Forma / Zdrowie - Facet

Przykurcz Dupuytrena - objawy i leczenie

2018-10-23 11:03:29

Przykurcz Dupuytrena to choroba prowadząca do bliznowacenia oraz powstawania przykurczu zgięciowego palców dłoni, rzadziej stóp. Najczęściej spotyka ona mężczyzn po 50. roku życia. Zobacz, jakie są objawy oraz metody leczenia tego schorzenia.

Zobacz, czym charakteryzuje się przykurcz Dupuytrena i kto znajduje się w grupie ryzyka.

Przykurcz Dupuytrena - objawy i stadia choroby

Przykurcz Dupuytrena jest chorobą charakteryzującą się przykurczem rozcięgna dłoniowego, które w ciągu 6-12 miesięcy prowadzi do utrwalonego zgięciowego ustawienia palców (najczęściej serdecznego i małego). W zaawansowanym stadium może pojawić się również ograniczenie sprawności ręki, a także wciągnięcie skóry, zgrubienie tkanki podskórnej, guzki, obniżenie czucia w opuszkach palców czy zaburzenia ukrwienia.

Przykurcz Dupuytrena występuje w trzech stadiach. Podczas pierwszego z nich zaczynają pojawiać się drobne zmiany w strukturze rozcięgna. W drugim dochodzi do powstawania pierwszych widocznych objawów, takich jak zgrubienia i guzki na dłoni, a także przykurczy palców. Trzecie stadium choroby charakteryzuje się utrwaleniem powstałych wcześniej zmian, a co za tym idzie ograniczenie ruchomości ręki.

Przyczyny powstawania choroby

Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak uważa się, że najczęściej jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. W takim przypadku przykurcz może dotyczyć obu dłoni. Innymi przyczynami powstawania przykurczu Dupuytrena są częste i powtarzające się urazy w obrębie dłoni oraz przeciążenie tkanek miękkich związane z pracą zawodową, na przykład wymagającą używania wibrujących narzędzi, takich jak młot pneumatyczny. Bardziej narażone są również osoby cierpiące na choroby nerwu łokciowego czy schorzenia układu nerowego, a także padaczkę, cukrzycę czy chorobę alkoholową.

Leczenie

Osoby zdiagnozowane z przykurczem Dupuytrena, w zależności od jej stadium, mają do wyboru leczenie farmakologiczne, rehabilitacyjne lub operacyjne. Pierwsza metoda polega na wstrzyknięciu do zmienionego chorobowo miejsca enzymu, który rozpuszcza pasma łącznotkankowe powodujące przykurcz. Iniekcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Po 24 godzinach od zabiegu odbywa się terapię manualną, która powoduje wyprost palców.

Leczenie operacyjne stosowane jest w bardziej zaawansowanych stadiach choroby i może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym przy niedokrwieniu operowanej kończyny. Zabieg polega na wycięciu przerośniętych pasm, założeniu szwów oraz szyny gipsowej, które zdejmowane są po upływie 2 tygodni. Łączny okres rekonwalescencji zazwyczaj trwa 4 tygodnie.

We wczesnym okresie choroby oraz po operacji wykonywane są także ćwiczenia rehabilitacyjne, które polegają głównie na nagrzewaniu dłoni specjalną lampą. Dostępne są również inne metody, podczas których wykorzystuje się ultradźwięki, laseroterapię, jonoforezę czy kinozyterapię.

Przykurcz Dupuytrena nie jest trudny do zdiagnozowania, a leczenie we wczesnym stadium przynosi bardzo dobre rezultaty. Należy jednak pamiętać, że czasami może dojść do nawrotu choroby, ponieważ zabiegi lecznicze usuwają tylko jej skutek, a nie przyczynę.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.wylecz.to

Słowa kluczowe: przykurcz Dupuytrena, przykurcz palców dłoni, choroby dłoni, objawy, leczenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Z nałogiem papierosowym zmaga się duÅźa część. Jak skończyć z uporczywym uzaleÅźnieniem?
Sposoby na rzucenie palenia

Z nałogiem papierosowym zmaga się wiele ludzi. Jak skończyć z uporczywym uzależnieniem?

Arginina - właściwości i występowanie

Zobacz, w czym można znaleźć niezwykły związek chemiczny, który wspomaga regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym i nie tylko.

Niesamowite zdolności związane z syndromem sawanta.
Szczególny stan umysłu, czyli zespół sawanta

Poznaj niesamowite zdolności związane z syndromem sawanta!

Polecamy
Zacięcie przy goleniu? Zobacz jak zatamować krwawienie[PORADNIK]
Zacięcie przy goleniu? Zobacz jak zatamować krwawienie[PORADNIK]

Golenie to rutynowa czynność wielu mężczyzn, jednak czasem zdarzy się nam zaciąć. Jak szybko i łatwo zatamować krwawienie? Sprawdź kilka sposobów!

Yerba mate - sposób na aktywne zdrowe życie
Yerba mate - sposób na aktywne zdrowe życie

Yerba mate wspaniale oczyszcza organizm z toksyn - między innymi rakotwórczych metali ciężkich jak kadm, ołów i rtęć. Picie yerba mate ma także wymiar społeczny i towarzyski. W Argentynie czy Parawaju częstowanie gościa yerba mate oznacza jego akceptację.

Ostatnio dodane
Z nałogiem papierosowym zmaga się duÅźa część. Jak skończyć z uporczywym uzaleÅźnieniem?
Sposoby na rzucenie palenia

Z nałogiem papierosowym zmaga się wiele ludzi. Jak skończyć z uporczywym uzależnieniem?

Arginina - właściwości i występowanie

Zobacz, w czym można znaleźć niezwykły związek chemiczny, który wspomaga regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym i nie tylko.