On, Ona, Ono - Facet

Wojna płci, kryzys męskości: mity nasze powszechne

2009-10-01 12:59:41

 Czy na randce pocałować dziewczynę w rękę, przepuścić w drzwiach, zapłacić rachunek - a jeśli dziewczyna okaże się feministką i potraktuje te formy jako opresję? To temat żartów, ale i nowa rzeczywistość.

Ile mężczyzny w mężczyźnie?

Żyjemy w dobie unifikacji płci. To pewne. Wyraźne dotąd podziały na sferę damską i męską uległy zatarciu. Mężczyźni zaś znaleźli się w defensywie. Z oceniających stali się także ocenianymi. Zmiany nadchodzą, a z nimi sporo zamętu i niepewności.

Z jednej strony upada stereotyp silnego macho, zaś wizerunek pewnego siebie, bezwzględnego mężczyzny został już dawno potępiony. Z drugiej jednak, nowy mężczyzna, delikatny i opiekuńczy, dbający o urodę i niekryjący uczuć też wzbudza mieszane uczucia, wydaje się zbyt kobiecy. Mężczyźni mają więc prawo czuć się niepewnie. Zmieniają się zwyczaje, kultura, a wraz z tymi zmianami rodzą się dylematy. Czy na randce pocałować dziewczynę w rękę, przepuścić w drzwiach, zapłacić rachunek - a jeśli dziewczyna okaże się feministką i potraktuje te formy jako opresję? To temat żartów, ale i nowa rzeczywistość.

Przedstawicielki płci pięknej podkreślają fakt, że za mało jest mężczyzny w dzisiejszym mężczyźnie. I bynajmniej nie chodzi tu o chodzący wulkan testosteronu. Męski facet nie zgrywa macho i twardziela, którego nic nie rusza. Potrafi przyznać się, że kiedyś płakał na melodramacie, a kiedy Monika dała mu kosza, to długo nie mógł się pozbierać. Męski facet daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w trudnych chwilach, i nie jest kolejnym bohaterem serialu z cyklu: "Nawalił się i musieli go wynieść z imprezy". Męski facet umie się przyznać do błędu i bywa romantyczny. Potrafi mówić o uczuciach i można z nim pogadać czasem na inne tematy, niż obwód jego bicepsów - pisze niejaka Milka na internetowym forum.

Socjologowie biją na alarm: mężczyźni nie radzą sobie we współczesnym, zdominowanym przez kobiety świecie. Rozpisują się na temat rozkładu stereotypu prawdziwego mężczyzny, posiłkując się takimi terminami jak: feminizacja męskiego ciała, instrumentalizacja seksualności oraz ogromna aktywność kobiet na rynku pracy.

Faktem jest, że większość mężczyzn nie radzi sobie z przejawami nowoczesnej kobiecości: energicznej, dynamicznej, pewnej siebie. Nie radzą sobie, ponieważ przyzwyczaili się do uległych kobiet. Wygodny stereotyp Matki Polki mocno tkwi w ich świadomości. Dziś kobiety coraz bardziej buntują się, bo nie chcą poświęcać całego życia na wychowywanie dzieci. Oczekują pomocy ze strony partnera. Walczą o zmianę jego przekonań, budząc niepokój i zamieszanie w tradycyjnym męskim porządku.

Przez wieki to kobieta troszczyła się o własny wygląd. Mężczyźni z reguły traktowali kwestię swego wyglądu marginalnie. Dziś także oni zaczynają troszczyć się o swoje ciało. Stosują diety odchudzające, chodzą na siłownię, do kosmetyczki, coraz częściej poddają się operacjom plastycznym. Twierdzą, że pomaga to w zdobywaniu płci pięknej, a przede wszystkim buduje ich poczucie pewności. Czy to źle?

Falloplastyka, czyli chirurgia plastyczna penisa jest coraz bardziej popularna. Wielu mężczyzn poddaje się takiemu zabiegowi lub poważnie o nim myśli. Dawniej taka operacja nikomu nie przyszłaby do głowy i to nie dlatego, że falloplastyka nie istniała, ale dlatego, że pozycja społeczna i zawodowa mężczyzny była tak silna, iż aby zaspokoić potrzebę podwyższenia własnego ego, nie potrzebowali oni korzystać z takich metod.

Egzamin z męskości

Współczesny mężczyzna coraz częściej zastanawia się, czy jest w stanie sprostać wymaganiom i fantazjom kobiet. Dawniej mężczyzna nie przejmował się własną potencją czy seksualnymi umiejętnościami. Kobiety nie miały w tym względzie niemal żadnych wymagań. Dziś o seksualności mówi się dużo. Kobiety coraz częściej oceniają męskie ciało w kategoriach fizycznej atrakcyjności. To może frustrować. Wszak tradycyjny model męskości nigdy nie podlegał weryfikacji. Mężczyźni nie musieli przed nikim, a zwłaszcza przed kobietami, zdawać egzaminu ze swojej męskości. Dziś jest inaczej. Dziś mężczyzna, który nie potrafi zaspokoić kobiety, nie zasługuje na miano prawdziwego mężczyzny.
 
Jak podkreślają socjologowie, najmniej zagrożona kryzysem męskości będzie grupa wykształconych mężczyzn o liberalnych poglądach. Ich zmieniająca się rzeczywistość nie będzie przerażać. Tacy mężczyźni stworzą z kobietami prawdziwie partnerskie związki. Najtrudniej w nowej rzeczywistości będzie się odnaleźć mężczyznom o tradycyjnym systemie wartości. Oni będą mieli największy problem z zaakceptowaniem nowego ładu.

Wydaje się, że o kryzysie męskości można mówić jedynie wtedy, gdy przyjmiemy za punkt odniesienia model tradycyjny, który nadal w świecie przeważa. W jednym z internetowych blogów przeczytamy: "Nie chcę być mężczyzną, chcę być sobą. Po co mam się stawać wyobrażeniem innych ludzi na temat jak ma wyglądać mężczyzna, skoro tych wyobrażeń jest tyle ilu ludzi. Kobieca innowacyjność weszła na takie bezproduktywne manowce, sama się w sobie zapętliła, zjadła własny ogon. Kobieta nie ma miłować mężczyzny, kobieta musi mężczyznę pokonywać."

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Jeśli chcemy żyć w związkach, opartych na powszechnym w naszej cywilizacji patriarchalnym schemacie dominacji i zależności, nie możemy stosować tych samych metod. W przeciwnym razie okaże się bowiem, że jedyna słuszna zmiana polega na tym, iż to kobiety teraz są górą i dyktują mężczyznom, jacy powinni być. Idąc tym tokiem postępowania i myślenia, na pewno nie stworzymy partnerskiego związku.

Czy całe zamieszanie wokół kryzysu męskości nie jest po prostu jedną z prób ocalenia tradycyjnych wzorców? A może nie ma żadnego kryzysu, a jest jedynie pozytywna zmiana? Wszak tradycyjny model zakładał uczestnictwo w podtrzymywaniu społeczeństwa męskiej dominacji, był uwarunkowany przemocą. Zmiany, jakie właśnie zachodzą, pozwalają walkę między płciami i dyskryminację usunąć.

Termin "kryzys męskości" to niewłaściwy sposób na opisanie całości procesów, którym podlega męskość we współczesnym świecie. Należałoby mówić raczej o detronizacji "jedynie słusznego, jedynie prawdziwego" tradycyjnego modelu męskości, opartego na chęci dominacji i przemocy.

Przede wszystkim należy uwolnić się od stereotypów. Silny mężczyzna to nie taki, który dominuje nad kobietą, ale ten, który akceptuje to, że kobieta może być wewnętrznie niezależna, że może stanowić o sobie.

Mężczyźni biegają do kosmetyczki - są zniewieściali? Nie! Oznacza to , że o siebie dbają. Płaczą - są słabi? Nie! Oznacza to, że są ludźmi. Jeśli istnieje kryzys męskości, to tylko wśród mężczyzn bojących się przebojowych, niezależnych, inteligentnych kobiet. Jeśli istnieje jakakolwiek wojna płci, to rozgrywa się ona tylko między głupimi mężczyznami i głupimi kobietami.

Magdalena Majchrzak
dlaLejdis.pl

Słowa kluczowe: męskość kobiecość wzór współczesność feminizm egzamin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • w kółko te same bzdury [0]
  demmos
  2014-05-20 19:15:38
  Przez wieki mężczyźni traktowali sprawę wyglądu marginalnie? Kiedy? Którzy mężczyźni? Mężczyźni zawsze przywiazywali ogromną wagę do wyglądu, stroju, munduru, w każdej epoce historycznej. Dobrze wiedzieli że dobry wyglad pokazuje przynalezność do grupy społecznej i świadczy o prestiżu. Wyjątkiem byli robotnicy. Jest to jedyna klasa społeczna, która nie dbała o strój ani o wygląd, bo chłop przynajmniej mył sie co niedziela do kościoła. I tych robotników uważa sie dzis za jedyny punkt odniesienia dla męzczyzn, zupełnie jakbyśmy wszyscy na świecie byli potomkami proletariatu. I wszyscy bezrozumnie powtarzają te bzdury jak to mężczyzni o siebie nie dbali. Niepojęte.
 • w 'tradycyjnym modelu' facet jest ... [0]
  llllllllllll
  2009-11-17 15:30:47
  Jak dla mnie w 'tradycyjnym modelu' facet jest słabym, leniwym lujem bez ambicji - sorry ale takim osobnikiem być nie zamierzam - mężczyzna powinien być rozsądny, robić swoje i traktować kobietę równo, to samo dotyczy kobiet. Jeśli obu stronom odpowiada to można się umawiać inaczej - np. kobieta może więcej czasu poświęcać dziecku a facet w tym czasie pracować, lub na odwrót - stereotypy są dla ludzi bezmyślnych, należy ze sobą rozmawiać i wspólnie podejmować decyzje dot. podziału obowiązków i związku wogóle. Na szczęście dla niektórych osób jest to oczywiste, szkoda, że nie dla większości.
 • o Kobietach i Mężczyznach [0]
  Krzysztof
  2009-11-13 15:31:39
  Artykuł ciekawy, chociaż wydaje mi się, że nie przedstawia sprawy jasno. Mężczyźni w obecnych czasach potrzebują kobiet nie tylko dla pomocy w domu, nie dla dzieci a raczej dla bycia z nią. Kobiety chcą być niezależne ale żądają pomocy przy dzieciach, finansowej, każdej. Tak więc kobiety stworzyły model wygodny dla siebie: jestem niezależna gdy Cię nie potrzebuje i chcę postawić na swoim oraz jestem bezradna należy mi się coś od ciebie gdy tego chcę albo gdy jest to dla mnie wygodne. Mężczyźni czuli by się szczęśliwsi gdyby kobiety zdecydowały się na jedną z ról.......
Zobacz także
Jak zagadać na aplikacji randkowej? 5 złotych rad

Co napisać, a jakich tekstów lepiej unikać na aplikacjach randkowych?

Błędy facetów w aplikacjach randkowych. Czego nie robić?

Randkowanie online bywa trudne. Oto 10 największych grzechów, których się wystrzegaj!

prezent dla dziewczyny
Co na prezent dla dziewczyny? Kreatywne propozycje na prezent dla Niej Poznań

Co kupić dziewczynie na prezent? Oto kilka fajnych pomysłów!

Polecamy
Błędy facetów w aplikacjach randkowych. Czego nie robić?

Randkowanie online bywa trudne. Oto 10 największych grzechów, których się wystrzegaj!

Furry - co to takiego? Orientacja, fetysz a może niewinna pasja?

Podobają wam się zwierzęta przypominające ludzi? Być może czas przywdziać swoją Fursonę…

Ostatnio dodane
Jak zagadać na aplikacji randkowej? 5 złotych rad

Co napisać, a jakich tekstów lepiej unikać na aplikacjach randkowych?

Błędy facetów w aplikacjach randkowych. Czego nie robić?

Randkowanie online bywa trudne. Oto 10 największych grzechów, których się wystrzegaj!

Popularne
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci

Filmików z tymi aktorkami porno internauci poszukują najczęściej. Jesteś wśród nich?

40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)
40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)

Prezentujemy listę czterdziestu nadziei pornobiznesu - młodych gwiazd filmów dla dorosłych, do których należeć będą najbliższe lata!

Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)
Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)

Zobacz galerię najgorętszych biustów polskiego show-biznesu.