Szybki strzał - Facet

Tani nocleg - gdzie spać w czasie podróży?

2019-12-09 21:45:23

Chcesz wyjechać gdzieś na kilka dni, ale nie wiesz, co ze sobą zrobić w ciągu nocy? Nie masz miliona monet na hotele? Myślisz, że podróżowanie musi równać się wysokim kosztom? Niekoniecznie. Poznaj  kilka przydatnych rad na tanie wyjazdy.

namiot żółty

Tanie noclegi - hostele

Jeżeli planujesz wyjechać gdzieś na dwa dni - hostel jest idealny. Łóżko w kilkuosobowym (albo najczęściej kilkunastoosobowym) pokoju można dostać już gdzieniegdzie za 30 zł. W tej cenie jest pościel (jednak nie zawsze jest idealnie czysta), dostęp do łazienki, często również śniadanie.

Pamiętajmy jednak, że takie miejsca rządzą się swoimi prawami. Zdarza się również, że w pokoju będzie spać, ktoś, kto nie jest niezbyt trzeźwy i nieprzyjemnie pachnie. Warto zaznaczyć, że nie są to niebezpieczne osoby. Bywa, że ktoś chrapie albo jest po prostu niemiły. Mimo tego, jest to dość bezpieczny sposób na nocowanie poza domem.

Plusy:

 • tanie,
 • można poznać kogoś ciekawego,
 • bezpieczne,
 • blisko centrum.

Minusy:

 • brak własnego pokoju,
 • niski komfort.

Prawie darmowe noclegi – namiot

Namiot – super sprawa. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach – w tym w Polsce – rozbijanie namiotów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest niezgodne z prawem. Są jednak kraje, w których nie będzie większego problemu z rozbiciem namiotu nawet w miejscu prywatnym. Norwegia, Szwecja i Finlandia gwarantują ludziom prawo do kontaktu z naturą. W tych krajach biwakowanie "na dziko" jest wręcz wskazane. Estonia pozwala nawet na rozbijanie namiotu w parkach narodowych. W innych miejscach jak Holandia, Belgia, Luksemburg spanie pod namiotem jest niedopuszczalne. Warto przed podróżą sprawdzić, jak wygląda sytuacja prawna w wybranych krajach.

Najpewniejszym wyjściem jest też wykupienie miejsca w ośrodkach wypoczynkowych, w których jednocześnie jest nie tylko dostęp do toalety i ciepłej wody, ale również miejsce na legalne ognisko.

Zalety:

 • tanio albo za darmo,
 • obcowanie z naturą,
 • przygoda.

Wady:

 • niski komfort (nie każdy musi lubić spanie na szyszkach),
 • rozbijanie namiotu jest czasochłonne, a noszenie go ze sobą problematyczne,
 • zależne od warunków atmosferycznych.

Zobacz też: co zabrać pod namiot?>>

Darmowy nocleg – Couchsurfing

Zdecydowanie najlepsza forma taniego podróżowania. Couchsurfing jest to platforma internetowa, na której ludzie oferują swoje kanapy. Widzimy pełny profil tzw. hosta, czyli osoby, która nas gości. Na tej podstawie decydujemy, czy chcemy wysłać prośbę o nocowanie. Profil zawiera takie informacje jak zainteresowania, pochodzenie, wiek, zawód, powody couchsurfingu, opis mieszkania, oceny i opinie innych użytkowników, itp. Zawiera również zdjęcia danej osoby oraz miejsca, w którym będzie mogła nas przenocować. Wysyłamy takiej osobie wiadomość i czekamy na odpowiedź. Ta widzi z kolei nasz profil z tymi samymi informacjami.

Pomysł wydaje się być szalony, jednak w gruncie rzeczy taki nie jest. Opiera się w 100% na zaufaniu. Zarówno host, jak i podróżny, nie mają do końca pewności, kogo spotkają. Zalecane jest jednak, żeby poprosić o dostęp do social mediów czy kontakt przez rozmowę wideo.

Można w ten sposób poznać niesamowitych ludzi na całym świecie (zdarzają się nawet śluby!). Goszczący z reguły starają się, żeby ta nasza podróż była udana i traktują nas jak starych kumpli, którzy wpadają w odwiedziny na weekend. Gotują albo zamawiają jedzonko, starają się pomóc na każdym etapie podróży. Warto wspomnieć, że nie jest to portal randkowy, nie oczekuje się również rachunków ani faktur następnego dnia. Jest to niesamowita przygoda, którą każdy powinien co najmniej raz  przeżyć w swoim życiu (albo dziesięć)!

Plusy:

 • darmowy,
 • domowa, rodzinna atmosfera,
 • przygoda,
 • z reguły dość wysoki komfort.

Minusy:

 • wypadki losowe,
 • czasami nie otrzymuje się odpowiedzi.

Na podróż najlepiej wybrać 5-gwiazdowy hotel. Jednak czy nie byłoby to zbyt proste? Warto szukać alternatyw i uczynić wycieczkę naprawdę niesamowitą przygodą. Dobrze rozważyć każdą opcję w zależności od indywidualnych preferencji, potrzeb i zasobności portfela.

ZK

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: podróż, wakacje, noc, spanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
złamany klucz w zamku
Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka? Kraków

Złamany klucz nie należy do usterek, których nie dałoby się szybko i sprawnie naprawić.

Jak naprawić zamek
Jak naprawić zamek? Warszawa

W wielu przypadkach niezbędna okazuje się pomoc dobrego ślusarza, jednak zanim to nastąpi, można samodzielnie podjąć pewne kroki.

pieczenie chleba
Co można zrobić po raz pierwszy w czasie kwarantanny?

Zobacz listę 10 rzeczy, których warto spróbować podczas pandemii.

Polecamy
Ostatnio dodane
złamany klucz w zamku
Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka? Kraków

Złamany klucz nie należy do usterek, których nie dałoby się szybko i sprawnie naprawić.

Jak naprawić zamek
Jak naprawić zamek? Warszawa

W wielu przypadkach niezbędna okazuje się pomoc dobrego ślusarza, jednak zanim to nastąpi, można samodzielnie podjąć pewne kroki.