Styl - Facet

Ściema z absyntem

2008-05-02 10:44:21

 Na początku ubiegło stulecia robił furorę wśród artystów, którym miał pomagać w procesie twórczym (jego właściwości zachwalał sam Witkacy), jego sprzedaż jest w wielu krajach zakazana. Okazuje się jednak, że osławiony absynt działa jak normalna 70-procentowa wódka.

Nad absyntem zasiadła grupa międzynarodowych ekspertów pod kierownictwem Dirka Lachenmeiera z uczelni w Karlsruhe. Zespól stwierdził jednoznacznie - za mocą popularnej piołunówki nie stoi tujon (związek terpenowy, występujący w olejku eterycznym m.in. piołunu, który jest wykorzystywany przy produkcji alkoholu), ale wysoka zawartość alkoholu.

Największą popularnością absynt cieszył się na przełomie XIX i XX wieku. U części jego amatorów wywoływał symptomy szaleństwa absyntowego (absyntyzmu): wykrzywiał twarz, powodował demencję, odrętwienie i przede wszystkim halucynacje. Alkohol był obwiniany za akty przemocy, dlatego też został zakazany. Plotka głosi, że Van Gogh obciął sobie ucho, będąc pod wpływem tego likieru.

Naukowcy przebadali ponad 12 starych butelek pochodzących m.in. z Francji, Szwajcarii, Włoch i USA. Poziom stężenia tujonu był we wszystkich zbliżony do stężenia we współcześnie produkowanych absyntach. Badacze stwierdzili jednak, że jest to za mało, by wywołać objawy psychotyczne. Absyntyzm był więc - zdaniem naukowców - jedynie stanem upojenia alkoholowego (w końcu absynt zawiera 70% alkoholu).

Dr Rodney Irvin z Uniwersytetu w Adelajdzie przyznaje jednak, że badania mają jeden słaby punkt. - Badano zawartość butelek pochodzących jedynie z dużych, a więc renomowanych wytwórni. Niewykluczone zatem, że likier z innych źródeł przygotowywano w oparciu o zmienione receptury - stwierdza.

MAS/kopalniawiedzy.pl

Fot: wikipedia.orgSłowa kluczowe: absynt piołunówka tujon związek terpenowy działanie halucynacje moc van gogh absyntyzm halun
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • :D [0]
  nickt
  2010-05-28 13:19:20
  Ile to jest 'ponad 12'?
 • Więc ci naukowcy byli niedoinformowani... [0]
  Nonek
  2009-10-16 11:04:22
  ...ponieważ thujon jest neurotoksyczny i kumuluje się w komórkach nerwowych. Z każdą kolejną dawką, toksycznego thujonu w organiźmie jest coraz więcej, więc psychozy, omamy i halucynacje owszem, występują, ale po długim jego stosowaniu (nie chodzi tu o butelkę, czy dwie, ale o kilka miesięcy regularnego stosowania) Przyjmijmy, że Van Gogh był alkoholikiem i codziennie wypijał co najmniej 200ml absynthu. Więc po roku-dwóch w jego organiźmie było tak dużo toksyn, że w końcu zwariował. Proste i logiczne.. Na uniwersytetach jednak pracują głąby O.o
 • drinki z absyntem [0]

  2009-08-13 13:32:28
  drinki z absyntem to jest to co lubie najbardziej
 • absintho [1]
  touchandsee
  2009-02-02 16:55:51
  Absynt został zakazany w wielu krajach właśnie z powodu owych właściwości. Dzisiejszy - dozwolony absynt ma bardzo niewiele wspólnego z tym który w czasach modernizmu był sztandarowym trunkiem. Nazwa pozostała, bo to niezły marketing, ale właściwości "ograniczone" ze względów "bezpieczeństwa psychicznego" ...
 • niestety mają racje [0]
  K
  2008-05-06 12:12:44
  Wypiłem już sporo butelek absyntu i ani razu nie było żadnych "efektów specjalnych".
Zobacz także
Krawat czy muszka?

Kilka porad i zasad.

Tanie buty sportowe na studencką kieszeń
Tanie buty sportowe na studencką kieszeń

Tanie buty sportowe czekają na ciebie na każdym kroku, przynajmniej w sieci.

Szukasz pomysłu na prezent? Koszulka z własnym nadrukiem, to jest to!
Szukasz pomysłu na prezent? Koszulka z własnym nadrukiem, to jest to! Warszawa

Koszulka z nadrukiem na zmówienie to idealny gadżet reklamowy, prezent, pamiątka z ciekawego eventu czy konferencji.

Polecamy
Markowe ciuchy. Jak rozpoznać podróbkę?
Markowe ciuchy. Jak rozpoznać podróbkę?

Choć na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak oryginalny towar luksusowych marek, to jednak są sposoby na to, by skutecznie odróżnić podróbki.

Jak one cię widzą? Na co w męskim ubiorze zwracają uwagę kobiety?
Jak one cię widzą? Na co w męskim ubiorze zwracają uwagę kobiety?

Jak cię widzą, tak cię piszą - dobór ubrania zdradza o nas bardzo wiele. Jeśli chcesz wzbudzać zainteresowanie kobiet, koniecznie dowiedz się, co w męskim ubiorze im się podoba, a co nie.

Ostatnio dodane
Krawat czy muszka?

Kilka porad i zasad.

Tanie buty sportowe na studencką kieszeń
Tanie buty sportowe na studencką kieszeń

Tanie buty sportowe czekają na ciebie na każdym kroku, przynajmniej w sieci.

Kupony i kody rabatowe