Gadżety - Facet

Konsolowa rozrywka

2006-11-30 11:09:56
 Konsole wbrew pozorom nie są wymysłem XXI wieku, ich pierwsze modele (tzw. pierwszej generacji) powstały na początku lat 70, dwudziestego wieku.

Właśnie wtedy mechanik Ralph Bear wpadł na pomysł interaktywnej telewizji. Następnie z pomysłem udał się do firmy Magnavox, która wydała urządzenie pod nazwą Magnavox Odyssey. Urządzenie co prawda nie odniosło zbyt wielkiego sukcesu komercyjnego, ale stworzyło podstawy do rozwijania technologii, i produkcji kolejnych konsol.

Obecnie mało kto pamięta o 8 bitowych konsolach, gdy na półkach sklepów królują urządzenia już 6. generacji, konsole Playstation 2 oraz Xbox. Obydwa urządzenia zostały stworzone na bazie 128 bitowych procesorów, lecz sercem produktów nie jest samo CPU. Równie istotnym elementem jest układ wideo, odpowiadający za generowanie grafiki. Porównując konsole do dziś oferowanych pecetów, widać iż te pierwsze znacznie zostały w tyle pod względem możliwości technicznych. Jednakże należy pamiętać że powstały one w 2000 i 2001 roku, kiedy to ich parametry były zdumiewające. Ważne jest również to, że konsole zostały stworzone niemal wyłącznie go gier. A gry pisane są pod konfigurację sprzętową konsoli, dzięki temu w maksymalny sposób wykorzystują jej możliwości, czego efekty widzimy na ekranie telewizora odpalając najnowsze gry.

Dużą popularność w Polsce zdobyła konsola Sony, Playstation 2, będąca następczynią Playstation. Dziś jej główną zaletą jest nie tylko cena, gdyż nowe urządzenie możemy kupić za niewiele ponad 500 zł, ale również ogromna ilość dostępnych tytułów gier.

Xbox był pierwszą konsolą wyprodukowaną przez firmę Microsoft. Jego przewaga nad Playstation 2 polegała między innymi na wyższych parametrach technicznych (szczegóły w tabeli), a co za tym idzie lepszym graficznym odwzorowaniu rzeczywistości. Potrafi przeliczyć nie jak Playstation 2, 75 mln wielokątów na sekundę, lecz aż 125 mln tychże obiektów.. Także w porównaniu w produktem Sony, posiadała ona w standardzie dysk twardy co umożliwiło zapisywanie stanów gry, gromadzenie danych w postaci muzyki, filmów. Przyczyniło się to również do powstania dużej ilości niezależnego oprogramowania. Jedną z najważniejszych tego typu aplikacji jest Xbox Media Center (XMBC) – pozwala ona na odtworzenie większości plików filmowych, między innym DivX. Należy pamiętać także, że podobnie jak na „Playa”, na konsolę Microsoftu powstała ogromna ilość świetnych gier.

Już dziś natomiast dostępne są na rynku konsole siódmej generacji - Xbox 360 oraz Playstation 3 - ta ostatnia, dopiero niedawno zadebiutowała i jak dotąd nie pojawiła się jeszcze w Polskich sklepach. W porównaniu z wcześniej opisywanymi produktami mają one wielokrotnie większe parametry techniczne, dorównując lub przewyższając możliwościami dziś oferowane pecety. Posiadają one złącze umożliwiające podłączenie do telewizora wysokiej rozdzielczości HDTV – cecha ta pozwoli zwiększyć rozdzielczość gier, dzięki czemu generowany obraz jest znacznie bardziej szczegółowy.

Przeciętny żywot konsoli to od około 5 do 6 lat poczym wchodzą nowe modele wypierając stopniowo poprzednika. Wybierając więc konsolę, dokonujemy zakupy na parę ładnych wiosenek. Dziś kupując najnowszy model Xboxa, lub Playstation nie musimy się martwić ze szybko się zestarzeją. Natomiast w przypadku opisywanych urządzeń 6 generacji wydaje się że również możemy spać spokojnie. Konsole te szybko nie znikną ze sklepowych półek. A nawet w momencie gdy zostaną wycofane z produkcji, wciąż będzie na nie dostępna ogromna ilość tytułów gier pozwalająca się cieszyć dobrą rozrywką, bo przecież jej zapewnienie stało się głównym zadaniem producentów.

Tomasz Duziak (tomasz.duziak@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zegarki młodzieÅźowe
3 modele polecanych zegarków dla młodzieży

Co jest modne i jaki model wybrać? Zobacz fajne zegarki młodzieżowe!

wentylatory MediaMarkt
Dobry Klimat na lato: zaczął się sezon na urządzenia do chłodzenia

Jest w czym wybierać i wiele urządzeń można kupić w promocyjnych cenach.

Fit Track 5900
Fit Track 5900 - czyli najnowszy smartwatch od Hamy

Oto zegarek sportowy, który przypadnie do gustu wszystkim entuzjastom sportu i zdrowego trybu życia.

Polecamy
Solidny Samsung SOLID E2370
Solidny Samsung SOLID E2370

Kolejny telefon z serii Solid wkracza na polski rynek.

Notebook jak samochód
Notebook jak samochód

Coraz częściej można się spotkać z faktem sygnowania produktów, w szczególności tych z wyższej półki cenowej przez znane firmy, lub osoby zupełnie mogło by się wydawać ni

Polecamy
Ostatnio dodane
Zegarki młodzieÅźowe
3 modele polecanych zegarków dla młodzieży

Co jest modne i jaki model wybrać? Zobacz fajne zegarki młodzieżowe!

wentylatory MediaMarkt
Dobry Klimat na lato: zaczął się sezon na urządzenia do chłodzenia

Jest w czym wybierać i wiele urządzeń można kupić w promocyjnych cenach.