Szybki strzał - Facet

Odkryj różnice w europejskim savoir-vivre i uniknij wpadki przy świątecznym stole

2023-12-22 12:48:41

Marka Preply zebrała listę różnic w zasadach savoir-vivre w Europie, które mogą mieć znaczący wpływ na tegoroczne świąteczne spotkania. W badaniu zrealizowanym na grupie 1600 osób z 27 różnych krajów europejskich, wybrano najlepiej oceniane maniery, które mogą poprawić międzynarodowe interakcje społeczne i zaprezentować szacunek dla różnorodności kulturowej.

savoir-vivre w EuropieNa tegorocznym „wigilijnym śledziku” czy przy rodzinnym stole - właściwe zasady savoir-vivre są istotną, ale niepisemną częścią naszej codzienności, które różnie interpretuje się w różnych krajach. Szczególnie podczas nauki nowego języka dobre maniery mogą poprawić interakcje z nowymi ludźmi i ułatwić wymianę doświadczeń. Celem tego badania było ustalenie, jakie opinie na temat różnych zasad savoir-vivre mają ludzie na całym kontynencie europejskim i jakie zachowania są tymi właściwymi i pożądanymi.

Znaczenie zasad savoir-vivre

Zasady savoir-vivre można traktować jako paszport, który pomoże pozostawić dobre i trwałe wrażenie. Nie chodzi tu jednak, jak często się sądzi, o status społeczny ani poziom wykształcenia, ale o to, aby być uprzejmym, zrozumiałym i szanować innych.

Savoir-vivre to drobne, uprzejme gesty, które mogą mieć duży wpływ na uczucia innych ludzi i postrzeganie Twojej osobowości. Dlatego ważne jest, aby odpowiednie zasady savoir-vivre były stosowane w miejscu pracy, w domu i ogólnie w kontaktach z innymi ludźmi.

Czy zasady savoir-vivre są wszędzie takie same?

Podczas świątecznych spotkań, gdzie tradycje i zwyczaje mają szczególne znaczenie, znajomość etykiety staje się nieoceniona. Wyniki badania pokazują, że większość krajów (24 z 27) zawsze zdejmuje buty przy wizycie w domu innej osoby, co może być ważne przy planowaniu wigilijnego spotkania. Ponadto, większość krajów uznała, że najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie na świąteczne uroczystości.

Zaskakująco, Finlandia była jedynym krajem, w którym większość respondentów stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu podczas odwiedzin. Ta informacja może być intersująca przy planowaniu międzynarodowych świątecznych spotkań. W innych krajach przynoszenie prezentu jest znakiem wdzięczności i szacunku dla gospodarza.

Badanie ujawniło również, że wszystkie kraje były zgodne, że należy „oczyścić talerz z całego jedzenia”, co jest formą wyrazu szacunku dla gospodarza i jego starań w przygotowaniu posiłku. To szczególnie ważne podczas świątecznych obiadów, gdzie jedzenie ma często specjalne, tradycyjne znaczenie.

A co z punktualnością? Wcześniejsze przybycie może być miłym gestem, ponieważ pokazuje, że uważasz to wydarzenie za ważne. Możesz również pomóc osobie, która cię gości, w ostatnich przygotowaniach. Jednak zwróć uwagę, aby nie przychodzić przed nią, ponieważ może jeszcze być zajęta przygotowaniami.

Przewodnik savoir-vivre po Europie

To jednak nie powód do niepokoju – ponieważ jak wiadomo, wiedza to potęga! Zajęliśmy się znaczeniem zasad savoir-vivre w różnych krajach Europy i oto, co odkryliśmy:

Najważniejsze wyniki:

  • Większość krajów (24 z 27) odpowiedziała, że zawsze zdejmują buty, kiedy odwiedza dom innej osoby.
  • Dane pokazały, że osoby w wieku od 18 do 34 lat najczęściej odpowiadali, że zawsze zdejmują buty, podczas gdy osoby w wieku od 35 do 54 lat preferowały zdejmowanie butów tylko na życzenie gospodarza.
  • Większość krajów (23 z 27) przywitałaby się dwoma pocałunkami w policzek tylko wtedy, gdy druga osoba rozpoczęła ten gest.
  • W ponad połowie badanych krajów jest zwyczaj przynoszenia prezentu, gdy jest się gościem u przyjaciela.
  • Jedna trzecia krajów wyraziła preferencję, aby przekazywanie prezentów pozostawić na specjalne okazje. Finlandia była jedynym krajem, w którym większość osób stwierdziła, że nigdy nie przynosi prezentu, gdy odwiedza przyjaciela.
  • Wszystkie kraje były zgodne, że zawsze „czyszczą talerz z jedzenia” i jest to forma wyrazu szacunku.
  • Większość krajów (23 z 27) uznała, że ​​najlepiej jest pojawić się o ustalonej godzinie, gdy się idzie na wydarzenie lub spotyka przyjaciela. W żadnym z tych krajów nie było większości popierającej spóźnianie się.
  • 35% mężczyzn stwierdziło, że wolą przyjść za wcześnie, w porównaniu do tylko 27% kobiet, które wolą punktualność.
  • 89% krajów zgodziło się, że należy zdjąć buty, kiedy się wchodzi do cudzego domu

Ekspert ds. nauki języków w Preply, Sylvia Johnson, podkreśla: „Zasady savoir-vivre różnią się w zależności od kraju, dlatego ważne jest, aby podczas międzynarodowych świątecznych spotkań być otwartym i szanować lokalne normy kulturowe. Nauka języka i kultury danego kraju może pomóc lepiej zrozumieć i przestrzegać tych zasad, co jest nieocenione w budowaniu międzynarodowych relacji.”

Przytoczone wyniki badania stanowią ciekawy wkład w zrozumienie europejskiej różnorodności kulturowej i może być przydatne dla wszystkich, którzy planują międzynarodowe świąteczne spotkania lub podróże. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badania, aby lepiej przygotować się do świątecznych tradycji w różnych częściach Europy.

Więcej informacji o badaniu można znaleźć na blogu Preply.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: Preply, zwyczaje świąteczne w Europie, święta za granicą
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.

ubezpieczenie w podrÃłÅźy
5 sytuacji, które pokażą Ci, że ubezpieczenie w podróży to must have (od razu je wykupisz)

Przekonaj się, że ubezpieczenie turystyczne nie musi zrujnować twojego budżetu na podróże!

Tanie i dobre Autocasco
Tanie i dobre Autocasco - 9 zasad jak wybrać pakiet OC/AC za rozsądne pieniądze

Jak wybrać tanie i dobre Autocasco, czyli pakiet OC/AC, który nie nadwyręży naszego budżetu, a jednocześnie zapewni odpowiednią ochronę?

Polecamy
wycieczka rowerowa
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Warszawa

Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Niezbędnik plaÅźowy męÅźczyzny
Niezbędnik plażowy każdego mężczyzny

Sprawdź, czym kierować się przy wyborze szortów plażowych i nie tylko.

Polecamy
Ostatnio dodane
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.

ubezpieczenie w podrÃłÅźy
5 sytuacji, które pokażą Ci, że ubezpieczenie w podróży to must have (od razu je wykupisz)

Przekonaj się, że ubezpieczenie turystyczne nie musi zrujnować twojego budżetu na podróże!

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.