Na Żywca - Facet

Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód zabytkowy?

Ubezpieczenie zabytkowego auta

2018-01-29 14:46:15

W polskich garażach i na polskich drogach jest już około pięćdziesięciu tysięcy „oldtimerów”. Formalności, którym musi sprostać każdy ich posiadacz, mogą jednak przysporzyć problemów.

zabytkowy samochód

Posiadacz pojazdu zabytkowego powinien w pierwszej kolejności zająć się jego rejestracją oraz zadbaniem o odpowiednie ubezpieczenie. Nie zawsze będzie to proste. Poniżej instruujemy, jak przejść przez ten proces, a także zwracamy uwagę na wymogi formalne.

Rejestracja „oldtimera”


Uzyskanie potwierdzenia praw samochodu do statusu pojazdu zabytkowego należy zacząć od udania się do rzeczoznawcy. To on musi wydać zaświadczenie, na podstawie którego auto może zostać wpisany do ewidencji zabytków techniki. Pojazd musi mieć minimum 25 lat i od co najmniej 15 lat nie być produkowane. Jednocześnie musi w co najmniej 75% składać się z oryginalnych części. Dotyczy to w szczególności silnika, karoserii i zawieszenia – te elementy muszą być w pełni autentyczne. Dla wielu miłośników pojazdów zabytkowych wiązać się to będzie z koniecznością poszukiwania części za granicą lub bezpośrednio u producenta.

Po potwierdzeniu wieku i autentyczności pojazdu, jego właściciel wypełnia Kartę Ewidencyjnej Zabytków Ruchomych Techniki, a następnie składa ją u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten dokonuje jej weryfikacji i wydaje decyzję. Uzyskanie statusu jest bezpłatne, a właściciel musi jedynie kupić żółte tablice rejestracyjne.

Bezpieczeństwo samochodu–staruszka


Następnie można przystąpić do poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia. I to już nie będzie takie proste. Posiadacz samochodu zabytkowego ma prawo do wykupienia OC krótkoterminowego na minimum 30 dni, ale mniej niż cały rok. Jest to jednak rozwiązanie czasowe. Wiele firm ubezpieczeniowych utrudnia zakup polisy OC dla „oldtimerów”, ustalając wysokie składki lub ograniczając możliwość obliczenia opłaty dla samochodów powyżej określonego wieku.

Wykupienie AC jest jeszcze trudniejsze. W Europie Zachodniej funkcjonują już firmy specjalizujące się w ubezpieczaniu starych samochodów, takie jak Sureterm Direct – przedsiębiorstwa tego typu gwarantują kompleksowe pakiety dla pojazdów zabytkowych Classic Car Insurance https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/. Na polskim rynku jest to wciąż rzadko spotykane. Posiadacze „oldtimerów” muszą więc osobiście kontaktować się z ubezpieczycielami.

Wejście w świat samochodów zabytkowych może wynikać z pasji, chęci inwestycji lub z obu jednocześnie. Trzeba jednak liczyć się z istniejącymi trudnościami – niemniej, sprostanie im otworzy drogę do wyjątkowej przygody.

Artykuł Zewnętrzny

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: AC, OC, ubezpieczenie auta, zabytkowy pojazd, żółte tablice,ubezpieczenie samochodu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak utrzymać się na studiach?
Jak utrzymać się na studiach? Białystok

Na studiach warto wykorzystywać każdą okazję na wsparcie finansowe

Jak usunąć konto na facebooku?
Jak usunąć konto na Facebooku?

Chcesz usunąć konto na Facebooku? Zobacz, jak to zrobić.

Grillowanie - co na grilla?
Grillowanie - co na grilla?

Zobaczcie, co przygotować na grilla!

Polecamy
Biała tabaka - zdrowa używka dla młodych
Biała tabaka - zdrowa używka dla młodych

Zachowując właściwości prawdziwej tabaki, preparat nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

reklama Felgi wykonane z tworzyw sztucznych
Felgi wykonane z tworzyw sztucznych

Dla wielu osób może być to sporym zaskoczeniem, lecz powstają już felgi wykonane z tworzyw sztucznych.

Ostatnio dodane
Jak utrzymać się na studiach?
Jak utrzymać się na studiach? Białystok

Na studiach warto wykorzystywać każdą okazję na wsparcie finansowe

Jak usunąć konto na facebooku?
Jak usunąć konto na Facebooku?

Chcesz usunąć konto na Facebooku? Zobacz, jak to zrobić.

Kupony i kody rabatowe