Gadżety - Facet

Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

2023-05-22 13:23:04

Magic: the Gathering to gra karciana stworzona już ponad 25 lat temu przez doktora Richard’a Garfield’a. Planowo miała być grą strategiczno-taktyczną, która miała służyć jako pomoc naukowa dla szkolnych podopiecznych jej twórcy w zakresie rozwoju logicznego myślenia, czy zastosowania prostych działań matematycznych. Co ciekawe, jej aktualna forma miała nigdy nie powstać, bowiem M:tG w pierwotnej koncepcji miało być grą planszową z figurkami. Gdzie znajduje się Magic po upływie ćwierćwiecza i czym się stał? 

Zobacz też: Jakie są zalety grania w gry planszowe?

mtg

Na czym polega gra M:TG?

W olbrzymim skrócie gra przenosi w świat MMO/RPG. Rozgrywka jest budowana za pomocą kart z wizerunkami smoków, elfów, trolli, wróżek, czy innych tego rodzaju postaci, które zagrywane w odpowiedni, przemyślany sposób otwierają graczom szansę na zwycięstwo. Zasady jednak są dużo bardziej skomplikowane i bardzo szybko okazuje się, że gra wcale, nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Tak zwany "Rulebook" obecnie obejmuje aż 281 stron zapisanych zasad. Taka mnogość sprawia, że każda partia jest inna i nie do powtórzenia, a ilość kombinacji, zagrań, ruchów jest zasadniczo nieograniczona, dlatego ważne jest, aby gracz poświęcał dużą uwagę swoim ruchom i spośród wielu wybierał te najbardziej optymalne.

W ile osób i jak się gra?

Zwykle Magic jest rozgrywany w trybie dwuosobowym, natomiast karty są projektowane w taki sposób, że liczba graczy w jednym meczu może być wyższa. Do dyspozycji gracza są karty z talii, nazywanej w rozgrywce biblioteką. W przypadku constructed w talii mogą być maksymalnie cztery takie same kartoniki. Wyjątkiem są karty, które produkują manę potrzebną do opłacania kosztu kart. Tego rodzaju karty to Landy, produkujące manę żądanego koloru i te, które są oznaczone jako "basic" nie posiadają limitu w deckbuildingu. System produkcji many z landów, które są częścią talii to kolejna rzecz, która rozróżnia Magica od innych karcianek, aczkolwiek sprawia to, że gra jest obarczona elementem wariancji i losowości. Na starcie rozgrywki gracze dobierają ze swoich talii po 7 kart i jest to jednocześnie limit kart, jakie gracz może mieć na ręce. Każdy gracz przed rozpoczęciem gry może wymienić wszystkie dobrane karty, więc w pewnym stopniu element losowości może być kontrolowany. Rozgrywka przebiega tura po turze, a czas kolejki każdego gracza nie jest limitowany. Każda tura ma swój ustalony przebieg. W ostateczności wygrywa osoba, która jako pierwsza zbija 20 punktów życia przeciwnika do 0.

Gdzie można zagrać?

W swojej wieloletniej historii Magic: the Gathering zadomowił się na dobre na polskim podwórku. Gra w kraju jest popularna i w każdym większym mieście są organizowane małe turnieje dla lokalnych społeczności, zwykle w popularnych miejscowych sklepach z grami planszowymi i karcianymi. Obecnie na facebookowej grupie MTG Polska jest już około 4 500 użytkowników. W dobrym kierunku idzie scena Competetive, a świadczy o tym fakt, że Polska zajęła drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata w 2018 roku, a jej kapitan Grzegorz Kowalski w tym samym roku został Wicemistrzem Świata w mistrzostwach indywidualnych. Sporym sukcesem rok później pochwalił się Piotr Głogowski, który zajął pierwsze miejsce na turnieju nieco niższej rangi, aczkolwiek jednym z najważniejszych w świecie Magica - Mythic Championship. Polska scena M:tG jest otwarta dla każdego i czeka na nowych graczy. Zarząd firmy nieustannie rozwija grę i inwestuje w swój produkt, choćby otwierając cyfrową wersję gry - M:tG Arena. Takie posunięcia świadczą o stabilności gry i gwarantują, że Magic to hobby na długi czas, pozwalający przyjemnie spędzać czas wśród ludzi i ze znajomymi.

JR

fot. magic.gg/news

Słowa kluczowe: mtg, karcianka, planszówki, gra, Magic: the Gathering
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, ktÃłre przedłuÅźą jej Åźywotność
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, które przedłużą jej żywotność

Przed nami gorące dni, a więc sprawna klimatyzacja w samochodzie może okazać się konieczna.

Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?

RFID
Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii RFID?

Dzięki stale rozwijającym się technologiom i wszechobecnej już digitalizacji można zaobserwować dużo rozwiązań technologicznych i informatycznych, które ułatwiają pracę w wielu sektorach. Jednym z tych rozwiązań jest właśnie technologia RFID.

Polecamy
powerbank
Przydatne gadżety na wyjazd - co spakować do plecaka?

Jak zwiększyć komfort swojej podróży?

Prezentowy savoir-vivre
Nietrafiony prezent, przy stole z nielubianą teściową - jak przetrwać rodzinne święta w większym gronie?

Jak znaleźć złoty środek między rodzinnymi spotkaniami a własnym odpoczynkiem, który niekoniecznie łączy się z atmosferą spotkań z krewnymi?

Polecamy
Ostatnio dodane
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, ktÃłre przedłuÅźą jej Åźywotność
Klimatyzacja samochodowa - kilka zasad, które przedłużą jej żywotność

Przed nami gorące dni, a więc sprawna klimatyzacja w samochodzie może okazać się konieczna.

Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?

Popularne
Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?