On, Ona, Ono - Facet

Miłość ma różne oblicza i nie zawsze musi się łączyć z relacją romantyczną

2024-02-09 11:22:28

Za kilka dni jedno z najbardziej skomercjalizowanych wydarzeń w światowym kalendarzu, czyli Walentynki! Czy ten dzień jest zarezerwowany tylko dla osób będących w związku romantycznym? Oczywiście, że nie! Dlatego przyjrzyjmy się tym razem singlom i koncepcji miłości do samego siebie.

Zobacz też: 10 piosenek idealnych na Walentynki [ZESTAWIENIE].

Miłość ma różne oblicza i nie zawsze musi się łączyć z relacją romantycznąKogo możemy nazwać singlem?

Słownikowa definicja singla zdaje się być wyjątkowo nieaktualną. Według PWN singiel to “człowiek samotny, mieszkający w pojedynkę”. Jednak obecnie wielu singli wcale nie jest samotnych, a także niekoniecznie mieszka w pojedynkę. Dlatego przyjmijmy, że singlem będziemy nazywać po prostu osobę, która nie jest w stałym związku romantycznym.

Status związku jest bardzo osobiststą sprawą, dlatego trudno mówić o “statystykach singli”, jednak z zebranych oficjalnych materiałów możemy wyróżnić kilka grup potencjalnych singli:

Miłość ma różne oblicza i nie zawsze musi się łączyć z relacją romantycznąChoć w narracji społecznej bycie singlem często jest łączone z trudnością znalezienia partnera życiowego, to niekoniecznie musi tak być. Wiele osób świadomie decyduje się na życie bez “drugiej połówki”, i woli skupić się na sobie i własnym rozwoju. Singlem można zostać zarówno z wyboru, jak i z powodu niezależnych okoliczności życiowych. Motywacji jest tyle, co ludzi. Przyjrzyjmy się teraz części z nich. Według ekspertów najczęstszymi czynnikami wpływającymi na brak życiowego partnera są:

  • Chęć skupienia się na sobie i swoich potrzebach, przedkładając niezależność i brak ograniczeń nad byciem w związku.
  • Zbyt wysokie wymagania i oczekiwania względem drugiej osoby.
  • Traumy i uprzedzenia wyniesione z domu rodzinnego.
  • Wcześniejsze zawody miłosne.
  • Negatywne pojmowanie miłości i niezgoda na przypisanie ról społecznych.

A co, jeśli chcemy znaleźć “drugą połówkę”, jednak mimo prób nie udaje nam się to? Warto wtedy zastanowić się nad przyczyną. Może wśród nich znajduje się:

  • Ciągłe przebywanie w tym samym kręgu osób - może warto zmienić środowisko? Można zapisać się na warsztaty/aktywność sportową/wycieczki, podczas których będzie możliwe poznanie kogoś nowego, kto ma podobne zainteresowania.
  • Niskie poczucie własnej wartości - Chyba każdy ma jakieś kompleksy. Warto nad nimi popracować, zainwestować czas w przepracowanie swoich niepewności ze specjalistą lub skorzystać z którejś z licznych książek o przezwyciężaniu kompleksów.
  • Wygórowane oczekiwania - zastanówmy się nad tym, czy ktoś kogo szukamy w ogóle istnieje ;) Może jednak warto zauważyć w kimś jego zalety, bo kto wie, czy któregoś dnia to one nie pomogą nam naprawić naszych wad.
  • Problem z zaufaniem drugiej osobie - warto udać się do psychologa, żeby pomógł poradzić sobie z tym problemem. Prędzej czy później każdy człowiek znajdzie się w sytuacji, w której będzie zdany na innych.

Bycie singlem a zdrowie

“Według badań Johna T. Cacioppo oraz Williama Patricka samotność może być tak samo szkodliwa dla zdrowia jak otyłość i palenie papierosów.” Brak bliskości fizycznej wpływa negatywnie nie tylko na psychikę człowieka, ale również na jego zdrowie fizyczne.

Deficyt kontaktu fizycznego może skutkować podwyższeniem poziomu hormonu stresu w organizmie, a co za tym idzie, brakiem poczucia bezpieczeństwa, problemami ze skupieniem, obniżonymi zdolnościami poznawczymi czy bezsennością. Osoby, którym brakuje dotyku i czułości, często czują lęk, mają obniżoną samoocenę, a także zapadają na depresję.

Jednak nie trzeba być w związku, aby doświadczać bliskości i miłości innych ludzi. Kontakt fizyczny może zapewnić również rodzina, przyjaciele, a nawet zwierzęta.

Zadbaj o siebie

Warto zadbać o siebie, zarówno jeśli jest się w związku, jak i wtedy, gdy pozostaje się singlem. Przede wszystkim duże znaczenie ma samoakceptacja, wdzięczność, pozytywne myślenie, troska o swoje potrzeby, asertywność, stawianie zdrowych granic, a także poznawanie siebie poprzez odkrywanie pasji i możliwości rozwoju.

Praca nad miłością do siebie, albo inaczej rzecz ujmując, nad relacją z samym sobą jest procesem. Wymaga systematyczności i czasu. Jednak przynosi duże efekty i jest ważny krokiem na drodze do swojego szczęścia.

ip

fot. pexels /natu.care

Źródło: https://natu.care/pl/wydarzenia/single-w-walentynki

Słowa kluczowe: miłość, walentynki, związek, bliskość
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak zaskoczyć partnera/partnerkę?
Jak zaskoczyć partnera/partnerkę?

Zobacz, jak zrobić niespodziankę ukochanej osobie.

Jak dbać o swÃłj związek?
Jak dbać o swój związek?

Zobacz, jak pielęgnować relacje.

Polecamy
Furry - co to takiego? Orientacja, fetysz a może niewinna pasja?

Podobają wam się zwierzęta przypominające ludzi? Być może czas przywdziać swoją Fursonę…

Pomysły na wakacyjną randkę

Zaskocz partnera lub partnerkę randką w letnim klimacie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak zaskoczyć partnera/partnerkę?
Jak zaskoczyć partnera/partnerkę?

Zobacz, jak zrobić niespodziankę ukochanej osobie.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.