Adrenalina - Facet

Jak trenują najlepsi polscy drwale? Nasi zawodnicy opowiadają o swoich ćwiczeniach i drodze na szczyt

2020-12-02 13:50:18

Zawody w cięciu i rąbaniu drewna, tak jak każda inna ekstremalna dyscyplina sportu, wymagają całorocznego zaangażowania i regularnych ćwiczeń. Jak trenują najlepsi polscy drwale? Jak wyglądała ich droga do sukcesu? Najbardziej utytułowani polscy zawodnicy w Timbersporcie opowiedzieli o swoich patentach na utrzymanie formy przez cały rok.

Zobacz też: Ciekawe dyscypliny sportowe, w których królują Polacy.

Marcin Juskowski bije rekord świata w Stock Saw, fot. Piotr Rychter

Wszechstronność, pracowitość i odrobina szczęścia

Michał Dubicki, który przebojem wdarł się na szczyt w sportowym cięciu i rąbaniu drewna nie tylko w kraju, ale jest też w czołówce najlepszych zawodników w tej dyscyplinie na świecie, sportem zajmuje się od dziecka. Zaczynał jeszcze w szkole od zawodów lekkoatletycznych, by później trenować różnego rodzaju sztuki walki m.in. karate, taekwondo, czy kickboxing. Jak sam przyznaje, jego sportowa przeszłość na pewno miała wpływ na to, że raptem w przeciągu dwóch lat od rozpoczęcia treningów timbersportowych udało mu się osiągnąć niemałe sukcesy w tej dyscyplinie.

– Jako dzieci i ja, i moi bracia, którzy również są obecni w Timbersporcie, ciągle coś trenowaliśmy, byliśmy bardzo aktywni. To ważne, bo w tej dyscyplinie liczy się wiele elementów, które wypracowuje się latami – wytrzymałość, siła, technika oczywiście też. Miałem to szczęście, że mój ojciec był leśnikiem, więc siekierę pierwszy raz trzymałem w rękach w wieku 5-6 lat - oczywiście tylko taką do łupania. Potem przyszła praca w tartaku i ciągły kontakt z drewnem. A w 2016 roku odkryłem Timbersport i można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia (śmiech). Wszystkie te elementy złożyły się na to, że osiągnięcia pojawiły się dosyć szybko – opowiada o swojej sportowej ścieżce Michał Dubicki, aktualny Mistrz Polski STIHL TIMBERSPORTS®.

Jak wyglądają przygotowania do zawodów najlepszego drwala w naszym kraju?

– Treningi dostosowuję do aktualnego stanu mojego organizmu. Jak mam dobry dzień, to skupiam się na ćwiczeniach siłowych, dynamicznych np. podnoszeniu sztangi lub rwaniu na ilość. Kiedy czuję się słabiej - nie odpuszczam, ale też staram się nie nadwyrężać. Dużo też zależy od tego, do jakich zawodów się przygotowuję. Champions Trophy, gdzie wykonuje się cztery konkurencje pod rząd bez żadnej przerwy, wymagają niezwykłej wytrzymałości – intensywne treningi zaczynam już 2 miesiące wcześniej, tak by szczyt wydolności osiągnąć właśnie na zawodach. Sporo czasu poświęcam też na pracę nad techniką. Skupiam się na dokładności, ilości i metodyce uderzeń, sprawdzam, czy lepiej uderzać z góry czy z dołu – to ciągłe testowanie, w jaki sposób można najszybciej ukończyć daną konkurencję. Zazwyczaj jednego dnia trenuję pod Underhanda, drugiego pod Standing Blocka, trzeciego pod Springboarda itd. Już 3 miesiące przed zawodami na same treningi nad techniką poświęcam 14-15 godzin tygodniowo, a do tego dochodzi jeszcze siłownia i ćwiczenia nad dynamiką jak np. gumy. Staram się też często wprowadzać coś nowego do treningów, dbam o różnorodność ćwiczeń, tak by mięśnie się nie przyzwyczajały i ciągle otrzymywały jakieś bodźce.

Ciężka praca popłaca

Historia Jacka Groenwalda, który w brawurowym stylu razem z Arkadiuszem Drozdkiem i Krystianem Kaczmarkiem osiągnął największy dotychczasowy sukces reprezentacji Polski w tej dyscyplinie – drugie miejsce w Drużynowym Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS®, przedstawia się trochę inaczej. Trenujący od 15 lat Groenwald potrzebował czasu i wytrwałości, żeby wspiąć się na szczyt.

– Żeby coś w tym sporcie wywalczyć trzeba całe życie ustawić pod treningi. Tak robią w Australii, czy Nowej Zelandii, gdzie można utrzymać się z brania udziału w zawodach. W Polsce musimy normalnie pracować, a trenujemy po godzinach, jak czas pozwoli. Kiedy tylko mogę, śledzę treningi zagranicznych rywali w internecie, na zawodach podpytuję ich o różne ćwiczenia, rozmawiam z kolegami z drużyny. Obecnie zatrudniłem trenera personalnego, który pomaga mi w treningach wytrzymałościowych. W przygotowaniach pod konkretne konkurencje nikt mi już jednak nie pomoże, ponieważ mało kto w tym kraju jest w tym sporcie dłużej ode mnie – mówi Jacek Groenwald, jeden z najlepszych polskich drwali, Mistrz Polski z 2016 roku, aktualny wicemistrz Polski.

Specjalność: Stock Saw

Marcin Juskowski również trenuje od kilkunastu lat, do Timbersportu trafił przez OSP.

– Na treningi przeznaczam bardzo dużo czasu, moja rodzina śmieje się, że dźwięk pilarki stał się dla nich tak naturalny jak dźwięk odkurzacza – potrafią nawet przy nim zasnąć. Myślę, że to głównie dzięki samozaparciu i regularności udało mi się pobić rekord świata. Moim oczkiem w głowie jest Stock Saw i to pod tę kategorię ustawiam większość treningów. Jest niezwykle wymagająca – precyzja i technika muszą być wyśrubowane do perfekcji. Do sukcesu nie potrzeba wielkiej siły, ale wystarczy drobny błąd, ręka zadrży i już może skończyć się dyskwalifikacją. Dlatego to właśnie żmudnemu dopracowywaniu techniki poświęcam najwięcej uwagi, dopiero na dalszym etapie przygotowań do zawodów włączam treningi siłowe – mówi nowy rekordzista świata w konkurencji Stock Saw, Marcin Juskowski. Zawodnik zakładał, że pobicie rekordu będzie idealnym momentem, by zakończyć karierę. – Mam już 42 lata, myślałem, że osiągnąłem już to, co chciałem. Jednak po ostatnich Mistrzostwach Polski, kiedy to zostałem rekordzistą świata, uświadomiłem sobie, że wciąż nie mam dość i jestem głodny startów. Uwielbiam ten sport, adrenalinę na zawodach, zgrupowania z kolegami z drużyny, można powiedzieć, że to uzależnia. Przykłady zawodników z zagranicy pokazują, że można osiągać sukcesy w Timbersporcie nawet mając pięćdziesiątkę na karku.

Jak to robią za oceanem?

Skoro mowa o zawodnikach z innych stron świata, warto przyjrzeć się treningom najlepszych drwali z Australii, Nowej Zelandii, czy USA. Arden Cogar Jr, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników na świecie, przez prawie 30 lat rywalizacji w tym sporcie wypracował sobie jedyny w swoim rodzaju plan treningowy, który poza ćwiczeniami technicznymi, wytrzymałościowymi i siłowymi obejmuje także jogę, medytację, tai-chi, czy SMR (self myofascial release). W utrzymaniu formy pomaga mu jednak przede wszystkim regularny udział w zawodach, nawet do 3 razy w tygodniu, który jak sam mówi "daje mu ukojenie, szczególnie odkąd zaczął czuć, że się starzeje".

Jason Wynyard, 14-krotny Mistrz Świata, który pierwszy raz trzymał siekierę w rękach w wieku 6 lat, miłością do Timbersportu zaraził się od ojca. W układaniu treningów od paru lat pomaga mu trener, który do obowiązkowych ćwiczeń dołożył zawodnikowi pływanie. Wynyard wspomina, że ta można pomyśleć, drobna zmiana pomogła mu odzyskać radość z Timbersportu. Przez wiele lat jego treningi polegały na żmudnym rąbaniu niezliczonej ilości kłód drewna przez wiele godzin dziennie. Obecnie najbardziej utytułowany drwal na świecie skupia się głównie na treningach na siłowni.

Za tytana pracy można uznać również Braydena Meyera, mistrza w konkurencji Underhand Chop - do pobicia jego rekordu świata przymierza się Michał Dubicki. Australijczyk trenuje 12 godzin tygodniowo, głównie wieczorami. Nie wprowadza większych zmian w swoim planie treningowym, natomiast skupia się głównie na tym, by ćwiczenia wykonywać szybciej i z coraz większą siłą.

Ilu ekstremalnych drwali, tyle różnych podejść do treningów. Patrząc na to, ile czasu i energii poświęcają na przygotowania do zawodów polscy zawodnicy, możemy się spodziewać, że w zbliżających się Mistrzostwach Europy STIHL TIMBERSPORTS® powalczą o najlepsze wyniki, a te już niedługo bo 27 grudnia br.

Europejska czołówka drwali w wirtualnym starciu

Obecny rok postawił przed całym światem masę wyzwań. Do nowej rzeczywistości musieli dostosować się również zawodnicy i organizatorzy zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Dzięki wysiłkom ludzi pracujących nad rozwojem zawodów ekstremalnych drwali, udało się wypracować nowa formułę rywalizacji, w której zmierzą się w tym roku najlepsi zawodnicy ze starego kontynentu. Virtual European Championship STIHL TIMBERSPORTS® – bo tak nazwano tegoroczne zawody, zostaną rozegrane w unikalny sposób w wielu lokalizacjach na terenie całej Europy. Reprezentujący nasz kraj Michał Dubicki już nie może doczekać się rywalizacji, gdyż jak sam mówi: – Zupełnie inny rodzaj motywacji do treningów osiąga się mając przed sobą jasno nakreślony cel. W tym roku do samego końca nie wiedzieliśmy, czy kolejne zawody będą rozgrywane. Cieszę się, że do nich dojdzie i obiecuję, że postaram się najlepiej jak to możliwe reprezentować nasz kraj w starciu z europejską elitą drwali.

Rozgrywane 27 grudnia zawody Virtual European Championship STIHL TIMBERSPORTS® będzie można śledzić nieodpłatnie za pośrednictwem relacji w internecie na profilach organizatora.

ip

fot. Marcin Juskowski bije rekord świata w Stock Saw, fot. Piotr Rychter

Słowa kluczowe: Timbersport, Trening, Ćwiczenia, Najlepsi drwale na świecie i w Polsce, STIHL TIMBERSPORTS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
3 najpopularniejsze motosporty w Polsce
3 najpopularniejsze motosporty w Polsce Warszawa

Choć sporty motorowe nie są tak popularne jak np. piłka nożna, co roku zyskują nowych fanów.

RPG i LARP - zabawa teatrem i fantastyką. Sprawdź, na czym to polega!

W poszukiwaniu alternatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, warto przyjrzeć się wracającym do łask RPG i LARPom.

Euro 2020 Włochy
Euro 2020: 8 ciekawostek, które zapamiętamy po turnieju

Te wydarzenia na długo utkwią nam w pamięci!

Polecamy
Sport w studenckim Åźyciu
Sport w studenckim życiu. Czy jest na to czas?

W kalendarzu zabieganego studenta ciężko jest znaleźć czas na sport, ale wachlarz dostępnych możliwości jest naprawdę szeroki.

Donald Trump
Zakłady bukmacherskie to nie tylko sport, ale także polityka i show-biznes

Jeśli ktoś nie lubi polityki, może obstawiać wydarzenia z szeroko rozumianej rozrywki.

Ostatnio dodane
3 najpopularniejsze motosporty w Polsce
3 najpopularniejsze motosporty w Polsce Warszawa

Choć sporty motorowe nie są tak popularne jak np. piłka nożna, co roku zyskują nowych fanów.

RPG i LARP - zabawa teatrem i fantastyką. Sprawdź, na czym to polega!

W poszukiwaniu alternatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, warto przyjrzeć się wracającym do łask RPG i LARPom.

Popularne
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci

Filmików z tymi aktorkami porno internauci poszukują najczęściej. Jesteś wśród nich?

40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)
40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)

Prezentujemy listę czterdziestu nadziei pornobiznesu - młodych gwiazd filmów dla dorosłych, do których należeć będą najbliższe lata!

Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)
Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)

Zobacz galerię najgorętszych biustów polskiego show-biznesu.