Adrenalina - Facet

RPG i LARP - zabawa teatrem i fantastyką. Sprawdź, na czym to polega!

2021-08-13 12:52:59

RPG i LARP to skróty angielskich nazw , ale nie każdy zna ich rozwinięcie - role playing games i live action role-playing. W polskiej terminologii przyjęły się jako „gry fabularne”. To jednak wciąż nie wyjaśnia, czym właściwie jest ten rodzaj rozrywki.

Moda na lata 80.

Powiedzieć, że gry fabularne stały się teraz modne, to powiedzieć odrobinę za wiele. Nie da się jednak zaprzeczyć, że grono ludzi zainteresowanych tą rozrywką rośnie z roku na rok. Zwłaszcza, że w popkulturze do łask wracają lata 80te, kiedy to RPG dopiero się pojawiło. Na przykład - w popularnym serialu Netflixa - „Stranger Things” rzuca się w oczy ogrom nawiązań do „Dungeons & Dragons”, które było pierwszą taką grą w historii.

Tylko czym właściwie są gry fabularne? Można je porównać do teatru improwizacji. W jednej chwili siedzimy w gronie przyjaciół z kartami i kośćmi w dłoni, by w następnej przenieść się do baśniowej krainy. Tam dzięki swoim nadprzyrodzonym możliwościom jesteśmy w stanie ustrzelić jaskółkę w locie lub powalić olbrzyma jednym ciosem. Przy RPG cała transformacja odbywa się jedynie w naszej wyobraźni, zaś LARPy pozwalają dosłownie wejść w buty wymyślonej przez nas postaci. W jednym i drugim wypadku uczestnicy na bieżąco zastanawiają się, jak w przedstawianych przez prowadzącego sytuacjach zachowaliby się ich bohaterowie.

Epoka interaktywności

RPG i LARP wracają do łask, bo choć książki, filmy, gry wideo świetnie zapełniają nam wolny czas, to jednak nadal jesteśmy tylko obserwatorem. Z kolei gry fabularne dają nam poczucie kreowania fabuły i pozwalają być, przeżywać, uczestniczyć. Wcielać się w bohaterów, a nie tylko im kibicować.

To właśnie jest największą zaletą gier fabularnych, bo dają możliwość aktywnego odbioru. I nie potrzebują przy tym żadnej elektroniki, co w obecnych czasach wydaje się dodatkowym atutem. Pozwalają na interakcje, nie tylko z wymyślonym światem, fikcyjnymi postaciami, czy wykreowanym przez naszą wyobraźnie rynsztunkiem, ale także ze sobą nawzajem.

Let's play

Wszystko ładnie, pięknie, tylko jak wygląda taka gra fabularna w rzeczywistości? Przede wszystkim wśród grupy chętnej do tego rodzaju zabawy musi być Mistrz Gry. To taki narrator, reżyser, swoisty bajarz, który przeprowadzi wszystkich „graczy” przez osobiście zaplanowaną rozgrywkę. Następnie, za pomocą wybranych rekwizytów, albo ograniczając się do własnych słów będzie opisywać na bieżąco otoczenie, w którym bohaterowie się znaleźli. Mistrz Gry zadba o oprawę muzyczną, o stworzenie klimatu i pokierowanie graczami w odpowiednim kierunku. Cały czas będzie trzymał pieczę nad historią.

Oczywiście, zanim wszyscy zasiądą na dobre dwie, trzy godziny (albo więcej!), by walczyć z potworami, rozwiązywać zawiłe tajemnice i odkrywać mroczne jaskinie, trzeba poczynić trochę przygotowań. Uczestnicy muszą zgodnie wybrać świat, realia, w których akcja będzie się rozgrywać. Trzeba wykreować bohaterów, wymyślić ich historie, dopracować osobowości. Mocne i słabe strony. Te informacje zdradza się jedynie Mistrzowi, aby mógł lepiej dopasować przebieg gry.

W przypadku LARPów dochodzi jeszcze przygotowanie stroju. Gracze jak najlepiej upodabniają się do stworzonych przez siebie postaci, całkowicie wchodząc w rolę. Wybrany przez Mistrza Gry teren staje się ich sceną – nieważne czy to polana w lesie, czy obrzeża miasta. Uczestnicy zabawy naprawdę będą musieli wykonać niektóre z przygotowanych dla ich postaci zadań.

Wreszcie można zaczynać. Narrator opisuje miejsca, zapachy, kolory (które w przypadku RPG siedzący za stołem gracze muszą wyobrazić sobie od podstaw, a błądzący w terenie fani LARPów jedynie dostosować do otoczenia, w którym się znajdują), a prawie cała reszta należy do uczestników.

Przykład: Anna, która jest dziś potężna wróżką, ale często myli zaklęcia, próbuje oczarować Smoka, w którego wcielił się Paweł. O tym, czy czar zadziała zadecyduje Mistrz Gry lub rzut kośćmi. Jeśli wypadnie mniej niż 5 oczek, to czar nie zadziała, w przeciwnym razie Smok pomoże wróżce dostać się na zamkową wieżę. Widzicie już, w czym tkwi sekret sukcesu takiej formy rozrywki? To do dzieła!

Polecamy także: Teaser "Stranger Things 4" pokazuje ośrodek wychowawczy Jedenastki [WIDEO]

Marta Matuszewska

fot. pixabay.com/Katrina_S

Słowa kluczowe: role playing games, rozrywka, rpg, larp, d&d
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
tunel aerodynamiczny Flyspot
Przeżyj przygodę życia w tunelu aerodynamicznym Flyspot Gdańsk

W Gdańsku otworzył się obiekt, który bez wątpienia przypadnie Ci do gustu! Poznaj tunel aerodynamiczny Flyspot!

Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Domowa impreza sylwestrowa
5 tipów na udany Sylwester w domu

Domowa impreza dla kilku osób w ostatni wieczór w roku - co zrobić, aby była udana i żeby później wspominać tę noc pozytywnie?

Polecamy
Nowy taryfikator mandatÃłw - podwyÅźki kar i zwiększenie punktÃłw karnych
Horrendalne mandaty i wysyp punktów karnych

Dowiedz się więcej o nowym taryfikatorze mandatów, który wszedł w życie 1 stycznia 2022

Przekąski idealne na Mundial. Co warto przygotować?
Przekąski idealne na Mundial. Co warto przygotować?

Zobacz, jakie przekąski sprawdzą się najlepiej dla kibiców.

Ostatnio dodane
tunel aerodynamiczny Flyspot
Przeżyj przygodę życia w tunelu aerodynamicznym Flyspot Gdańsk

W Gdańsku otworzył się obiekt, który bez wątpienia przypadnie Ci do gustu! Poznaj tunel aerodynamiczny Flyspot!

Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.