Szybki strzał - Facet

Jak nie przepłacać za OC samochodu? Sprawdź, jak znaleźć najtańszą ofertę!

2023-07-17 14:39:27

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jego zakup jest wymogiem, a brak polisy wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Ubezpieczenie Twojego samochodu już się kończy, a Ty nie chcesz przepłacać? Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą ofertę OC. Twoja składka może być zdecydowanie niższa.

Jak nie przepłacać za OC samochoduZ czego wynikają różnice w cenie polisy OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i regulują go przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W praktyce oznacza to, że każde towarzystwo musi oferować taki sam zakres ochrony. W przypadku tej polisy nie warto więc przepłacać, gdyż wyższa składka OC wcale nie gwarantuje Ci lepszych warunków.

Zastanawiasz się, co dokładnie wpływa na wysokość ubezpieczenia w poszczególnych towarzystwach? Najczęściej biorą one pod uwagę:

 • Twój wiek – młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą się liczyć z wyższymi składkami. Jest to związane z tym, że ta grupa wiekowa statystycznie najczęściej uczestniczy w wypadkach i kolizjach.
 • Miejsce zamieszkania – ceny ubezpieczeń dla mieszkańców większych miast są najczęściej wyższe niż dla tych, którzy zamieszkują miasteczka czy wsie. Jest to związane z natężeniem ruchu oraz liczbą jego uczestników.
 • Marka i model pojazdu – polisa dla samochodów uznawanych za sportowe jest wyższa niż w przypadku pozostałych aut. Wiąże się to z możliwością osiągania przez nie dużych prędkości, co potencjalnie stwarza większe ryzyko na drodze.
 • Pojemność silnika – im większa jednostka napędowa, tym wyższa jej moc, a także maksymalna prędkość. Jeśli jesteś właścicielem takiego auta, to musisz się liczyć z koniecznością zapłaty sporej składki OC.

W rzeczywistości towarzystwa mogą brać pod uwagę o wiele więcej różnych czynników. To właśnie dlatego możesz spotkać tak duże różnice między poszczególnymi ofertami.

Tanie OC – jak kupić niedrogie ubezpieczenie?

Zakup OC samochodu jest dla większości studentów dużym wydatkiem, który obciąża ich budżet. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możesz nieco ograniczyć ten koszt. Poniżej znajdziesz najlepsze rozwiązania, z których możesz skorzystać:

 • Porównaj ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli – od tego kroku powinieneś zacząć poszukiwania każdego ubezpieczenia. Jak już wiesz, zakres każdej polisy OC jest taki sam, dlatego bez obaw możesz wybrać najtańszą ofertę na rynku. Aby ją znaleźć szybko i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z praktycznej porównywarki dostępnej na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc. Dzięki niej w ciągu kilku chwil sprawdzisz propozycje różnych towarzystw. W ten sposób zaoszczędzisz co najmniej kilkaset złotych.
 • Wybierz OC w pakiecie z AC – to rozwiązanie dla osób, które planują zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco. Wiele towarzystw oferuje korzystne ceny przy wyborze tych dwóch polis. Dzięki temu możesz więcej zaoszczędzić, niż gdybyś kupował je oddzielnie.
 • Zbieraj zniżki za bezpieczną jazdę – każdy rok bezszkodowej jazdy to około 10% zniżki. Jeśli będziesz bezpiecznie poruszał się po drogach i nie spowodujesz żadnego wypadku czy kolizji, po pewnym czasie Twoja składka może być znacząco niższa.
 • Zdecyduj się na współwłaściciela auta – jeśli masz w swoim otoczeniu doświadczonego kierowcę ze zniżkami za bezszkodową jazdę, to pomyśl o tym, aby został współwłaścicielem Twojego samochodu. Dzięki temu Twoja składka zmaleje. Gdy sam wypracujesz swoje zniżki, to po pewnym czasie będziesz mógł zrezygnować ze współwłaściciela.

Jak widzisz, możesz nieco obniżyć koszty swojego ubezpieczenia. Korzystając z wymienionych wyżej metod, za OC zapłacisz nawet o kilkaset złotych mniej.

Jakie są aktualne kary za brak OC?

Jak już wiesz, OC to polisa obowiązkowa, a jej brak wiąże się z nałożeniem kary. Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku ich stawki dla samochodów osobowych kształtują się następująco:

 • 1 440 zł – za opóźnienie do 3 dni,
 • 3 600 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,
 • 7 200 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni.

Jeśli więc zapomnisz lub celowo nie kupisz ubezpieczenia, musisz liczyć się z dużymi kosztami. Pamiętaj, że ważność polisy mogą skontrolować nie tylko funkcjonariusze policji, ale także m.in. straży granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz organy celne.

W przypadku wykrycia braku ubezpieczenia OC taka informacja zostaje przekazana w ciągu 14 dni do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja ta nałoży na Ciebie karę, którą będziesz musiał zapłacić. Koszty zakupu polisy OC są najczęściej zdecydowanie niższe niż wysokość mandatów za jej brak, dlatego warto pamiętać o jej wykupieniu w terminie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie musi być bardzo drogie. Jeśli porównasz ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli za pomocą internetowego kalkulatora, a także skorzystasz z innych sposobów na obniżenie składki, to te koszty nie muszą być wysokie.

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: najtańsze OC, gdzie ubezpieczyć auto, tanie ubezpieczenie OC, rankomat.pl OC
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak dbać o swoją deskę SUP
Jak dbać o swoją deskę SUP? Praktyczne porady

W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać deskę SUP w dobrym stanie.

Jak nie przepłacać za OC samochodu
Jak nie przepłacać za OC samochodu? Sprawdź, jak znaleźć najtańszą ofertę!

Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą ofertę OC. Twoja składka może być zdecydowanie niższa.

Prawo jazdy na motocykl
Jak zdobyć prawo jazdy kategorii A na motocykl w Polsce - poradnik dla początkujących Kraków

Kurs nauki jazdy składa się z szeregu lekcji teoretycznych i praktycznych.

Polecamy
markizy
5 porad, jak przeżyć lato bez klimatyzacji

Przeczytajcie kilka porad, które pomogą wam pozbyć się nieznośnego gorąca ze swoich mieszkań.

bokserki męskie
Jak znaleźć bokserki męskie dobrej jakości?

Na jakich bokserkach powinniśmy się skupiać, by mieć pewność, że spełnią nasze oczekiwania?

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak dbać o swoją deskę SUP
Jak dbać o swoją deskę SUP? Praktyczne porady

W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać deskę SUP w dobrym stanie.

Jak nie przepłacać za OC samochodu
Jak nie przepłacać za OC samochodu? Sprawdź, jak znaleźć najtańszą ofertę!

Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą ofertę OC. Twoja składka może być zdecydowanie niższa.