Forma / Zdrowie - Facet

Ksylitol - niedoceniany naturalny słodzik. Poznaj jego właściwości i wpływ na zdrowie

2020-02-13 11:25:43

Ksylitol jest naturalnym alkoholem cukrowym, wygląda i smakuje jak cukier, ma 40% mniej kalorii, ma bardzo niski indeks glikemiczny i nie podnosi poziomu cukru we krwi. 1g cukru ma 4 kcal a 1g ksylitolu ma 2,4 kcal. Można go wytwarzać z drzew, takich jak brzoza, ale może być również pozyskiwany z procesu przemysłowego, który przekształca włókna roślinne o nazwie xylanu na ksylitol.

Brzozy, drzewa, polanaKsylitol a poziom cukru we krwi

Jednym z ujemnych wpływów dodawania cukru (i syropów roślinnych o wysokiej zawartości fruktozy) do pożywienia jest to, że podnosi skokowo poziom cukru we krwi oraz stężenie insuliny, może prowadzić do odporności na insulinę, która powoduje szereg schorzeń np. nadwagę, nadciśnienie, problemy ze stawami, zaburzenia hormonalne, cukrzycę, skoki wagi ciała, a nawet może spowalniać procesy myślowe a nie leczona wyniszcza organizm, powoduje śmierć tkanek i wiele innych problemów metabolicznych. Ksylitol nie zawiera fruktozy i ma nieznaczny wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi, w związku z tym żadne szkodliwe efekty używania cukru nie występują przy spożywaniu ksylitolu.

Indeks glikemiczny (klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu) ksylitolu wynosi tylko 7, natomiast zwykły cukier ma wskaźnik glikemiczny 60-70.

Wpływ ksylitolu na zęby

Bakterie Streptococcus mutans, najważniejszy powód próchnicy, żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się ksylitolem. Zastępując cukier ksylitolem redukujemy dostępną pożywkę dla szkodliwych bakterii, bakterie mimo że go nie trawią napychają się nim. Nie są w stanie pożywiać się glukozą, co prowadzi do przerwania cyklu wytwarzania nowych bakterii i kontroli ich ilości na odpowiednim, nie zagrażającym zdrowiu, poziomie.

Innymi słowy, kiedy żujemy gumy z ksylitolem (lub używamy go jako słodzika), metabolizm cukru w szkodliwych bakteriach jest zablokowany i bakterie dosłownie umierają z głodu. W jednym z badań, stosując słodzone ksylitolem gumy do żucia, obniżono stężenie szkodliwych bakterii o od 27% do nawet 75%, bez wpływu na pożyteczne bakterie.

Jak ksylitol wpływa na organizm?

Ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co jest dobre dla zębów i może również ochronić przed osteoporozą. Zwiększa też produkcję śliny, zawiera ona wapń i fosforany, które odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów,  zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa.

W jednym z badań u dzieci z powtarzającymi się infekcjami ucha, dodanie do codziennej diety gum słodzonych ksylitolem zmniejszyło częstotliwość infekcji o 40%.

Może też zwiększyć produkcję kolagenu, a dzięki temu przyczynić się do przeciwdziałania skutkom starzenia się skóry a nawet pomóc w wygładzeniu zmarszczek. Działa profilaktycznie przeciwko osteoporozie, spożywanie ksylitolu prowadzi do zwiększenia zawartości mineralnej i objętości kości u zwierząt. Może też być pożywką dla potrzebnych dla dobrego trawienia bakterii w jelitach. W związku z tym ksylitol działa podobnie do rozpuszczalnego błonnika .

Czyżby Ksylitol był bez wad? Niestety nie, jest wysoce toksyczny dla psów.

--

Artykuł napisany przez lekarza stomatologa Monikę Zejer nauczycielkę w szkole medycznej - Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17 czyli w tzw. MEDYKU, gdzie odbywa się kształcenie na kierunkach: technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, technik usług kosmetycznych.

ip

fot. M_0930 (pixabay.com)

Słowa kluczowe: Wpływ na zdrowie, czym zastąpić cukier, indeks glikemiczny, zęby, dieta,WZSP nr 2 w Gdańsku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Odtrucie alkoholowe
Odtrucie alkoholowe: pierwszy krok do trzeźwości Warszawa

Sprawdźcie, co znajduje się w kroplówce na kaca i jak ona działa?

ćwiczenia w domu - joga
Ćwiczenia w domu: sprawdź jak trenują Polacy [Wyniki badań]

30 procent aktywnych fizycznie Polaków korzysta w internecie z filmów instruktażowych z ćwiczeniami.

Rola rozgrzewki w dobrym treningu - czemu służy i dlaczego jest ważna?

Rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym spełnia bardzo ważną rolę! Dowiedz się, dlaczego warto ją robić.

Polecamy
Domowe metody wybielania zębów. Bezpieczne?
Domowe metody wybielania zębów. Bezpieczne?

Rośnie liczba preparatów wybielających zęby przeznaczonych do samodzielnego stosowania, jednak nie są one tak skuteczne jak profesjonalne metody i mogą powodować skutki uboczne.

Jak wygląda idealne męskie ciało?
Jak wygląda idealne męskie ciało?

Ideał zapisany w... liczbach.

Ostatnio dodane
Odtrucie alkoholowe
Odtrucie alkoholowe: pierwszy krok do trzeźwości Warszawa

Sprawdźcie, co znajduje się w kroplówce na kaca i jak ona działa?

ćwiczenia w domu - joga
Ćwiczenia w domu: sprawdź jak trenują Polacy [Wyniki badań]

30 procent aktywnych fizycznie Polaków korzysta w internecie z filmów instruktażowych z ćwiczeniami.