieczne wtedy jest całonocne badanie jakości snu chorującego za pomocą apnografu. Przyczyną tej dolegliwośći jest także wiek - osoby starsze znacznie częściej skarżą sie na tego typu problemy. Ważne, by nie ignorować chrapania i nie przyzwyczajać się do niego - może okazać się symptomem o wiele poważniejszych problemów zdrowotnych.

fot. pixabay.com/Free-Photos

Słowa kluczowe: zdrowy sen, przerośnięte migdałki, nadwaga, używki, bezdech senny, apnograf
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Jak? Najlepiej... [0]
    Jurek
    2017-12-27 23:18:00
    Jak? Najlepiej udać się do lekarza. Gdy ja zauważyłem, że mam z tym problem, udałem się do kliniki Line Medica, w Płocku. Tam, trafiłem do dr. Eryka Pawlika, który wykonał mi zabieg plastyki podniebienia miękkiego i... nie chrapię! :-)
Zobacz także
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Na czym smaÅźyć?
Na czym smażyć?

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Oto odpowiedzi.

Polecamy
Niepłodność i mężczyźni: badanie nasienia (wideo)
Niepłodność i mężczyźni: badanie nasienia (wideo)

"Kobiety chodzą do ginekologa, a mężczyźni chodzą …..na piwo" – taki stereotyp nadal funkcjonuje. Kiedy para stara się o dziecko i efektów nie ma, wtedy zazwyczaj mówi się, że wina leży po stronie kobiety.

Jak wypracować płaski brzuch? [DIETA, ĆWICZENIA]
Jak wypracować płaski brzuch? [DIETA, ĆWICZENIA]

Mięśnie brzucha należą do najchętniej i najczęściej ćwiczonych partii ciała.

Ostatnio dodane
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Kupony i kody rabatowe