Osobowości - Facet

Subkultury młodzieżowe w Polsce - zobacz jakie są rodzaje

2018-01-25 15:03:24

Czy w XXI wieku wciąż istnieją subkultury? Zdecydowanie! Myślałeś, że to jak się ubierasz nie ma znaczenia? Tymczasem być może twój wygląd reprezentuje jakąś grupę. Być może nieświadomie pokazujesz, że należysz do jakiegoś grona lub jesteś członkiem jakiegoś subkulturowego kręgu. Słuchacie tej samej muzyki? Macie podobne zasady? A może ten sam styl w modzie czy choćby poglądy? To oznacza, że należysz do danej subkultury. Sprawdź, jakie są subkultury młodzieżowe w Polsce i w jaki kanon możesz się wpasować. 

Subkultury

Subkultura to normy zwyczajowe stosowane w jakiejś grupie, zazwyczaj odmienne od przyjętych przez ogół społeczeństwa. To styl życia, który każdy z nas reprezentuje przez to jak wygląda i jak się zachowuje.

W naszym zestawieniu zobaczysz 10 rodzajów subkultur. Od outsiderów, po zapaleńców sportowych, dresiarzy, hipsterów i władców portali społecznościowych. Nadal myślisz, że do żadnego z nich należysz? 

Prezentujemy najbardziej popularne, teraźniejesze i zdecydowanie zauważalne subkultury, które wszyscy reprezentujemy. Wydaje ci się, że jesteś indywidualistą i nikt nie jest do ciebie podobny? Sprawdź nasze propozycje a na pewno znajdziesz typ, do którego możesz się dopasować. Zobacz, jak wyglądają najpopularniejsze subkultury XXI wieku!

Dresiarze

Jeden z najpoplarniejszych i najłatwiej kojarzących się "gatunków" w Polsce. Czapka z charakterystycznie zgiętym daszkiem, luźne spodnie z trzema paskami z boku, saszeta lub tzw. "nerka" przewieszona przez ramię, białe skarpety i łysina to pierwsze skojarzenia wpadające do głowy na myśl o tym rodzaju subkultury. Z reguły suchają rapu lub disco-polo. Często wśród nich spotkamy zapalonych kibiców regionalnych drużyn piłkarskich lub zdeklarowanych patriotów, którzy noszą bluzy np. z symbolem Polski Walczącej. Warto dodać, że w tej grupie znajdują się również kobiety, dla których charakterystyczne są obcisłe legginsy i jaskrawe t-shirty, a także podobne dodatki i upodobania.

Fajne, męskie bluzy z kapturem znajdziesz na

Instagirl / Instaboy

Odkąd w telefonach pojawiła się przednia kamerka nie ma opcji, by jej posiadacz nie zrobił sobie selfie. Więc jeśli jesteś #instaboy lub #instagirl to w zasadzie Twoje życie jest podporządkowane tej właśnie kamerce i portalom społecznościowym. Aplikacje umożliwiające wstawianie zdjęć są u ciebie na porządku dziennym. Nagrywasz i udostępniasz prawie wszystko to co robisz i gdzie to robisz! Dzielisz się swoim życiem z wirtualnymi obserwatorami (followersami) a czym ich więcej tym lepiej. Tak więc zdecydowanie dla reprezentantów tej subkultury ważna jest popularność i to by jak najwięcej ludzi lubiło ich zdjęcia. 

Allblack 

Czarny to twój ulubiony odcień. Nic dziwnego... czarny wyszczupla i pasuje do wszystkiego poza tym nosząc tylko taką odzież nie potrzebujesz proszku do prania ubrań kolorowych ani wybielaczy a to chyba oszczędność pieniędzy, nie? Od skarpetek aż po szyję w jednej, ciemnej barwie. Podobno ten kto nosi czarne ciuchy ma kolorową wyobraźnie - czy to prawda? 

Allblack

Hipsterzy

Lubisz otaczać się drogimi rzeczami, jednak "na pierwszy rzut oka" wyglądasz trochę niechlujnie. Akcentujesz swoją oryginalność i niezależność w stosunku do innych subkultur. Charakterystycznym typem hipsterów są "brodacze", czyli mężczyźni z dużym zarostem snobujący się na rzeczy modne. Potrafisz być też ekstrawagancki i nie wstydzisz się odbiec od stereotypu. Dobierasz marynarkę do podartych dżinsów i trampek. Pojęcie "hipster" tak naprawdę wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuje do kultury murzyńskiej, egzotycznych religii i fascynazji jazzem. Tak więc w Polsce ma już trochę inne znaczenie. Natomiast my cenimy hipsterów za odbieganie od nurtu kultury masowej.

Fitloversi

Uwielbiasz ćwiczyć i całemu światu to objaśniasz. Jesteś na siłowni co najmniej 4 razy w tygodniu a poza tym biegasz regularnie i pijesz białkowe koktajle. Nosisz jedzenie w pudełkach, ubierasz oryginalne ciuchy znanych sportowych marek, wstawiasz fotki na portale internetowe ze zdjęciami z siłowni, na których pokazujesz wyćwiczony brzuch lub zgrabną pupę niczym Kim Kardashian. Wiemy, że jesteś po prostu fitloversem i zdrowy, wysportowany tryb życia to twoja pasja.

Metroseksualisci 

To grupa, która oficjalnie narodziła się dosyć niedawno. Dotyczy głównie mężczyzn, którzy dbają o siebie równie silnie jak robią to kobiety, czyli nie stronią, a wręcz z przyjemnością, nabywają kosmetyki. Interesują się modą, żelują włosy, stosują manicure, chodzą na solarium a nawet korzystają z medycyny estetycznej. Z metroseksualizmem kojarzy się również cechy osobowościowe, które dotychczas były postrzegane jako kobiece - wrażliwość, empatia, delikatność i ciepło. 

Oldschoolowcy

Lubisz styl vintage i chętnie dociekasz jak ludzie ubierali się kiedyś. Retro ciuchy z niszowych sklepów to dla ciebie norma. Szukasz perełek, które kiedyś żyły. Levisy 501', flanelowe koszule, t-shirty z napisami zespołów, ramoneski czy "babcine" swetry... Czy to właśnie teraz nie wraca do mody? Lubisz muzykę z lat 60' - 90' i gdybyś miał okazje to na pewno pojechałbyś na koncert Beatlesów czy Pink Floyd w swoich retro ciuchach. 

Subkultury

Metalowcy

To nurt, który jako jeden z niewielu wymienionych w naszym rankingu przetrwał sporo lat i wciąż jest zuważalny. Długie włosy u kubiet jak i u mężczyzn, glany i skórzane kurtki to nieodłączny element kojarzący się z tą subkulturą. Już mniej popularni są punkowcy, których z pewnością pamiętają nasi rodzice. Obie te grupy uwielbiają muzykę z gatunku rocka - metal, heavy metal, punk i rock. 

Lolity i Mangowcy

Oba te rodzaje subkultur pochodzą z Japoni. Dotarły do Polski przez fanów, którzy interesują się mangą i anime, czyli japońskimi komiksami i animowanymi filmami. W Japoni Lolity powstały jako, pewnego rodzaju, manifest i próba zwrócenia na siebie uwagi, czyli im strój bardziej wzbudza kontrowersje tym jest lepiej. Inspiracja do tego rodzaju ideaologii nawiązuje do porcelanowych lalek, czyli jasna cera i kręcone włosy. Sukienka z gorsetem i podkolanówki to nieodłączny element tej kokieteryjnej stylizacji. To wszystko ozdobione koronkami, kokardami i nietuzinkową biżuterią. Mangowcy natomiast po prostu upodabniają się do Japończyków fascynując ich stylem życia i kulturą. 

Outsiderzy 

Myślisz, że nie należysz do żadnej grupy tymczasem pewnie jesteś po prostu outsiderem! Ubierasz się różnie, niekoniecznie integrujesz z innymi członkami danych subkultur, odstajesz od społeczeństwa poprzez to co nosisz i jak żyjesz. Wolisz uważać się za kogoś wyjątkowego niż należeć do jakiegoś kręgu, często jednak poprzez swoją odmienność jesteś z tych grup wyrzucany, ale niekoniecznie się tym przejmujesz. Bycie outsiderem to po prostu Twój styl życia.

JM

fot. Pixabay.com

1. Dresiarze
Jeden z najpoplarniejszych i najłatwiej kojarzących się "gatunków" w Polsce. Czapka z charakterystycznie zgiętym daszkiem, luźne spodnie z trzema paskami z boku, saszeta lub tzw. "nerka" przewieszona przez ramie, białe skarpety i łysa głowa to pierwsze skojarzenia wpadające do głowy na myśl o tym rodzaju subkultury. Z reguły suchają rapu lub disco-polo. Często wśród nich spotkamy zapalonych kibiców regionalnych drużyn piłkarskich lub zdeklarowanych patriotów, którzy noszą bluzy np. z symbolem Polski Walczącej. Warto dodać, że w tej grupie znajdują się również kobiety, dla których charakterystyczne są obcisłe legginsy i jaskrawe t-shirty, a także podobne dodatki i upodobania.
2. Instagirl / Instaboy
Odkąd w telefonach pojawiła się przednia kamerka nie ma opcji, by jej posiadacz nie zrobił sobie selfie. Więc jeśli jesteś #instaboy lub #instagirl to w zasadzie Twoje życie jest podporządkowane tej właśnie kamerce i portalom społecznościowym. Aplikacje umożliwiające wstawianie zdjęć są u ciebie na porządku dziennym. Nagrywasz i udostępniasz prawie wszystko to co robisz i gdzie to robisz. Dzielisz się swoim życiem ze swoimi obserwatorami (followersami) a czym ich więcej tym lepiej! Tak więc zdecydowanie dla reprezentantów tej subkultury ważna jest popularność i to by jak najwięcej ludzi lubiło ich zdjęcia. 
3. Allblack 
Czarny to twój ulubiony odcień. Nic dziwnego, czarny wyszczupla i pasuje do wszystkiego poza tym nosząc tylko taką odzież nie potrzebujesz proszku do prania ubrań kolorowych ani wybielaczy. Od skarpetek aż po szyję w jednej, ciemnej barwie. Podobno ten kto nosi czarne ciuchy ma kolorową wyobraźnie - czy to prawda? 
4. Hipsterzy
Lubisz otaczać się drogimi rzeczami, jednak "na pierwszy rzut oka" wyglądasz trochę niechuljnie. Akcentujesz swoją oryginalność i niezależność w stosunku do innych subkultur. Charakterystycznym typem hipsterów są "brodacze", czyli mężczyźni z dużym zarostem snobujący się na rzeczy modne. Potrafisz być też ekstrawagancki i nie wstydzisz się odbiec od stereotypu i dobierasz marynarkę do podartych dżinsów i trampek. Pojęcie "hipster" tak naprawdę wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuje do kultury murzyńskiej, egzotycznych religii i fascynazji jazzem. Tak więc w Polsce ma już trochę inne znaczenie. Natomiast my cenimy hipsterów za odbieganie od nurtu kultury masowej.
5. Fitloversi
Uwielbiasz ćwiczyć i całemu światu to objaśniasz. Jesteś na siłowni co najmniej 4 razy w tygodniu a poza tym biegasz regularnie i pijesz białkowe koktajle. Nosisz jedzenie w pudełkach, ubierasz oryginalne ciuchy znanych sportowych marek, wstawiasz fotki na portale internetowe ze zdjęciami z siłowni, na których pokazujesz wyćwiczony brzuch lub zgrabną pupę niczym Kim Kardashian. Wiemy, że jesteś po prostu fitloversem i zdrowy, wysportowany tryb życia to twoja pasja.
6. Metroseksualisci 
To grupa, która oficjalnie narodziła się dosyć niedawno. Dotyczy głównie mężczyzn, którzy dbają o siebie równie silnie jak robią to kobiety, czyli nie stronią, a wręcz z przyjemnością, nabywają kosmetyki. Interesują się modą, żeluja włosy, stosują manicure, chodzą na solarium a nawet korzystają z medycyny estetycznej. Z metroseksualizmem kojarzy się również cechy osobowościowe, które dotychczas były postrzegane jako kobiece - wrażliwość, empatia, delikatność i ciepło. 
7. Oldschoolowcy
Lubisz styl vintage i chętnie dociekasz jak ludzie ubierali się kiedyś. Retro ciuchy z niszowych sklepów to dla ciebie norma. Szukasz perełek, które kiedyś żyły. Levisy 501', flanelowe koszule, t-shirty z napisami zespołów, ramoneski czy "babcine" swetry... Czy to właśnie teraz nie wraca do mody? Lubisz muzykę z lat 60' - 80' i gdybyś miał okazje to na pewno pojechałbyś na koncert Beatlesów czy Pink Floyd w swoich retro ciuchach. 
8. Metalowcy
To nurt, który jako jeden z niewielu wymienionych w naszym rankingu przetrwał sporo lat i wciąż jest zuważalny. Długie włosy włosy u kubiet jak i u mężczyzn, glany i skórzane kurtki to nieodłączny element kojarzący się z tą subkulturą. Już mniej popularni są punkowcy, których z pewnością pamiętają nasi rodzice. Obie te grupy uwielbiają muzykę z gatunku rocka - metal, heavy metal, punk i rock. 
9. Lolity i Mangowcy
Oba te rodzaje subkultur pochodzą z Japoni. Dotarły do Polski przez fanów, którzy interesują się mangą i anime, czyli japońskimi komiksami i animowanymi filmami. W Japoni Lolity powstały jako, pewnego rodzaju, manifest i próba zwrócenia na siebie uwagi, czyli im strój bardziej wzbudza kontrowersje tym jest lepiej. Inspiracja do tego rodzaju ideaologii nawiązuje do porcelanowych lalek, czyli jasna cera i kręcone włosy. Sukienka z gorsetem i podkolanówki to nieodłączny element tej kokieteryjnej stylizacji. To wszystko ozdobione koronkami, kokardami i nietuzinkową biżuterią. Mangowcy natomiast po prostu upodabniają się do Japończyków fascynując się ich stylem życia i kulturą. 
10. Outsiderzy 
Myślisz, że nie należysz do żadnej grupy tymczasem pewnie jesteś po prostu outsiderem! Ubierasz się różnie, niekoniecznie integrujesz z innymi członkami danych subkultur, odstajesz od społeczeństwa poprzez to co nosisz i jak żyjesz. Wolisz uważać się za kogoś wyjątkowego i innego niż należeć do jakiegoś kręgu, często jednak poprzez swoją odmienność jesteś z tych grup wyrzucany.
Słowa kluczowe: moda, grupa, xxi wiek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oliwia Bieniuk
Oliwia Bieniuk w odważnej sesji zdjęciowej. Pokazała zbyt wiele?

18-latka mocno weszła w świat modelingu.

Sara PoÅźarlik
Sara Pożarlik: Piękno to nie tylko ciało, ale także umysł [Wywiad z Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2019]

Trwają zgłoszenia do konkursu Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2021. Jakie rady ma laureatka sprzed 2 lat?

Polecamy
Zobacz zdjęcia pięknej kanadyjskiej aktorki o bułgarskim pochodzeniu!
Nina Dobrev - kanadyjska aktorka i modelka [ZDJĘCIA]

Zobacz zdjęcia pięknej kanadyjskiej aktorki o bułgarskim pochodzeniu!

Ostatnio dodane
Oliwia Bieniuk
Oliwia Bieniuk w odważnej sesji zdjęciowej. Pokazała zbyt wiele?

18-latka mocno weszła w świat modelingu.

Sara PoÅźarlik
Sara Pożarlik: Piękno to nie tylko ciało, ale także umysł [Wywiad z Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2019]

Trwają zgłoszenia do konkursu Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2021. Jakie rady ma laureatka sprzed 2 lat?

Popularne
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci
30 gwiazd porno najbardziej poszukiwanych w sieci

Filmików z tymi aktorkami porno internauci poszukują najczęściej. Jesteś wśród nich?

40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)
40 najlepszych młodych gwiazd porno (ZDJĘCIA)

Prezentujemy listę czterdziestu nadziei pornobiznesu - młodych gwiazd filmów dla dorosłych, do których należeć będą najbliższe lata!

Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)
Najgorętsze biusty polskiego show-biznesu (+18)

Zobacz galerię najgorętszych biustów polskiego show-biznesu.