Forma / Zdrowie - Facet

Złe wieści dla niebieskookich

2011-03-24 14:21:40

Ludzie posiadający niebieski kolor oczu, częściej odwiedzają okulistów - wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Klinikę Okulus z Bielska-Białej.

Niebieskoocy stanowią 40 proc. pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne. Zielone oczy ma 26 proc z nich. Brązowe tęczówki posiada 22 proc. pacjentów. Szare i czarne oczy znajdują się w mniejszości. Występują kolejno u 10 i 2 proc. Wyniki badań nie są zaskoczeniem dla specjalistów.

– Nie jest do końca wiadomo dlaczego, ale osoby rasy kaukaskiej, o niebieskich oczach częściej niż osoby z ciemnymi oczami chorują na przykład na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem tzw. AMD, które jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia – mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus. Jednak nie oznacza to, że ciemnoocy mogą odpuścić  sobie wizyty kontrolne u okulisty. – U osób z ciemnymi oczami częściej występuje jaskra barwnikowa. Związane  jest to z tym, że barwnik blokuje miejsce odpływu płynu z oka, co powoduje wzrost ciśnienia w gałce – wyjaśnia dr Filipecka, specjalizująca się w diagnostyce okulistycznej. Jaskra barwnikowa, nie jest jednak tak powszechną chorobą, jak AMD.

Brąz jest w większości

Na całym świecie, również w Polsce, ludzie najczęściej mają brązowe oczy. W niektórych populacjach jest to jedyna barwa tęczówki. Ludzie posiadają trzy podstawowe kolory oczu – brązowy, zielony i niebieski. Inne kolory są mieszanką, zależną od ilości różnych barwników w tęczówce.  Oczy niebieskie pojawiły się wskutek mutacji ok. 10 tys. lat temu. Związane było to z wędrówką ludzi na północ i przystosowaniem do zimniejszego klimatu. Wcześniej, wśród ludzi występowały jedynie oczy brązowe. Jedynie około 8 proc. populacji świata ma niebieską barwę oczu. Największy odsetek niebieskookich ludzi, mieszka w krajach basenu morza Bałtyckiego, m.in. w Finlandii i na Litwie.

Najrzadziej występującym kolorem oczu jest zielony. Z taką barwą oczu, najczęściej spotykani są Europejczycy, szczególnie Irlandczycy.

Niepowtarzalne oko

Tęczówka oka kształtuje się w ciągu pierwszych lat naszego życia i nie zmienia się do końca jego trwania. Ulega zniszczeniu natomiast w bardzo krótkim czasie po śmierci. – W całej populacji ludzkiej nie ma dwóch tęczówek, których szczegółowy opis matematyczny byłby identyczny. Każda tęczówka posiada  ponad 200 punktów charakterystycznych, czyli wielokrotnie więcej niż odcisk palca. Tęczówki są inne, nawet u bliźniąt jednojajowych– mówi dr Iwona Filipecka.

ip

Słowa kluczowe: kolor oczu zdrowie amd zielony oczy brązowe niebieskie szare
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • rasa kaukaska? [0]
  arnold
  2011-03-28 20:42:38
  Czy autorka tego tekstu wie jak wygląda z rasą kaukaską? Brednie...
 • guzik prawda [5]
  niebieskooka
  2011-03-28 20:40:18
  nie zgadzam się z tym artykułem, sama mam niebieskie oczy i jako jedna z nielicznych wśród moich znajomych nie muszę używać okularów. Moim zdaniem kolor oczu nie decyduję o tym!
Zobacz także
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Jak często ćwiczyć?

Ile czasu tygodniowo powinno się wygospodarować na wysiłek fizyczny?

Polecamy
Zaczynasz dzień od kawy. To błąd. Nie doda ci energii
Zaczynasz dzień od kawy. To błąd. Nie doda ci energii

Poranna kawa nie daje energii, to mit - twierdzą naukowcy. Kiedy należy ją wypić?

Czy hipnoza może być niebezpieczna?
Czy hipnoza może być niebezpieczna?

Ekspert: na hipnozę estradową uważajmy!

Ostatnio dodane
Dieta na bezsenność
Dieta na bezsenność

Zobaczcie, co jeść, żeby się wysypiać.

Dlaczego warto pływać?
Dlaczego warto pływać?

Zobaczcie, dlaczego warto pływać.

Kupony i kody rabatowe