Adrenalina - Facet

Zakłady bukmacherskie to nie tylko sport, ale także polityka i show-biznes

2019-07-30 15:08:09

Co tam panie w polityce? Na takie pytanie można odpowiedzieć „zajrzyj do oferty bukmacherskiej”. Branża ta świetnie odczytuje trendy i zmiany polityczne. A jeśli ktoś nie lubi polityki, może obstawiać wydarzenia z szeroko rozumianej rozrywki.

Donald Trump

Gdy większość z nas słyszy hasło zakłady bukmacherskie, to zapewne myśli przede wszystkim o obstawianiu wyników meczów piłki nożnej, tenisa, siatkówki i wielu, wielu innych dyscyplin sportowych. Nie ulega wątpliwości, że zakłady sportowe są zdecydowanie najpopularniejsze. Ale nie jest tak, że ktoś, kto nie interesuje się sportem i nie ma zbyt wielkiej wiedzy na ten temat, jest wykluczony z obstawiania.

Bogata oferta bukmacherska

Wręcz przeciwnie, firmom bukmacherskim zależy na każdym nowym graczu, dlatego też starają się tak bardzo rozszerzać ofertę, aby jak najwięcej osób znalazło dla siebie coś interesującego. Dlatego np. do wyboru u największych firm z branży mamy kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, mimo że te najpopularniejsze stanowią zdecydowaną większość stawianych typów. Chodzi jednak o to, żeby klient miał wybór. Dlatego też można znaleźć mecze oraz pojedynki w nietypowych i zazwyczaj niezbyt popularnych sportach. To jednak nie wszystko. 

Esport to też sport?

Nowym kierunkiem rozwoju branży bukmacherskiej jest na pewno esport. Dziedzina, która rozwija się w ekspresowym tempie. Choć wciąż pojawiają się gorące dyskusje, czy esport można traktować na równi z tradycyjnym sportem, ale liczby nie kłamią. XXI wiek pozwolił esportowi wejść na wyższy poziom. I to pod każdym względem - popularności, masowości, dochodowości i krążących w nim pieniędzy. W raporcie „Global Esports Market” opublikowanym przez firmę analityczną Newzoo szacuje się, iż w całym 2019 roku wartość esportu na świecie przekroczy miliard dolarów. Rozgrywki śledzi ok. 300 mln mieszkańców naszej planety. Co ciekawe jakieś 40 proc. z nich nie gra, a jedynie kibicuje swoim ulubionym zawodnikom lub drużynom. Grono zagorzałych fanów rośnie w bardzo szybkim tempie i do 2019 r. ma przekroczyć 350 mln. Najwięcej e-kibiców mieszka w Azji i Oceanii (44 proc.), Europie (25 proc.) i Ameryce Północnej (19 proc.). Aż 73 proc. ma ponad 21 lat, a tylko 27 proc. od 10–20 lat. Wartość umów sponsorskich ma sięgać nawet 456,7 mld dol.  

Polityka w zakładach bukmacherskich

Ludzie od zarania dziejów lubili się zakładać, czasem stawką była „racja”. I nie musiały to dotyczyć sportu. Wręcz przeciwnie. Nic więc dziwnego, że obecnie zakłady bukmacherskie mają do zaoferowania liczne wydarzenia polityczne. Nic tak nie emocjonuje społeczeństw, a zwłaszcza Polaków, jak właśnie polityczne rozmowy, dywagacje i kłótnie. Dlatego wśród niesportowych zakładów wzajemnych polityka jest numerem jeden, zarówno ta polska, jak i zagraniczna. Co ciekawe bardzo często bukmacherzy wyczuwają nastroje polityczne o wiele szybciej niż eksperci, a to od razu znajduje odzwierciedlenie w kursach na poszczególne wydarzenia. Widoczne to było m.in. podczas ostatniej kampanii prezydenckiej w naszym kraju. Z kursów bukmacherskich możemy też odczytać nastroje panujące w Niemczech, Francji oraz USA, a także jak wygląda sprawa z Brexitem lub jak przedstawiają się szanse na odwołanie prezydenta Donalda Trumpa. 

Coś lżejszego, czyli obstawianie show-biznesu

Jeśli kogoś męczy polityka, a sport nie jest zbyt interesujący, to pozostaje do obstawiania rozrywka i show-biznes. Bukmacherzy w tej kategorii wybierają najczęściej wydarzenia związane z reality-show, serialami, czy wszelakiej maści konkursami. Dobrym przykładem jest konkurs Eurowizji. Nie dość, że cieszy się sporą popularnością wśród widzów, to także samo obstawianie zwycięzcy konkursu dostarcza graczom sporej dawki adrenaliny. Można spotkać się także z bardzo nietypowymi zakładami, jak choćby wytypowanie imienia potomka rodziny królewskiej. Jak widać, bukmacherów ograniczać może jedynie fantazja, a graczy… odwaga.

Artykuł Partnera

fot. shutterstock.com

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.


Słowa kluczowe: obstawianie zakładów, zakłady sportowe, zakłady niesportowe, co obstawiać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Domowa impreza sylwestrowa
5 tipów na udany Sylwester w domu

Domowa impreza dla kilku osób w ostatni wieczór w roku - co zrobić, aby była udana i żeby później wspominać tę noc pozytywnie?

legendy o potworach
Najstraszniejsze legendy o potworach z różnych kultur

Czego boją się mieszkańcy różnych zakątków świata?

Polecamy
Sport w studenckim Åźyciu
Sport w studenckim życiu. Czy jest na to czas?

W kalendarzu zabieganego studenta ciężko jest znaleźć czas na sport, ale wachlarz dostępnych możliwości jest naprawdę szeroki.

Ostatnio dodane
Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Domowa impreza sylwestrowa
5 tipów na udany Sylwester w domu

Domowa impreza dla kilku osób w ostatni wieczór w roku - co zrobić, aby była udana i żeby później wspominać tę noc pozytywnie?