Szybki strzał - Facet

Pierwszy samochód dla studenta. Na co zwrócić uwagę?

2023-04-12 14:18:48

Rozpoczęcie studiów to nierzadko pierwszy krok w dorosłe życie. Często wiąże się to również z zakupem pierwszego pojazdu. Dlatego podpowiadamy, jaki samochód dla studenta wybrać.

samochód dla studentaWedług danych raportu „Portfel Studenta 2022” spora część osób na studiach jest niezadowolona ze swojej sytuacji finansowej, a oszczędności blisko połowy z nich nie przekraczają tysiąca złotych. To z kolei oznacza, że samochód dla studenta powinien być zarówno tani w zakupie, jak i w utrzymaniu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Ekonomiczny samochód dla studenta

Stereotyp biednego studenta nadal obowiązuje na większości szkół wyższych. Nierzadko studia są pierwszym zetknięciem z dorosłym życiem, wobec czego żacy nie mają doświadczenia, chociażby w regularnym oszczędzaniu. W efekcie, jeśli zamarzy im się własny pojazd, musi to być odpowiednio tani samochód dla studenta.

Zgodnie z tym priorytetem, studenci powinni skupić się na rynku wtórym i autach w przedziale 10-15 lat. Nastoletnie pojazdy dość mocno tracą na wartości, co może być okazją dla każdego, kto dysponuje ograniczonym budżetem. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że koszty samochodu nie kończą się na zakupie. Należy mieć również na uwadze koszty paliwa, dlatego poszukiwania warto zawęzić do niedużych modeli z małymi silnikami. Są to zazwyczaj najbardziej ekonomiczne auta, które jednocześnie sprawdzą się w jeździe po mieście.

Koszty podróży można zmniejszyć, zabierając ze sobą pasażerów. Wobec tego może najlepszym rozwiązaniem będzie hatchback z segmentu B, który łączy przestronność w środku z kompaktowym rozmiarem. Przykładem niedrogiego, ekonomicznego auta dla studenta może być Hyundai i20 albo Kia Ceed. Można też postawić na sprawdzone marki jak Volkswagen Polo albo Honda Civic.

Nie zapomnij o dodatkowych kosztach

Zakup samochodu dla studenta to często szereg większych lub mniejszych wydatków. Warto od razu wymienić newralgiczne części jak np. klocki hamulcowe, a także płyny eksploatacyjne. W pamięci warto mieć także koszt przeglądu technicznego oraz polisy OC. Żeby za ubezpieczenie zapłacić jak najmniej, warto włączyć kalkulator OC - https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, który porówna oferty towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku młodych kierowców trzeba też pamiętać o braku zniżek. W 2022 roku średnia cena OC dla właścicieli pojazdów w wieku 18-25 lat wyniosła 1066 zł.

Dobrze mieć na uwadze, że samochód dla studenta to niemały wydatek. Dlatego lepiej dołożyć starań, żeby znaleźć model w dobrej kondycji, zamiast kierować się wyłącznie ceną zakupu.

Artykuł Partnera


fot. Freepik


Słowa kluczowe: jaki samochód dla studenta, ekonomiczny samochód, kalkulator ubezpieczeń, kalkulator OC
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
usługi hydrauliczne Warszawa
Usterka w mieszkaniu to nie problem! Warszawa

W swoim notesie zawsze warto mieć pod ręką namiar na błyskawiczny serwis techniczny do domu czy biura.

Studencki remont
Jak zaplanować remont na studencką kieszeń? Warszawa

Sprawdź, w jaki sposób zaplanować remont, by zminimalizować koszty.

samochÃłd dla studenta
Pierwszy samochód dla studenta. Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, o czym nie można zapominać, wybierając auto dla studenta.

Polecamy
WÃłdka Åźytnia
Wódka żytnia - oto wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Jak przedstawia się historia wódki destylowanej w naszym kraju? No i kto ją wymyślił - Polacy czy Rosjanie?

ręczny wÃłzek paletowy
Poznaj zalety ręcznych wózków paletowych w kontekście twojego biznesu

Mogą one być wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, magazynach, a także firmach logistycznych i supermarketach.

Polecamy
Ostatnio dodane
usługi hydrauliczne Warszawa
Usterka w mieszkaniu to nie problem! Warszawa

W swoim notesie zawsze warto mieć pod ręką namiar na błyskawiczny serwis techniczny do domu czy biura.

Studencki remont
Jak zaplanować remont na studencką kieszeń? Warszawa

Sprawdź, w jaki sposób zaplanować remont, by zminimalizować koszty.

Popularne
Magic: the Gathering - poradnik do gry karcianej

Na czym polega popularna karcianka?