Forma / Zdrowie - Facet

Uzależnienie od sportu, czyli czy jesteś bigorektykiem?

2017-09-07 12:25:52

Niedoścignione wzorce kulturowe propagowane przez media i branżę kosmetyczną u wielu ludzi powodują problemy z samooceną i brak wiary we własne możliwości. Ideały duchowego i fizycznego piękna, których zdjęcia widzimy codziennie w internecie, prasie i telewizji, towarzyszą nam od najmłodszych lat i są częstą przyczyną zaburzeń psychicznych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy znamy pojęcie anoreksji, ale czym jest bigoreksja i dlaczego częściej spotyka się ją wśród panów?

bigo

Bigoreksja to silne uzależnienie od dbania o umięśnioną sylwetkę. Najczęściej występuje wśród kulturystów i miłośników siłowni, ale ćwiczenia fizyczne nie są dla nich formą spędzania wolnego czasu, ale obsesyjną walką o przyrost każdego milimetra w bicepsie. Celem bigorektyków jest jak największy rozrost masy mięśniowej, aż do momentu, w którym sylwetka jest wręcz karykaturalna, czemu towarzyszy też zaniedbanie innych sfer życia, takich jak rodzina czy praca. Chorzy trenują mimo kontuzji, spożywają specyfiki o nieznanym pochodzeniu i utrzymują bardzo ścisły reżim dietetyczny, niedotrzymanie którego rekompensują sobie jeszcze intensywniejszymi ćwiczeniami. Bigorektyk jest wiecznie niezadowolony ze swojej sylwetki i postrzega się inaczej niż ludzie w jego otoczeniu, co bardzo często skutkuje całkowitym wyniszczeniem organizmu. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie przyjmowanie sterydów anabolicznych, stan zdrowia bigorektyka ulega drastycznemu pogorszeniu - środki te przyśpieszają rozrost masy mięśniowej, ale upośledzają produkcję naturalnego testosteronu. Może to skutkować problemami z potencją, zaburzeniami płodności i zatrzymaniem wzrostu u nastolatków. Ten nałóg występuje częściej wśród mężczyzn ze względu silniejszą rywalizację w ich środowisku, ale przyczyn choroby może być wiele: brak samoakceptacji, poczucie wyalienowania, chęć dopasowania się do wygórowanych standardów, a nawet poczucie braku miłości w dzieciństwie i dorosłym życiu. Aby wyleczyć się z bigoreksji, konieczne jest skorzystanie z psychoterapii, dzięki której chory jest w stanie zacząć myśleć o swoim ciele w inny, normalny sposób. Dlatego też apelujemy o ostrożność i umiar w trakcie ćwiczeń, które są wspaniałym sposobem rekreacji i dbania o zdrowie, ale w myśl starego przysłowia - co za dużo, to niezdrowo.

fot. pixabay.com/skeeze

Słowa kluczowe: dbanie o sylwetkę, kulturystyka, zaburzenia psychiczne, anoreksja, produkcja testosteronu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Na czym smaÅźyć?
Na czym smażyć?

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Oto odpowiedzi.

Polecamy
Poznaj 12 sposobów na kaca!
Poznaj 12 sposobów na kaca!

Świat jest zawsze o trzy drinki z tyłu, ale na kacu jest już w ogóle nie do zniesienia. Przed Sylwestrem zobacz, jak się ustrzec mordercy!

Potrawy z jajem, czyli jajka na różne sposoby!
Potrawy z jajem, czyli jajka na różne sposoby!

Zobaczcie proste przepisy na dania z jajek w całkiem nowej odsłonie!

Ostatnio dodane
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?

Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Oto sposoby!

Męskie sporty - zobacz co warto trenować

Chcesz zaimponować czymś dziewczynie? Zestawienie tych sportów na pewno ci w tym pomoże.

Kupony i kody rabatowe