Forma / Zdrowie - Facet

Rola rozgrzewki w dobrym treningu - czemu służy i dlaczego jest ważna?

2020-04-07 09:46:13

Aktywności fizyczna jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Specjaliści z różnych dziedzin podkreślają ogromne znaczenie regularnych ćwiczeń w kształtowaniu zdrowia i utrzymaniu organizmu w jak najlepszej formie przez długie lata. Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) aktywność fizyczną definiujemy jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii.

Meżczyzna wykonuje ćwiczenia fizyczneJak dobrze trenować?

Intensywność i częstotliwość treningu należy dopasowywać do stopnia wytrenowania swojego organizmu. Dużym błędem osób rozpoczynających trening jest to, że po dłuższym bezruchu nagle z ogromnym zapałem zabierają się do ćwiczeń, często nieadekwatnych do swoich możliwości i wytrenowania, aplikując wysiłek o dużym natężeniu. Dobrze zaplanowany trening zawsze rozpoczyna się od niewielkiego obciążenia organizmu.

Dla rozgrzania i przygotowania ciała do dalszych, bardziej intensywnych ćwiczeń służy rozgrzewka. Mimo, że bardzo często pomijana i niedoceniana, rozgrzewka jest najważniejszą i nieodzowną częścią prawidłowo przeprowadzonego treningu. Rozgrzewka to zestaw prostych ćwiczeń, obejmujących pracę całego ciała, która trwa 10-20 minut.

Jak prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę?

Przeprowadzana rozgrzewka musi w swojej intensywności w miarę przypominać intensywność dalszego treningu. Na przykład planując ćwiczenia jogi lub pilatesu, nie powinno się zaczynać treningu od 10 minutowego biegu w szybkim tempie.

Oto zasady dobrej rozgrzewki:

  • Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka powinna poruszyć wszystkie części ciała, a zwłaszcza te, które będzie obejmował trening.
  • Ćwiczenia rozgrzewające najlepiej jest zaczynać od góry i prowadzić w dół, od pozycji wysokich (w staniu) do pozycji niższych (w klęku podpartym, o ile takie będą potrzebne).
  • Zasadą jest, że im dłuższy wysiłek jest planowany, tym dłuższa i bardziej precyzyjna powinna być sama rozgrzewka.
  • W końcowym etapie rozgrzewki nie należy zapominać o rozciąganiu które zwiększa elastyczność ścięgien, więzadeł i samych mięśni.

Po co rozgrzewka?

Rozgrzewka odgrywa kluczową rolę w wysiłku fizycznym, zwłaszcza minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, zapewnia łagodne przejście z etapu spoczynku do aktywności fizycznej, zwiększa elastyczność i wydajność mięśni oraz podnosi efektywność treningu.

Artykuł napisany przez M. Żabickiego nauczyciela WF w szkole medycznej – Wojewódzkim Zespole Szkól Policealnych NR 2 w Gdańsku.

ip

fot. Li Sun z Pexels

Słowa kluczowe: co daje rozgrzewka, jakie ćwiczenia, ile powinna trwać, dobry trening, co po kolei, wysiłek fizyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biopsja fuzyjna
Biopsja fuzyjna - nowa technika walki z rakiem prostaty

Na czym polega metoda w postaci biopsji fuzyjnej?

Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.

Polecamy
Bartosz Janowski
Cały rok rowerem - co należy wiedzieć przed sezonem jesienno-zimowym?

Zima coraz bliżej. Czy to oznacza koniec rowerowych treningów? Absolutnie nie!

Jerzy Dudek i Adrian Meronk
Jerzy Dudek i Adrian Meronk: Golf jest dla każdego [WIDEO]

Zobaczcie wideo-relację z imprezy, która miała popularyzować grę w golfa wśród mieszkańców Wrocławia i okolic.

Ostatnio dodane
Biopsja fuzyjna
Biopsja fuzyjna - nowa technika walki z rakiem prostaty

Na czym polega metoda w postaci biopsji fuzyjnej?