Forma / Zdrowie - Facet

Paraliż senny i zmora nocna

Czym jest paraliż senny?

2018-02-06 11:38:35

Tematyka snu, koszmarów i wszystkiego co wiąże się z naszym "nocnym życiem" jest trochę owiana tajemnicą. Sporo zjawisk, których doświadczamy, nie do końca są przez nas zrozumiane. Tak właśnie jest w przypadku paraliżu sennego. Ten dziwny stan zwany jest również paraliżem przysennym i może wywoływać w wielu ludziach poczucie strachu oraz zaniepokojenia. Jakie są objawy paraliżu sennego i dlaczego doświadczamy go podczas snu?

śpiący mężczyzna

Paraliż senny - objawy

Może wydać się to dość dziwne, ale aż 1/5 osób przeżyło dziwne zjawisko podczas snu, które przynosi dziwne objawy, mogące przestraszyć niejedną osobę. Paraliż senny, porażenie przysenne jest o tyle niemiłym uczuciem, iż występuje on z zachowaniem naszej świadomości. Zazwyczaj pojawia się między jawą, a snem. Możemy go doświadczać w momencie zasypiania, rzadziej zdarza się on podczas snu. Czym objawia się paraliż senny? Otóż w momencie tegoż zjawiska, nie jesteśmy w stanie swobodnie się poruszać. Nasze ciało doznaje miejscowego, chwilowego paraliżu, który wywołuje w nas strach oraz niepokój. Często osoby cierpiące na paraliż senny wybudzają się z ogromnym krzykiem oraz gwałtowną reakcją. Bardzo ciekawym faktem jest to, że podczas porażenia przysennego świadomy wpływ mamy jedynie na mięśnie, które odpowiedzialne są za oddychanie oraz za poruszanie naszymi gałkami ocznymi. Podczas paraliżu sennego wiele osób cierpi na płytki oddech, różnego rodzaju skurcze, a nawet halucynacje. Innym objawem może być uczucie ucisku w klatce piersiowej, które może nawet powodować ból i dyskomfort. Co jednak ważne, paraliż senny nie jest zjawiskiem niebezpiecznym dla organizmu.

Przyczyny porażenia przysennego

Bezbronność, która przychodzi w nocy, połączona z niemocą ruchu może mieć różne objawy. Bardzo często paraliż senny spotyka osoby, które nadużywają różnego rodzaju używek. Na tę nieprzyjemną dolegliwość cierpią przede wszystkim osoby, które mają problemy ze snem, kłopoty z zasypianiem. Przyczyną paraliżu sennego mogą być również problemy z własną psychiką, a także depresje, złe samopoczucie i duża dawka stresu w ciągu dnia.

Zmora nocna i zmora senna

Bardzo często porażenie senne czy paraliż senny mylony jest z tzw. "zmorą nocną". Niektóre osoby uważają, że uczucie bezradności, połączone z bezwładem i niemocą poruszania się jest właśnie zmorą senną, która przychodzi w nocy. Jednak to właśnie zjawisko jest niczym innym, jak porażeniem sennym, który przejawia się w sposób, opisany powyżej.

gol/wikipedia

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: paraliż senny objawyi, zmora nocna jak się jej pozbyć, paraliż przysenny, zmora senna,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Na czym smaÅźyć?
Na czym smażyć?

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Oto odpowiedzi.

Polecamy
Tunele w uszach. Jak je usunąć?
Tunele w uszach. Jak je usunąć?

Pożegnaj się z tunelami w uszach na zawsze – zabieg rekonstrukcji płatka ucha.

Masz długie palce? Zgadnij, co to znaczy
Masz długie palce? Zgadnij, co to znaczy

Naukowcy: Długość palców wskazującego i serdecznego mogą dużo powiedzieć o zdrowiu mężczyzny.

Ostatnio dodane
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Kupony i kody rabatowe