Forma / Zdrowie - Facet

Ja Cię kocham, a Ty chrapiesz

2007-06-01 10:57:43
 Każdy z nas wie, jak głośno pracować może kosiarka do trawy lub jaki odgłos wydaje silnik motocyklowy na pełnych obrotach. Odpowiada to mniej więcej wartości dziewięćdziesięciu decybeli. Gratulacje dla Melvina Switzera, którego natężenie chrapania osiągnęło wartość 88 decybeli i zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. Wyrazy uznania należą się również jego żonie, która co noc zasypia i budzi się u boku „mistrza”.
1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. Sen pozwala nam zregenerować siły, ukoić nerwy, umożliwia odpoczynek wszystkim narządom. Jednakże, ponad połowa z nas (ok. 60%) w nocy wydaje intensywne, przypominające chrząkanie odgłosy, co współdzielącego łoże wprawia w irytację. Nie pomogą ani stopery w uszach, ani poduszka na głowie. Cmokanie, gwizdanie i szturchanie nie spowodują, że problem zniknie, a bagatelizowanie go może być tragiczne w skutkach. „Chrapacze” bowiem są prawie czterokrotnie bardziej narażeni na zawał serca czy udar mózgu, konsekwencją których może być nagły zgon.

Chrapaniu sprzyja picie alkoholu przed snem, bowiem zakłóca ono pracę układu oddechowego, powodując wiotczenie mięśni. Podobnie działają leki nasenne i uspokajające. Chrapią przede wszystkim mężczyźni, ludzie starsi i otyli (na skutek zwiększonego ciężaru podniebienia, co powoduje ucisk na drogi oddechowe) i palacze ( z powodu śliny zalegającej w tchawicy). Niekiedy winowajcą są wady anatomiczne. Wówczas najlepszą metodą okazuje się interwencja chirurgiczna.

„Chrapaczki” zaś to kobiety po klimakterium – tu skuteczna okazuje się terapia hormonalna, bowiem owy stan spowodowany jest spadkiem poziomu progesteronu. Jest to hormon, który utrzymuje prawidłowe napięcie mięśni szkieletowych.

Aby pozbyć się uporczywych dolegliwości należy spać na brzuchu lub na boku – taka bowiem pozycja, w przeciwieństwie do pozycji „na wznak”, nie utrudnia przepływu powietrza przez układ oddechowy. W aptekach dostępne są przeróżne rodzaje środków ograniczających chrapanie. Są to płukanki do gardła, krople lub spraye do nosa, a nawet plastry.

Gorzej, gdy w czasie snu, który przebiega niespokojnie, pojawiają się tzw. bezdechy, czyli przerwy w oddychaniu. Stan taki, nazywany obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) prowadzi do niedotlenienia, arytmii, niedokrwienia serca, nadciśnienia. Chory w ciągu dnia jest zmęczony i drażliwy. Do tego dochodzą bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Spada zarówno sprawność intelektualna, jak i seksualna. Ponadto rośnie ryzyko chorób sercowych i naczyniowych, a także prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy. Często dopiero po pojawieniu się owych schorzeń rozpoznawane jest OBS. Zdecydowanie za późno!

Jeśli partner/ka nie raz skarżył/a się, że jesteś niczym niedźwiedź w czasie snu zimowego, zgłoś się na konsultacje. Lekarz skieruje Cię na badania, od wyników których zależeć będzie dalsze postępowanie. Prawdopodobnie noce spędzać będziesz już nie u boku ukochanej osoby, lecz z aparatem ortodontycznym w ustach lub ze specjalną maską na twarzy, przeciwdziałającą zwężaniu dróg oddechowych. Ale warto. Wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie już po kilku nocach normalizuje dokuczliwe zaburzenia i redukuje uporczywe dolegliwości.
Sylwia Ignaszewska
(sylwia.ignaszewska@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: chrapanie spanie bezsenność OBS bezdech
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • ... [0]
  assamite81
  2007-06-11 11:02:09
  to ludzka rzecz pochrapać
 • spun [0]
  spun
  2007-06-04 15:11:28
  Ja chrapie tyko po imprezkach. Jak troszke wypije;]
Zobacz także
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Wszywka alkoholowa Wrocław
Wszywka alkoholowa Wrocław a powrót do zdrowia Wrocław

Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, jest jednym z dostępnych na rynku medycznym środków wspomagających abstynencję od alkoholu.

Polecamy
Zalety jazdy rowerem
Zalety jazdy rowerem

Co jest ważne, aby jazda rowerem była w pełni zdrowa?

Dieta z dowozem do domu dla wegan
Dieta z dowozem do domu dla wegan - co może zawierać? Poznań

W sklepach coraz więcej jest produktów wegańskich, a na dodatek firmy oferujące dietę z dowozem do domu zaczynają wychodzić naprzeciw potrzebom wegan.

Ostatnio dodane
odtruwanie alkoholowe
Odtrucie Alkoholowe Łódź - Pierwszy Etap do Trzeźwości Łódź

W leczeniu alkoholizmu, odtrucie alkoholowe jest niezbędnym pierwszym krokiem, przygotowującym organizm do dalszej terapii.

Odtrucie Alkoholowe w Warszawie
Kiedy należy rozważyć odtrucie alkoholowe Warszawa? Warszawa

Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne funkcjonowanie życiowe. Kluczowe jest rozpoczęcie terapii od odtrucia alkoholowego, która jest pierwszym etapem w drodze do trzeźwości.

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.