Gadżety - Facet

Maseczka ochronna do twarzy - jaką wybrać?

2020-05-11 10:47:56

W dobie pandemii, w Polsce pojawił się obowiązek zakrywania nosa i ust. Nie musimy do tego używać specjalistycznych maseczek lekarskich - wystarczy zwykła chusta lub szalik. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tutaj tylko o to, by nie dostać mandatu. Chodzi przede wszystkim o nasze życie i zdrowie. Jaki rodzaj maseczki najlepiej wybrać?

Kobieta z kolorową maseczką na twarzy

Czy maseczki są skuteczne przeciw koronawirusowi?

Niektórzy wciąż zadają sobie pytanie, czy jest sens nosić maseczki. Zaskakująco wiele osób nie stosuje się do nakazu lub stosuje się do niego częściowo, np. nosząc maseczkę na brodzie lub w kieszeni i nakładając ją dopiero w pobliżu innych ludzi.

Zacznijmy od tego, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wyraźnie wskazują na to, że maseczka chroni nie tyle osoby, które ją noszą, co ludzi wokół nich. Sama maseczka ma więc za zadanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 za sprawą chorych i nosicieli.

Jest to więc bardziej środek, który ma chronić zdrowych przez już zarażonymi, który spowalnia rozprzestrzenianie się epidemii. Maseczka jest więc nie tylko skuteczna, ale też i potrzebna, choć nie w taki sposób, w jaki niektórym może się wydawać.

Ręcznie robiona maseczka na twarz

Czy domowa maseczka jest skuteczna? Jak najbardziej. Czymkolwiek nie zasłonimy sobie ust, będzie to bariera fizyczna, która zmniejszy ryzyko zarażenia innych, w szczególności, kiedy np. kaszlemy i kichamy. Maseczka wtedy zatrzyma to, co normalnie rozniosło by się w powietrzu na pobliskie powierzchnie. Oznacza to też, że maseczki należy regularnie odpowiednio odkażać lub utylizować.

Oczywiście, nie zaszkodzi też zastosować się do kilku zaleceń, dzięki którym samodzielnie przygotowana maseczka będzie jeszcze lepsza. Na pewno warto wybrać odpowiedni materiał. Profesjonalne maseczki wykorzystują włókninę. Jeżeli jej nie mamy lub nie możemy jej dostać, warto uszyć sobie maseczkę z kilku warstw  posiadanego przez nas materiału.

Takie maseczki mają też tę zaletę, że sami możemy sobie wybrać na nich wzór. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, można uznać, że maseczki staną się w najbliżsyzm czasie swoistym obowiązkowym dodatkiem do każdej modnej kreacji. Maseczki ochronne w modzie to z pewnością ciekawy aspekt pandemii COVID-19.

Maseczki lekarskie i przyłbice

Odradza się sięganie po maseczki dla lekarzy. Nie jest tajemnicą, że zasoby służące do walki z pandemią są ograniczone. Sprzęt lekarski powinien więc trafiać do szpitali. Tym bardziej że jak przeczytaliśmy wcześniej - domowej roboty maseczki z tkaniny również w znacznym stopniu pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Podobnie wygląda sytuacja z przyłbicą - jest ona skuteczna, jednak w warunkach, które nie są stałym kontaktem z zakażonymi, jest zdecydowaną przesadą. Lepiej "ograniczyć się" do maseczek ochronnych.

Maska antysmogowa

Maseczka ochronna na twarz z filtrem ma wiele zalet. W związku z pogarszającą się jakością powietrza, wiele osób mogło się w nie zaopatrzyć już wcześniej. Stanowią one ochronę mechaniczną, co spełnia ich główne zadanie, a do tego posiadają filtry, które oczyszczają zarówno wdychane, jak i wydychane powietrze. Łatwiej jest też w takiej maseczce oddychać.

Siłą rzeczy trzeba ją jednak kupić, co nie dla każdego będzie atrakcyjne. Jest to jednak też pewna inwestycja w przyszłość, ponieważ mogą starczać na dłużej i przydadzą się też po pandemii. Nie zapomnijcie tylko o utrzymaniu ich w czystości i wymianie filtrów!

Zobacz też: Jak usunąć smog z domu?

Czy zwykła chusta lub szal wystarczy?

Zarówno by nie dostać mandatu, jak i aby zapewnić ochronę sobie i otoczeniu, wystarczy jakakolwiek zasłona twarzy. Podobnie jednak jak w przypadku maseczek wielokrotnego użytku - musimy pamiętać o odpowiednim ich, regularnym odkażaniu.

Warto więc sięgnąć po przeznaczone do tego maseczki, zwłaszcza że zbliża się lato. Jak dobrze wiemy, wysokie temperatury nie sprzyjają noszeniu podobnych akcesoriów. A do tego, nie zniszczymy naszych ulubionych dodatków.

Jeżeli z domu wychodzimy rzadko, może nam wystarczyć maseczka jednorazowa. Choć na pewno na wszelki wypadek, lepiej kupić kilka sztuk, na zapas. W przypadku, w którym chcemy koniecznie kupić maseczkę, warto szukać maseczek ochronnych ffp3, które najlepiej ochronią przed drobnoustrojami.

KSK

fot. Tomasz Kłuczyński (Cała galeria tutaj: Wiosna 2020 w Poznaniu)

źródła: pulsmedycyny.pl; medonet.pl

Słowa kluczowe: Zasłona twarzy, maska ochronna, skuteczność, koronawirus, COVID-19 SARS-CoV-2, Ochrona Zapobieganie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Maseczka ochronna do twarzy - jaką wybrać?

Szyta w domu, kupna czy antysmogowa? A może lekarska? Po którą najlepiej sięgnąć ?

gadÅźety elektroniczne
Musisz zostać w domu? To dobry czas na nowe akcesoria elektroniczne

(Nie)planowany urlop możesz spędzić w otoczeniu nowoczesnych gadżetów!

Rowery Gdańsk Sklep
Zaopatrz się na rowerową podróż w sklepie BikeSalon w Gdańsku Gdańsk

Tu znajdziesz nie tylko jednoślady, ale i wszystkie potrzebne do nich akcesoria i odzież.

Polecamy
Pentax Optio M60 - nowy kompakt cyfrowy
Pentax Optio M60 - nowy kompakt cyfrowy

Pięciokrotny zoom optyczny, 10 efektywnych megapikseli, wewnętrzna pamięć o pojemności 36,5 MB i cztery wersje kolorystyczne to wyróżniki nowego kompaktu Pentax Optio M60.

Zegarek dla fanów FC Barcelona
Zegarek dla fanów FC Barcelona

Nowa kolekcja chronografów z herbem i barwami klubu.

Ostatnio dodane
Maseczka ochronna do twarzy - jaką wybrać?

Szyta w domu, kupna czy antysmogowa? A może lekarska? Po którą najlepiej sięgnąć ?

gadÅźety elektroniczne
Musisz zostać w domu? To dobry czas na nowe akcesoria elektroniczne

(Nie)planowany urlop możesz spędzić w otoczeniu nowoczesnych gadżetów!