Szybki strzał - Facet

Nad czym warto zastanowić się, podróżując samolotem?

2022-07-06 12:17:53

W czasie wakacji jak zwykle wzrasta zainteresowanie podróżami samolotem. Ze względu na kilka znacznych plusów, często wybieramy właśnie samolot jako środek komunikacji. Warto zastanowić się, jaka jest druga strona tego rozwiązania, czyli jak nasze wybory wpływają na środowisko. Czy mimo korzystnej ceny i wygody środowisko nam za to podziękuje?

samolot

Pozorne plusy?

Jedną z największych zalet jest oczywiście krótki czas podróży, dlatego nawet przemieszczając się w obrębie kraju, coraz więcej osób wybiera samolot. Nie bez znaczenia jest też cena. Podczas planowania wakacji  często można trafić na okazjonalne zniżki. Szczególnie, jeśli nie skorzystamy z oferty biura podróży. W dobie inflacji, kiedy szukamy alternatywy dla samochodu (i coraz większych kosztów paliwa), podróż samolotem wydaje się być dobrą opcją. Co jednak ze środowiskiem?

Czy wygoda jest nam niezbędna?

Według badań, samolot zostawia największy ślad węglowy w porównaniu do wszystkich innych form transportu. Jest to całkowita emisja gazów cieplarnianych, pojawiających się np. podczas produkcji, czy jak w tym przypadku, komunikacji. Jeden samolot generuje ponad 300 razy tyle dwutlenku węgla, co samochód. Co więcej, emisja gazów cieplarnianych, powodowana przez lotnictwo z roku na rok rośnie. Wszystko dlatego, że rośnie zainteresowanie podróżami samolotem. Nie dość, że wspomniany środek transportu odpowiedzialny jest w dużej mierze za zmiany klimatu, a przez to globalne ocieplenie, na dodatek wiele osób, wybierając na podróż klasę biznes  przyczynia się do zwiększenia szkód. Ślad węglowy, wytwarzany przez samolot, w którym zapełnione są wszystkie miejsca, jest dwa razy mniejszy niż ten, w którym zajęta jest ich tylko część - jak np. w klasie biznes.  Przez wygodę również przyczyniamy się do wystąpienia kryzysu klimatycznego.

Nieprzemyślane skutki

Co więcej, samolot jako środek transportu odpowiedzialny jest nie tylko za wspomniany wcześniej ślad węglowy. Oprócz CO2, podróż samolotem generuje także znaczne ilości tlenków azotu i siarki. Latanie na dużych wysokościach uniemożliwia rozwiewanie spalin, co sprawia, że się kumulują, tworząc tzw. chmury pierzaste.  A to z kolei przyczynia się do podwyższenia temperatury na Ziemi.

Odpadki, o których nikt nie pamięta

Oczywiste jest, że podczas lotu powstają duże ilości śmieci. Obsługa pociągu serwuje podróżującym dania czy napoje, najczęściej, niestety, w plastikowych opakowaniach. Czy lecąc samolotem, zastanawiamy się, co dzieje się z puszkami po napojach, serwetkami, sztućcami i kubeczkami, których używamy? Statystyki mówią, że pasażer podczas jednego lotu generuje ponad kilogram śmieci. Nie wspominając o tym, że lwia część oferowanego przez przewoźników jedzenia po prostu się marnuje. Nie tylko przez przeceniających swój apetyt pasażerów, ale i linie lotnicze, kupujące żywność "na zapas".

Co możemy zrobić?

Choć lot samolotem kusi wieloma zaletami, jak atrakcyjna cena, krótki czas połączenia i, oczywiście, widoki, spróbujmy zastanowić się nad długofalowymi skutkami wyboru tego środka transportu. Przede wszystkim nie bądźmy bierni. Szukajmy informacji o śladzie węglowym i doszukujmy się danych o ilości spalin generowanych przez poszczególnych przewoźników. Tego typu zestawienia można znaleźć coraz częściej, nawet na oficjalnych stronach linii lotnicznych. Podróżujmy świadomie - sami sobie za to podziękujemy.

Martyna Jersz

fot. pixabay/LN_Photoart

Słowa kluczowe: podróże, lot samolotem, plusy i minusy lotu samolotem, ekologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
idealna posadzka do garaÅźu
Antypoślizgowość i trwałość na pierwszym miejscu: idealna posadzka do garażu - wybierz mądrze i odpowiedzialnie Warszawa

Idealna posadzka do garażu powinna być świadomym i przemyślanym wyborem, łączącym bezpieczeństwo, trwałość i estetykę.

kawa czy energetyk
Co ma więcej kofeiny - kawa czy energetyk?

Istnieje coś, co w ciągu kilku minut może przywrócić niezbędną energię. Kofeina! Co ma jej najwięcej?

"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.

Polecamy
prezent dla miłośnikÃłw motoryzacji
3 nietypowe pomysły na prezent dla miłośników motoryzacji Warszawa

Jeśli poszukujesz nietypowego pomysłu na prezent dla miłośnika motoryzacji, koniecznie sprawdź te oryginalne propozycje!

Zasady BHP podczas spawania
Zasady BHP podczas spawania

Każdy spawacz podczas pracy musi zachować szczególną ostrożność i wyjątkowo dbać o przestrzeganie przepisów BHP.

Ostatnio dodane
idealna posadzka do garaÅźu
Antypoślizgowość i trwałość na pierwszym miejscu: idealna posadzka do garażu - wybierz mądrze i odpowiedzialnie Warszawa

Idealna posadzka do garażu powinna być świadomym i przemyślanym wyborem, łączącym bezpieczeństwo, trwałość i estetykę.

kawa czy energetyk
Co ma więcej kofeiny - kawa czy energetyk?

Istnieje coś, co w ciągu kilku minut może przywrócić niezbędną energię. Kofeina! Co ma jej najwięcej?