Na Żywca - Facet

Złodzieje czasu, o których nie wiedziałeś

2017-07-24 12:28:21

Czas jest ulotny i często narzekamy na to, jak bardzo szybko przemijają nam chwile. Nie zdajemy sobie jednak w ogóle sprawy, że to wszystko przez nas. Możemy kontrolować w sensowny sposób nasze życie, ale robimy to rzadko. To właśnie sprawia, że korzystamy z tzw. "pożeraczy czasu", o których nie mamy pojęcia. Poznajcie niektóre z nich!

Pożeracze czasu

Czym jest pożeracz czasu?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia. Złodziejami naszego czasu są czynności, bez których możemy żyć, ale i tak je wykonujemy. Jest to często związane z brakiem planu na dany dzień, przez co chwytamy się prostych rozwiązań i ostatecznie nie robimy nic produktywnego. Kończy się to tym, że poświęcamy już później tej samej czynności zbyt dużo czasu każdego dnia, a to jest w naszym życiu kompletnie niepotrzebne.

Portale społecznościowe lub informacyjne
To pierwszy i jednocześnie jeden z podstawowych zjadaczy naszego czasu. Z Facebooka korzysta się codziennie, jednak z przyczyn często związanych z nudą. Oglądamy zdjęcia wrzucane przez znajomych, śmieszne filmiki i obrazki. Nasz mózg w tym momencie nie pracuje, a zegarek nieubłagalnie przesuwa się z minuty na minutę. W tym czasie moglibyśmy posprzątać w domu lub ugotować sobie obiad, co byłoby dużo produktywniejsze.

Telewizja
Kolejny złodziej, który zabiera po trochę naszego czasu, pozostawiając nas bez świadomości o tym stanie. Telewizor znajdziemy prawie w każdym polskim domu. Całe rodziny przy nim siadają i wpatrują się w ruchome obrazki, przez które traci się rachubę. Zamiast tego lepiej byłoby porozmawiać ze sobą lub wyjść na spacer.

Lenistwo
To akurat dosyć oczywisty przykład. Przez niechęć do czegokolwiek wolimy czasami leżeć bezczynnie, jednak z tym trzeba walczyć, ponieważ lenistwo nie jest satysfakcjonujące. Dużo lepiej wstać i spróbować zrobić coś dla siebie lub dla innych. Zobaczymy, że w przyszłości oduczymy się bezczynności, a to pozwoli walczyć z innymi pożeraczami czasu.

Plotkowanie
Czynność, którą praktycznie wykonuje każdy z nas. Popularne zwłaszcza wśród starszych osób, które uwielbiają rozmawiać między sobą na temat sąsiadów i innych osób. Problem w tym, że zamiast konwersować o czymś ciekawym, mówi się o bezużytecznych wieściach. W końcu wiedza, że kolega kupił nowy i drogi samochód, nie zmieni naszego życia. Lepiej podyskutować o czymś, co pozwoli nam pogłębić wiedzę.

Dojazdy
Masz daleko do szkoły lub pracy? Jeśli tak, to pewnie długo zajmuje ci tam dojechać. W aucie ta propozycja nie ma sensu, ale w przypadku autobusu/tramwaju już tak. Najczęściej, w trakcie nikomu się nic nie chce robić ze względu na poranną godzinę i niewyspanie. Tracimy przez to nawet kilka godzin bezproduktywnych, a na przyład można poczytać jakąś dobrą książkę, która pozwoli nam poszerzyć horyzonty.

Wydłużanie rozmów
Wiele ludzi nie lubi dzwonić do nieznajomych. Czasami jednak załatwienie jakiejś sprawy wymaga tylko komunikacji telefonicznej. Z tego powodu niektórzy często wolą wysłać emaila, co sprawia, że trzeba czekać długo na odpowiedź. Tracimy przez to czas, a w dodatku stresujemy się podczas czekania. To złe rozwiązanie, ponieważ dużo lepiej zadzwonić i szybko doprowadzić naszą potrzebę do końca.

Skąpstwo
To jest dosyć niejasny przykład. Jak spojrzymy jednak z innej perspektywy, od razu zauważymy, o co tu tak naprawdę chodzi. Ludzie mają dużą tendencję do oszczędzania. W końcu często nie warto przepłacać, ponieważ możemy mieć to samo za mniejszą cenę. Czasami to może się obrócić przeciwko nam. Tani sprzęt będzie wolniej chodził niż ten droższy lub tani sprzęt szybciej się zepsuje.

Pedantyzm
Kolejny nieoczywisty przypadek. Wcześniej pisaliśmy o tym, że czasami lepiej posprzątać w domu niż siedzieć na portalach społecznościowych. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę, ponieważ niektórzy ludzie mają tendencję do robienia wszystkiego perfekcyjnie, a to także może się okazać stratą czasu.

Brak organizacji
Lubicie rozplanowywać sobie czas? Jeśli tak, to dobrze, ponieważ brak zamierzeń na następny dzień jest kolejnym złodziejem. Działa on w ten sposób, że zaczynamy się nudzić, a nuda sprawia, że tracimy rachubę poprzez zastanawianie się nad tym "co by tu porobić?".

Zbyt duża organizacja
Zestawienie kończymy kompletną odwrotnością poprzedniego przykładu. Okazuje się, że organizacja też może być pożeraczem czasu. Chodzi tu jednak o to, żeby nie popadać w skrajność. Czasami trzeba pozwolić czasowi płynąć, a planowanie sobie dnia na każdą godzinę temu nie sprzyja. W końcu możemy robić coś przez krótszy lub dłuższy czas, a wtedy nasz rozkład się zawali.

Oczywiście ta lista nie ma na celu zniechęcić was do robienia tego, co tu opisaliśmy. Nie jesteśmy w stanie całkowicie z czegoś zrezygnować, gdyż tak też nie można robić. Lepiej jest po prostu stopniowo ograniczać sobie pewne zabieracze czasu. Nie należy popadać w skrajności, a rozwaga pozwoli nam lepiej kontrolować nasz czas w trakcie dnia. Efekty będą szybko zauważalne.

PW

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Pożeracz, zabieracz, zjadacz, strata czasu, rachuba, produktywność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. Pixabay.com
Self Storage idealnym zamiennikiem strychu

Co zrobić z rzeczami ze strychu podczas remontu?

Wynajem aut - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochÃłd?
Wynajem auta - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochód?

Zobacz, jak tanio wynająć samochód.

Jak zjeść dobrze i tanio - vouchery do restauracji
Jak zjeść dobrze i tanio - vouchery do restauracji

Zobacz, jak zjeść dobrze i tanio!

Polecamy
15 najdziwniejszych stron w internecie
15 najdziwniejszych stron w internecie

W to, że internet jest dziwnym miejscem wiedzieliśmy od zawsze. Jednak obejrzenie przedstawionych przez nas stron potęguję to wrażenie kilkakrotnie.

Dziwne święta w najbliższym miesiącu - świętuj niecodziennie!
Dziwne święta w najbliższym miesiącu - świętuj niecodziennie!

Bo każdy powód do świętowania jest dobry!

Ostatnio dodane
fot. Pixabay.com
Self Storage idealnym zamiennikiem strychu

Co zrobić z rzeczami ze strychu podczas remontu?

Wynajem aut - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochÃłd?
Wynajem auta - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochód?

Zobacz, jak tanio wynająć samochód.

Kupony i kody rabatowe