Osobowości - Facet

Kim jest pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zeleńska?

2023-04-10 11:55:48

5 kwietnia Polskę odwiedził prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełeński, który spotkał się m.in. z głową naszego państwa Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Dyplomata wieczorem wygłosił historyczne przemówienie na Zamku Królewskim. Towarzyszyła mu żona, która po wybuchu wojny nie opuściła mężą i wraz z nim została w kraju angażując się w sprawy bezpieczeństwa i wsparcia rodzin w tym trudnym okresie. Kim jest Ołena Zełeńska, pierwsza dama Ukrainy?

Zobacz również: Donald Trump pierwszym byłym prezydentem USA, który usłyszał zarzuty karne

Pierwsza dama Ukrainy

Gdy 31 grudnia 2018 roku Wołodomyr Zełeński oficjalnie zapowiedział swój start w najbliższych wyborach prezydenckich, Ołena nie popierała tej decyzji. Jak przyznała później w wywiadzie dla ukraińskiego Vogue'a, nigdy nie lubiła stać na świeczniku i wolała działać z boku - tak, jak to robiła w Studio "Kwartał 95", gdzie piórem zwracała uwagę społeczeństwa na ważne kwestie polityczne czy ekonomiczne. Nie chciała drastycznych zmian w swoim życiu.

Po wygranych wyborach doskonale poradziła sobie w roli pierwszej damy Ukrainy i szybko zdobyła serca ludzi. Wykorzystała swoją nową pozycję w słusznych celach, m.in. zaangażowała się w kwestie praw kobiet i przemocy domowej. Zainicjowała przystąpienie kraju do Partnerstwa Biarritz, międzynarodowej inicjatywy na rzecz równości płci. Jednak jej pierwszą oficjalną inicjatywą była reforma żywienia w ukraińskich szkołach, dzięki czemu w placówkach oświatowych został wdrożony system analizy zagrożeń i monitoringu żywności, która jest podawana dzieciom.

Po wybuchu wojny, pozostała w kraju

24 lutego 2022 roku na swoim Instagramie Ołena Zełeńska napisała: Nie będę panikować, nie będę płakać. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. I obok mojego męża. I z wami. Oboje z mężem odmówili azylu proponowanego przez USA.

Żona prezydenta pozostaje aktywna na swoich social mediach, na których informuje o dramatach i stratach swojego kraju wskutek ataku agresora. To ona opublikowała szokujący bilans, według którego wojna odebrała życie 38 ukraińskim dzieciom. Niedługo po tym wyróżniono ją na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet BBC Woman 2022 oraz przyznano jej nagrodę Hillary Rodham Clinton Awards za działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

MS

fot. instagram.com/olenazelenska_official/

źródło: pl.wikipedia.org, noizz.pl

Słowa kluczowe: Ołena Zeleńska, Wołodomyr Zeleński, Ukraina, kim jest
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
ołena zełeńska
Kim jest pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zeleńska?

Zobacz, kim była Ołena Zełeńska przed zostaniem pierwszą damą Ukrainy.

Gina Carano
Gina Carano pokazała swoje nagie zdjęcie. Instagram je skasował [FOTO]

Zawodniczka MMA i aktorka kontra wielki serwis społecznościowy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?