Gadżety - Facet

Robot dla każdego

2006-11-24 13:39:50
 Technika rozwija się z coraz większym pędem. To co niedawno wydawało nam się tylko futurystyczną wizją, oglądaną w filmach science-fiction, dziś staję się rzeczywistością.

Coraz więcej słyszy się o zaawansowanych prototypach robotów. Nie tak dawno było głośno o Aibo, małym robocie firmy Sony przypominającym pieska. Maszyna ta, podobnie jak domowy ulubieniec, potrafiła podać łapę, reagować na proste komendy, uczyć się łatwych poleceń. Tak samo jak zwierzak „odczuwała zmęczenie” idąc w tym momencie naładować akumulator – potrafiła sama odnaleźć ładowarkę.

Jednym z najnowszych projektów Hondy, jest robot ASIMO (Advanced Step in Innovative MObility, pol. Zaawansowany Postęp w Innowacyjnej MObilności). Jego główną zaletą jest mobilność. Robot potrafi chodzić na dwóch nogach. Umie się cofać poruszać w bok, wspinać się w górę, schodzić w dół. ASIMO naj wiarygodniej ze wszystkich dotychczas powstałych maszyn potrafi naśladować ludzki ruch.
Jednakże poruszanie się to nie jedyna umiejętność robota. Ma on bardzo zawansowane sensory, wykrywające poruszające się przedmioty. Potrafi określić ich trajektorię, odległość, wielkość. Dzięki temu może chodzić za człowiekiem, zbliżać się do niego, a poprzez kamery, rozpoznać jego twarz i zwrócić się po imieniu.

ASIMO może być wykorzystany do pomocy osobom niepełnosprawnym. Po przypisaniu mu odpowiednich opcji pomocniczych, może być sterowany za pomocą poleceń głosowych. Mógłby pomagać przy prostych czynnościach związanych z roznoszeniem rzeczy, czy też z zapalaniem światła.

Bardzo dużym osiągnięciem inżynierów Hondy, jest umiejętności biegu robota (oznacza to, że w czasie ruchu w danym momencie obydwie nogi zostają oderwane od powierzchni). Mimo że prędkość nie wydaje się nam zawrotna, gdyż wynosi 3 km/h, jednakże jest to duży krok naprzód w konstrukcjach robotów.

Dzisiejsze maszyny służą nam nie tylko do celów naukowych, czy też rozrywki jak wspomniany wcześniej Aibo. Artemis jest robotem służącym do patrolowania centrum handlowego. Gdy zauważy coś niepokojącego, natychmiast wszczyna alarm. Potrafi też monitorować parking, zapamiętując numery rejestracyjne aut. Ciekawą funkcją robota jest możliwość obezwładnienia ewentualnego napastnika, poprzez rozpylanie oślepiającej substancji, lub wystrzelenie kulki z farbą.

Przyglądając się robotom, można by pesymistycznie rzecz, że mimo ich wszystkich zdolności, daleko im jeszcze do naszej ludzkiej funkcjonalności. Na razie żadna maszyna nie dorównuje nam w swobodzie ruchu, ani możliwościach abstrakcyjnego myślenia. Jednakże już dziś potrafimy zastąpić domowego pupila, elektronicznym robocikiem. A maszyny coraz częściej pomagają nam w codziennych sprawach. Potrafimy już wymieniać uszkodzone organy na zrobotyzowane protezy. Dlatego wydaje się, że w niedalekiej przyszłości robot będzie tak powszechnym urządzeniem jak dziś jest komputer, który jeszcze nie tak dawno był wielki, mało wydajny, a w dodatku kosztował majątek.

Tomasz Duziak (tomasz.duziak@dlastudenta.pl)


Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • pyk [0]
    pyk
    2006-12-06 21:00:44
    autor to pała, roboty to juz stare są a asimo sie nie wspina tylko wchodzi po schodac
Zobacz także
Zegarki młodzieÅźowe
3 modele polecanych zegarków dla młodzieży

Co jest modne i jaki model wybrać? Zobacz fajne zegarki młodzieżowe!

wentylatory MediaMarkt
Dobry Klimat na lato: zaczął się sezon na urządzenia do chłodzenia

Jest w czym wybierać i wiele urządzeń można kupić w promocyjnych cenach.

Fit Track 5900
Fit Track 5900 - czyli najnowszy smartwatch od Hamy

Oto zegarek sportowy, który przypadnie do gustu wszystkim entuzjastom sportu i zdrowego trybu życia.

Polecamy
Apple zaprezentuje iPhone 6. Kiedy?
Apple zaprezentuje iPhone 6. Kiedy?

Apple: "Chcielibyśmy wam powiedzieć więcej". iPhone 6 zadebiutuje już za dwa tygodnie!

Samsung Ultra Touch z ekranem dotykowym
Samsung Ultra Touch z ekranem dotykowym

Ultra TOUCH, telefon komórkowy po raz pierwszy zaprezentowany na targach Mobile World Congress w Barcelonie, wchodzi na rynek polski.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zegarki młodzieÅźowe
3 modele polecanych zegarków dla młodzieży

Co jest modne i jaki model wybrać? Zobacz fajne zegarki młodzieżowe!

wentylatory MediaMarkt
Dobry Klimat na lato: zaczął się sezon na urządzenia do chłodzenia

Jest w czym wybierać i wiele urządzeń można kupić w promocyjnych cenach.