Forma / Zdrowie - Facet

Zamienniki cukru

Czym słodzić zamiast cukru?

2018-04-06 11:38:02

Mało kto nie lubi słodzić. Niestety, cukier nie jest zdrowy i wielu specjalistów bije na alarm, aby ograniczyć jego spożycie. Jak się jednak okazuje, zaminniki cukru, które są dostępne na rynku, nie różnią się znacząco od niego, a co lepsze, są zdrowsze i nie wpływają tak negatywnie na nasz organizm. Czym słodzić zamiast cukru? Oto odpowiedz.

cukier na łyżeczkachCukier brzozowy - ksylitol

Dużą zaletą ksylitolu jest fakt, że jest on o prawie 40 procent mniej kaloryczny od zwykłego, popularnego cukru białego. Cukier brzozowy jest jednak zdecydowanie droższy i nie tak łatwo go kupić. Spożywanie ksylitolu wspomaga naszą odporność i działa pozytywnie na układ immunologiczny. Cukier z brzozy ma również wpływ na szybsze przyswajanie wapnia przez nasz organizm oraz działa dobroczynnie na...nasze zęby! Ksylitol jest dużo mniej kaloryczny od białego cukru, dlatego zaleca się go osobom otyłym oraz każdemu, kto dba o zdrowie i smukłą sylwetkę. Cena ksylitolu to około 30 zł za kilogram.

Stewia

Dlaczego stewia jest dobrym zamiennikiem cukru? Przede wszystkim dlatego, że nie jest kaloryczna. Jest kilkaset razy słodsza od białego cukru, dlatego nawet mala ilość stewii dodana do potraw czy napojów sprawia, że produkt staje się bardzo słodki. Sporo jednak osób narzeka na mało naturalny smak stewii, dlatego nie jest ona aż tak popularna, jak ksylitol, którego smak nie różni się od białego cukru. Stewia, tak jak cukier brzozowy, również przeciwdziała próchnicy i wpływa dobrze na szkliwo zębów. Jej cena za 150 gram to około 13 zł.

Erytrol

Jednym ze zdrowszych zamienników cukru jest erytrol. Staje się on coraz popularniejszy i bardziej dostępny. Co ważne, indeks glikemiczny erytrolu jest równy zero, a więc nie ma on wpływu na stan zdrowia u ludzi, którzy zmagają się z cukrzycą. Dlatego jest bardzo często wybierany właśnie przez cukrzyków. Co ciekawe, erytrol wpływa również dobroczynnie na stan naszych dziąseł i zębów. Nie jest on jednak tani. Za kilogram tego zamiennika cukru należy zapłacić około 15-20zł.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: aspartam, erytrol, stewia, cukier brzozowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.

domowe cwiczenia na rowerku
Rowerki stacjonarne w domu - który wybrać, aby korzystać z niego na co dzień?

Rower rowerowi nierówny. Który wybrać, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

Polecamy
Niedźwiedzie bary przyciągają kobiety
Niedźwiedzie bary przyciągają kobiety

Barki powinny być szersze od bioder o około 30 %, zachowanie tej zasady sprawi, że spełnimy jeden z elementów atrakcyjności w oczach kobiet.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.