Gadżety - Facet

Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii RFID?

2023-05-10 22:44:45

Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii RFID? 

Dzięki stale rozwijającym się technologiom i wszechobecnej już digitalizacji można zaobserwować dużo rozwiązań technologicznych i informatycznych, które ułatwiają pracę w wielu sektorach. Jednym z tych rozwiązań jest właśnie technologia RFID. Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam na myśl są zapewne portfele RFID, które mają za zadanie zabezpieczyć nasze karty płatnicze przed niechcianym odczytaniem danych za pomocą czytnika RFID. W poniższym artykule dowiesz się o zaletach i wadach tej technologii oraz gdzie najlepiej się sprawdzi.

Technologia RFIDTechnologia RFID - co to jest?

RFID to skrót od Radio Frequency Identification, który po polsku oznacza identyfikację przy pomocy fal radiowych. Ta nowoczesna technologia pozwala na bezprzewodową identyfikację towaru oznaczonego tagiem RFID, która wysyła sygnał elektromagnetyczny do czytnika, czyli urządzenia, które odczytuje informacje w nim zawarte. Ta technologia jest obecna w naszym codziennym życiu - ma ona zastosowanie m. in. w domofonach, komputerach, czy telefonach. 

W jakich sektorach sprawdza się technologia RFID? - Zastosowanie.

Technologia RFID jest obecna w wielu sektorach gospodarczych, m. in. w sektorze motoryzacyjnym, produkcji, magazynie, handlu, szpitalu, aptece, hotelu czy nawet gastronomii. Umożliwia ona szybki przepływ informacji i znakowanie produktów, palet, paczek czy leków, dzięki czemu uzyskuje się oszczędność czasu. RFID pozwala na precyzyjne odnalezienie artykułu w bazie danych i ułatwia ich liczenie, co jest szczególnie przydatne w czynności takiej jak np. inwentaryzacja. 

Gdzie najlepiej sprawdza się technologia RFID? Nasza propozycja.

Według specjalistów HDF, technologia odczytująca dane przy pomocy fal radiowych sprawdzi się najlepiej na linii produkcyjnej. Należy jednak pamiętać, że czytnik może wyłapać bardzo dużo tagów jednocześnie, dlatego należy wybrać taki, który skanuje na niewielką odległość. Czytnik należy umieścić niedaleko linii produkcyjnej, na której będą przesuwały się produkty oznaczone tagamii RFID, jednocześnie zachowując odpowiednią odległość pomiędzy towarami, tak, aby odczyt nie był zakłócony. Jest to optymalne rozwiązanie np. dla firm zajmujących się produkcją lub wysyłką, dzięki któremu zyskują one gwarancję lepszego odczytu. 

Gdzie nie zadziała technologia RFID?

To rozwiązanie nie jest najlepszą opcją, kiedy mamy do czynienia z nadmiernie przepełnionym magazynem, który jest pełen towarów ułożonych jeden na drugim i oznaczonych etykietami zawierającymi tagi RFID. Jeśli w takim miejscu zdecydujemy się na ich odczyt, ryzykujemy nieprawidłowym działaniem czytnika, ponieważ znaczniki są położone zbyt blisko siebie.

Wady i zalety technologii RFID.

Rozwiązania RFID niosą ze sobą wiele zalet, jednak istnieją sytuacje, w których ta technologia może nie mieć najlepszego zastosowania.

Jakie korzyści niesie ze sobą technologia RFID?

 • Największą zaletą tej technologii jest przede wszystkim to, że pozwala ona na zautomatyzowanie procesów oraz szybszą realizację zadań. 
 • Tagi RFID są bardzo pojemne, dzięki czemu mogą zawierać w sobie dużo więcej informacji, niż tradycyjne już kody kreskowe.
 • Warto wiedzieć, że dane zapisane w znacznikach RFID są edytowalne, dzięki czemu można je wykorzystać ponownie, co czyni tę technologię rozwiązaniem bardziej ekologicznym, niż jednorazowe etykiety papierowe.
 • Kolejnym plusem tej technologii są niewielkie rozmiary tagów RFID oraz ich trwałość - nieduże gabaryty zapewniają oszczędność miejsca, a ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia jest większa, niż etykiet papierowych, dzięki czemu sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach.
 • Do odczytu informacji z tagu RFID podstawowym elementem odczytu informacji z tagu RFID jest czytnik, który jest w stanie zeskanować nawet do kilkuset tagów jednocześnie, co sprawia, że wykonywana czynność jest bardzo szybka i zapewnia zoptymalizowaną pracę.

Wady technologii RFID.

 • Wiemy już, że istnieją portfele, które chronią przed odczytem informacji zawartych na naszych kartach płatniczych. Dlatego, aby korzystać z technologii RFID koniecznie należy szyfrować dane wrażliwe, aby nie dotarły one do nieodpowiednich osób. 
 • Aby to rozwiązanie działało prawidłowo, to należy ściśle dostosować pod nie warunki pracy.
 • W przypadku niedziałającego znacznika, w sytuacji, gdzie mamy ich wiele zgromadzonych w jednym miejscu, nie jesteśmy w stanie zweryfikować, który jest uszkodzony.
 • Chipy RFID są podatne na zakłócenia, przez co standardowe etykiety mogą nie działać prawidłowo - ich odbiór jest zakłócony, gdy są przymocowane do metalu lub materiału zawierającego dużą ilość wody.
 • Jeśli używamy naklejanych etykiet RFID, istnieje prawdopodobieństwo odklejenia ich od paczki, np. przy jej odbiorze z magazynu. Pozostawiona etykieta z chipem daje w tej sytuacji złudne wrażenie obecności produktu w magazynie.
 • Wysoka cena - dla porównania koszty eksploatacyjne 100 tys. papierowych etykiet kosztuje około 3 tys. zł, a 100 tys. etykiet RFID może kosztować około 200 tys. zł.

Rozwiązania HDF z technologią RFID -  systemy i urządzenia.

Jako firma IT z ponad 20-letnim stażem zdecydowaliśmy się na produkcję etykiet i systemów współgrających z technologią automatycznej identyfikacji przy pomocy fal radiowych. 

System MES do zarządzania produkcją.

Skrót MES oznacza Manufacturing Execution System, czyli system do zarządzania produkcją. Pozwala on na zaplanowanie całego procesu produkcji, tworzenie harmonogramu i obliczenie zapotrzebowania materiałowego. Dzięki niemu zarządzanie produkcją jest szybkie i efektywne. Monitorowanie przebiegu produktów i surowców pozwala na zwiększoną oszczędność, ponieważ zamawiana jest optymalna liczba surowców potrzebna do produkcji. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo towarów, dzięki opcji stałego wglądu do produktów i dostępu online z każdego miejsca na świecie.

System HDF MES jest uniwersalnym produktem, który ma zastosowanie w wielu branżach i sektorach. Nasi profesjonaliści dostosowują system do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, MES będzie w stanie ułatwić w nim pracę.

System MES, a RFID.

Technologia RFID jest rozwiązaniem, które może wesprzeć system MES m. in. przy zbieraniu danych poprzez umieszczenie chipów RFID na surowcach potrzebnych do wykonania produktu. Dzięki temu zabiegowi, system MES jest w stanie wygenerować bardzo dokładne zapotrzebowanie na surowce potrzebne do wyprodukowania określonej liczby produktów, bez konieczności angażowania pracowników. To połączenie pozwala na zaoszczędzenie kosztów i pełną automatyzację procesu produkcji. 

Etykiety RFID.

Niezbędnym elementem, dzięki któremu technologia RFID jest użyteczna, są etykiety RFID. Tworzymy etykiety specjalnie pod indywidualne potrzeby biznesowe firm, dzięki czemu osiągają one największą efektywność. Zajmujemy się również produkcja etykiet na materiały, które mogą zaburzać pracę fal radiowych - takich jak np. metal. W naszej ofercie znajdują się też etykiety na szyby samochodowe oraz etykiety zabezpieczające, z możliwością wyboru własnego wzoru.

Podsumowanie

Aktualnie większość firm stara się o jak największą digitalizację, która prowadzi do redukcji kosztów, a co za tym idzie - oszczędności. Jedną z pomocnych w tym procesie metod jest technologia RFID. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie jest dla klientów świadomych wad i zalet tej technologii, którzy posiadają duży budżet i dążą do pełnej automatyzacji swoich procesów produkcyjnych.

Masz wątpliwości, czy technologia RFID będzie skuteczna w Twoim biznesie?

Skontaktuj się z nami, chętnie Ci doradzimy.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, ktÃłre przedłuÅźą jej Åźywotność
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, które przedłużą jej żywotność

Przed nami gorące dni, a więc sprawna klimatyzacja w samochodzie może okazać się konieczna.

Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?

RFID
Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii RFID?

Dzięki stale rozwijającym się technologiom i wszechobecnej już digitalizacji można zaobserwować dużo rozwiązań technologicznych i informatycznych, które ułatwiają pracę w wielu sektorach. Jednym z tych rozwiązań jest właśnie technologia RFID.

Polecamy
The Investigation
The Investigation - wciągająca gra kryminalna do nauki angielskiego

To towarzyska gra, w której z pomocą trafnych pytań należy rozwiązać zagadki kryminalne, ćwicząc myślenie logiczne oraz doskonaląc język angielski.

Fresh 'n Rebel nowe powerbanki
Szybkie i eleganckie - nowa seria powerbanków Fresh 'n Rebel

Premierowa seria powerbanków oferuje zarówno nowe funkcje jak i odmienny wygląd. Co dokładnie się zmieniło?

Polecamy
Ostatnio dodane
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, ktÃłre przedłuÅźą jej Åźywotność
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, które przedłużą jej żywotność

Przed nami gorące dni, a więc sprawna klimatyzacja w samochodzie może okazać się konieczna.

Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?

Popularne
Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?