Forma / Zdrowie - Facet

Czym jest post-COVID i czy należy się go obawiać?

Przyczyny i skutki wystąpienia groźnych symptomów

2021-10-20 08:00:27

Korzystając z zagranicznych mediów, często możemy spotkać się z określeniem "long-COVID". W Polsce przyjęła się inna nazwa tego zjawiska, z przedrostkiem "post", o którym coraz częściej informują nas rodzime źródła informacyjne. Z czym wiąże się post-COVID i czy jest on dla nas niebezpieczny?

Zobacz też: Colin Powell zmarł przez powikłania po COVID-19 >>

Post-Covid, Long-CovidCzym jest post-COVID i czy należy się jego obawiać?

Jeśli mamy objawy związane z koronawirusem, które wystąpią dopiero około 12 tygodnia po chorobie, to musimy zacząć zwracać większą uwagę na nasze zdrowie. Zgodnie z wypowiedzią profesora Adama Antczaka, kierownika Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, to właśnie w tym czasie mogą wystąpić odległe objawy infekcji. To wcale nie jest tak, że musieliśmy wiedzieć o przebytym zakażeniu. Post-COVID występuje także u osób, które nie zostały zdiagnozowane, ponieważ nie wykazywały objawów zarażenia się wirusem.

Odległe objawy — jak je rozpoznać?

Istnieje około 60 symptomów, które są ściśle związane z wirusem i post-Covidem. Niektóre występują dość regularnie, inne zaś pojawiają się sporadycznie. W wywiadzie udzielonym dla Polskiej Agencji Prasowej Profesor Antczak powiedział, że do najczęstszych z nich zalicza się post-COVID płucny.

- Niewydolność oddechowa może nie dawać innych objawów poza zmęczeniem i znużeniem. Ale podstawowym objawem, jaki występuje u osób po COVID-19, jest duszność. Przybiera ona różne formy, ujawnia się podczas większego lub dłuższego wysiłku. Ale zdarza się, że każdy wysiłek po COVID-19 związany jest z dusznością. Dobra wiadomość jest taka, że większość pacjentów dochodzi do siebie po kilku miesiącach. Niektórych obserwujemy już od ponad roku i mogę powiedzieć, że 95 proc. pacjentów, którzy mieli nawet długo utrzymujące się zmiany w płucach, kilka miesięcy, to po roku ich nie wykazują albo są jedynie niewielkie — mówi Profesor.

Wśród innych objawów odległych pojawia się także neurologiczny post-COVID. Wiąże się z: trudnościami z koncentracją uwagi, zaburzeniami pamięci, otępieniem, zaburzeniami węchu i smaku, a także mgłą covidową, zaburzeniami afektywnymi i depresją oraz nadmiernym wypadaniem włosów, które występuje aż u 1/4 pacjentów.

Odległe objawy — kto jest na nie najbardziej narażony?

Wydawałoby się, że pojawienie się długotrwałych objawów występuje głównie u osób, które ciężko przeszły kontakt z koronawirusem lub tych, którzy cierpią na tzw. choroby współistniejące. Należałoby dodatkowo dopisać do tej listy wszystkie osoby powyżej 65 roku życia, ponieważ w ich przypadku każde zapalenie płuc może uszkodzić naczynia krwionośne i serce. Z tego powodu częściej dochodzi do zawału lub niewydolności serca, a także niedotlenienia mózgu.

Niestety okazuje się, że grupa narażonych jest znacznie szersza. Jak twierdzi profesor Antczak: "To, że ktoś łagodnie zachorował, nie oznacza, że może spać spokojnie". Lekarze w szpitalach poświęcali czas i zużywali ogromne pokłady energii, aby uratować tych, których życie było zagrożone. Organizm takiego pacjenta zdecydowanie dłużej dochodzi do siebie i zdarza się, że wystąpią powikłania. Nie wyklucza to faktu, że można przejść COVID-19 wręcz bezobjawowo, a i tak pojawi się u nas Lekarze.

Zobacz też: Protest studentów kierunków medycznych >>

KK

fot. Ron Lach z Pexels

Źródło: PAP

Słowa kluczowe: long-covid, post-covid, objawy, skutki, przyczyny,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Wszywka alkoholowa Wrocław
Wszywka alkoholowa Wrocław a powrót do zdrowia Wrocław

Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, jest jednym z dostępnych na rynku medycznym środków wspomagających abstynencję od alkoholu.

Polecamy
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.

Sporty, które możesz uprawiać w mieście

Jak zadbać o zdrowie, samopoczucie i sylwetkę w mieście? Poznaj dyscypliny sportowe, z którymi możesz się zmierzyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.