Forma / Zdrowie - Facet

Najczęstsze kontuzje podczas uprawiania sportu

2018-06-08 12:54:24

W ostatnich latach obserwuje się coraz większą modę na uprawianie sportu i zdrowy tryb życia. Szczególnie, gdy przychodzi lato i każdy chciałby lepiej prezentować się w letnich, odsłaniających więcej ubraniach, parki i siłownie wypełniają się ludźmi. Kontuzje najczęściej zdarzają się na początku przygody ze sportem, gdy mięśnie nie są przyzwyczajone do większego wysiłku, a także gdy mamy niewystarczającą wiedzę na temat wykonywanych ćwiczeń. Dlatego warto wiedzieć na co jesteśmy narażeni oraz jak uniknąć takich przykrych sytuacji.

kontuzje artykułPrzyczyny kontuzji

Najczęstszymi przyczynami urazów podczas uprawiania sportu jest brak wiedzy, bez której ćwiczymy nieprawidłowo. Przez to nie tylko nie osiągamy pożądanych efektów, co nie tylko szybko zniechęca, ale również jest niebezpieczne. Warto zatem przygotować się do uprawiania sportu nie tylko fizycznie, ale również merytorycznie: czytając fachową literaturę lub czasopisma, lub zasięgając rady profesjonalnego trenera. Kolejną przyczyną może być brak podstawowego sprzętu. Nie musi być od razu najwyższej klasy, ale powinien zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Przykładem są tu buty do biegania, które zapewniając odpowiednią amortyzację ochronią przed obciążeniami stawów. Często początkujący łapią kontuzję przeciążając swój organizm na początku swojej przygody ze sportem przez przecenienie swoich sił. Ostatnim, równie ważnym czynnikiem jest prawidłowa rozgrzewka.

Rodzaje kontuzji

W zależności od dyscypliny nasze ciało narażone jest na uszkodzenia praktycznie wszystkich części ciała. Niektóre z nich są niegroźne i można je szybko wyleczyć okładami, maściami oraz przerwą w treningach, inne natomiast wymagają konsultacji i pomocy lekarskiej. Najczęstsze rodzaje kontuzji to  naderwanie i naciągnięcie mięśni, skręcenie i zwichnięcie stawów oraz naderwanie (lub zerwanie) ścięgien i więzadeł. Często zdarzają się również różnego rodzaju przeciążenia. Rzadszymi urazami są złamania i pęknięcia kości.

Kiedy najłatwiej o kontuzję?

Paradoksalnie najwięcej – choć drobnych – kontuzji zdarza się przy sportach pozornie najłatwiejszych, takich jak bieganie, czy gry takie jak piłka nożna. Dzieje się tak dlatego, że przy tych pozornie prostych aktywnościach ludzi ignorują przygotowanie. Przy dyscyplinach trudniejszych, wymagających na przykład bardziej zaawansowanego sprzętu, czy umiejętności, a ryzyko poważniejszych urazów jest większe siłą rzeczy zwraca się większą uwagę na szczegóły. Ryzyko kontuzji jest też znacznie zminimalizowane, gdy ćwiczymy pod okiem profesjonalisty.

Warto pamiętać o tym wszystkim, by móc cieszyć się aktywnym spędzaniem czasu, który jest zbawienny dla zdrowia – szczególnie dla osób o siedzącym trybie pracy. Sport poprawia także kondycję, wygląd oraz wspomaga wydzielanie endorfin dając dużo satysfakcji i radości.

Anna Janaszak

fot. pixabay.com/skeeze

Słowa kluczowe: sport, ćwiczenia, urazy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.

domowe cwiczenia na rowerku
Rowerki stacjonarne w domu - który wybrać, aby korzystać z niego na co dzień?

Rower rowerowi nierówny. Który wybrać, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

Polecamy
Ćwicz biceps w domu. Najlepsze ćwiczenia
Ćwicz biceps w domu. Najlepsze ćwiczenia

Bicepsy to mięśnie będące zazwyczaj chlubą każdego mężczyzny. Tak jak kobiety lubią eksponować długie nogi, czy płaski brzuch tak mężczyźni uwielbiają chwalić się wyćwiczonym bicepsem. Silny i wymodelowany biceps nie tylko jest dumą faceta, ale też sprawia, że mężczyzna staje się silniejszy.

Co pić zamiast kawy? Sprawdź zamienniki!
Co pić zamiast kawy? Sprawdź zamienniki!

Kawa to najpopularniejszy napój pobudzający. Co zrobić gdy mamy jej już dość, nie smakuje nam, lub chcemy spróbować czegoś innego? Sprawdź nasze propozycje!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.