Forma / Zdrowie - Facet

Rowerki stacjonarne w domu - który wybrać, aby korzystać z niego na co dzień?

2020-07-22 09:57:05

Chcesz ćwiczyć, ale nie chce Ci się wychodzić na siłownię? Bieganie w Twoim przypadku się nie sprawdza, ponieważ zmiany pogodowe zniechęcają Cie do wychodzenia na zewnątrz? Być może najlepszym wyborem dla Ciebie będzie stacjonarny rower treningowy. Jednak rower rowerowi nierówny. Który wybrać, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

domowe cwiczenia na rowerku

Rowery pionowe kontra rowery poziome - które lepsze?

Zanim przejdziemy do dalszych opisów, zwróćmy uwagę na fakt, iż nie na wszystkich rowerach stacjonarnych jeździ się w sposób podobny do tego, w jaki użytkuje się „klasyczną”, niestacjonarną wersję tego pojazdu. Obok tych, na których jedzie się w pozycji wyprostowanej lub pochylonej, istnieją również rowery poziome, na których osoba ćwicząca półleży, pozostając w pozycji odchylonej do tyłu, opierając plecy na oparciu siedziska.

Warto wyraźnie zaznaczyć, iż różnica w sposobie siedzenia niesie za sobą inny wpływ na ciało ćwiczącego, chociażby ze względu na zupełnie inaczej rozłożony ciężar ciała. Jest to szczególnie istotne dla osób, które uskarżają się na problemy z kręgosłupem – jazda na rowerze poziomym będzie dla nich po prostu dużo bezpieczniejsza, a jednocześnie pozwoli im dbać o formę.

Rowery pionowe z kolei zajmują mniej miejsca i pomagają pracować nie tylko nad ogólnym metabolizmem i mięśniami nóg, lecz również nad mięśniami brzucha.

domowe ćwiczenia na rowerku

Zwracaj uwagę na obciążenie i możliwość regulacji

Kupując rower stacjonarny, zawsze warto brać pod uwagę jego maksymalne obciążenie. Jednocześnie nie można tez zapominać o możliwości regulacji roweru, zarówno pod kątem siodełka, jak i kierownicy. Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o wygodę w trakcie treningu. Złe wyregulowanie (lub po prostu zły zakres możliwej regulacji) może prowadzić do przeciążania kolan lub wyrabiania błędnej postawy. A przecież przy dobrej regulacji rower powinien być dla kolan przyjazny. Tak więc nie wybieraj modeli z parametrami „na styk”, szukaj takich, które dadzą na wszelki wypadek trochę zapasu.

Dodatkowe funkcjonalności

Regulacja siodełka i kierownicy to jednak nie wszystko. Warto pamiętać również o regulacji oporu, bo dzięki niej będzie można nie tylko ćwiczyć szybką jazdę, ale i symulować podjazd pod górkę.

ćwiczenia na rowerku w domuNa tym jednak nie koniec. Wiele nowych modeli (ciekawy wybór znajdziesz na ProSportowy.pl) posiada wyświetlacz pokazujący prędkość jazdy, „przejechane” kilometry, liczbę spalonych kalorii, a czasem tez wygenerowaną moc.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o funkcjach bardziej zaawansowanych, takich jak sensory do pomiaru tętna, czy nawet czujniki mierzące spaloną tkankę tłuszczową. Tego typu dodatki są rzadsze, ale warto wiedzieć, że istnieją. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać model bez tych opcji, za to posłużyć się danymi uzyskiwanymi dzięki opaskom fitness lub zegarkom sportowym – zwłaszcza, że można z nich korzystać także przy innych aktywnościach.

Artykuł Partnera

fot. adobe.stock.com

Słowa kluczowe: trening w domu, kolarstwo, rowerek stacjonarny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.

domowe cwiczenia na rowerku
Rowerki stacjonarne w domu - który wybrać, aby korzystać z niego na co dzień?

Rower rowerowi nierówny. Który wybrać, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

Polecamy
Święte czy dziwki?
Święte czy dziwki?

Mężczyźni z kompleksem Madonny w kobietach widzą albo czyste, niewinne Madonny albo rozwiązłe i lubieżne Magdaleny.

Potężne bicepsy symbolem męstwa i odwagi
Potężne bicepsy symbolem męstwa i odwagi

Wszyscy mogą wypracować ogromne ramiona i każdy rozpoczynający treningi zaczyna od takiej samej bazy, czyli od zera.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zakwasy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami po treningu oraz czym jest DOMS.