Gadżety - Facet

Bazgroły zamiast hasła, czyli nowe rozwiązania dla bezpieczeństwa smartfonów

Bezpieczeństwo dla smartfonów

2018-01-29 14:38:28

Dobrych smartfonowych zabezpieczeń nigdy dość! W myśl tej idei pewna grupa naukowców potrafiła zbadać skuteczność dość nietypowej formy zastępczej zwykłego hasła czy PIN-u. Metodą tą są… bazgroły kreślone palcem po ekranie smartfona.

smartfon w ręce

Nawet najlepsze hasło można złamać; również PIN może wcale nie stanowić poważnej przeszkody dla wprawnego hakera. Co jednak, gdy dostępu do zawartości smartfonu broni nabazgrane przez nas palcem „arcydzieło” sztuki abstrakcyjnej? Zdaniem badaczy z uniwersytetu Rutgersa, ta niepozorna przeszkoda może stanowić blokadę nie do przejścia.

Konsekwencje braku zabezpieczeń


Nim przejdziemy do zalet korzystania z doodles (czyli wspomnianych właśnie bazgrołów), warto zwrócić uwagę na powody, dla których kwestia stworzenia jak najefektywniejszych zabezpieczeń dla smartfonu tak frapuje naukowców. Yulon Yang, badacz odpowiedzialny za stworzenie oprogramowania, które posłużyło do zbadania skuteczności bazgrania jako zabezpieczenia, uważa na przykład, że wystarczy posiąść czyjś smartfon, by skutecznie podszywać się pod prawowitego właściciela. Z kolei Janne Lindqvist, współautorka badania ostrzega, że kradzież smartfonu może mieć poważne „konsekwencje finansowe i nie tylko”. Nic zatem dziwnego, że tyle czasu i energii przeznacza się na opracowywanie nowych zabezpieczeń.

Jak (i czy) to działa?


Na czym zatem polegają owe „bazgroły” i jak sprawdzają się w roli hasła? To dowolne kształty rysowane na ekranie smartfonu wybraną przez nas kombinacją palców i gestów. Może to być zarówno prosty rysunek, jak i zupełnie abstrakcyjny kształt. W takiej formie przetestowano doodles na uniwersytecie Rutgersa – wyniki okazały się bardzo pozytywne. Przede wszystkim bazgroły są znacznie trudniejsze do odgadnięcia oraz odtworzenia w przypadku, gdy ktoś np. podejrzy nas przez ramię czy nawet nagra. Dodatkową zaletą jest fakt, że o wiele łatwiej je zapamiętać, co powinno zachęcić wszystkich zapominalskich. Jest zatem szansa, że taka forma zabezpieczeń zdobędzie wielu fanów.

Technologia używania doodles jako hasła wciąż jeszcze jest udoskonalana. Tymczasem warto się zaopatrzyć w dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia typu Mobile Phone Insurance oferowanego przez firmy takie jak Gadget Cover.

Link do strony: https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.

Artykuł Zewnętrzny

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: smartfon, aplikacja mobilna, Gadget Cover, PIN, hasło
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Elegancki Oceanus na morskie przygody
Elegancki Oceanus na morskie przygody

Oceanus to nowa linia zegarków marki Casio zaprojektowana z myślą o aktywnych mężczyznach, dla których liczą się prestiż, styl i precyzja.

ASUS, nowe smartfony w Polsce
ASUS, nowe smartfony w Polsce

Producent chce przekonać klientów do swoich produktów dobrym stosunkiem jakości do ceny.