Adrenalina - Facet

Łuskowiec aka Pangolin, czyli "Pancernik" z ogonem [WIDEO]

2019-12-27 12:03:00

Pancernik to zwierzę, z którego rozpoznaniem raczej nikt nie ma problemu. Mimo iż jest to gatunek dosyć nietypowy, to zwijający się w kulkę, sympatyczny ssak jest bardzo znanym zwierzęciem, którego wygląd wszyscy znamy. Być może właśnie dlatego, gdy widzimy widzimy bardzo podobne stworzenie, ale z wielkim ogonem i potężnymi łuskami, jesteśmy aż tak zmieszani. Poznajcie Łuskowca!

Łuskowiec i jego długi ogon

Łuskowce - co to za zwierzęta?

Pangolin, po polsku zwany Łuskowcem, to ssak. Osiągają one rozmiary podobne do przeciętnego psa lub kota. Ich najbardziej charakterystycznymi elementami są oczywiście bardzo wyraźne łuski i zaskakująco długi ogon, który może być nawet dwa razy dłuższy od reszty ciała tego zwierzęcia. Niektóre gatunki wykorzystują go nawet jako dodatkową kończynę chwytną.

Na "zbroję" jednego Łuskowca może składać się nawet 1000 łusek, które służą mu za naturalną ochronę przed drapieżnikami. Podobnie jak jego bardziej znany odpowiednik - Pancernik, Łuskowce w obliczu zagrożenia zwijają się w kulkę, pancerzem na zewnątrz.

Zobacz też: Psy na Instagramie [FOTO]>>

Pancerniki a Łuskowce

Co ciekawe, mimo oczywistych podobieństw, Łuskowce oraz Pancerniki to gatunki, które rozwinęły się osobno i niezależnie od siebie. Pancerz Łuskowca składa się z łusek, które wyewoluowały z jego owłosienia, natomiast w przypadku Pancernika, jego osłona jest znacznie bardziej jednolita. Łuskowce zamieszkują głównie Afrykę oraz Azję, natomiast Pancerniki znajdziemy głównie w Ameryce Południowej, Środkowej oraz części Północnej.

Obydwa te gatunki najprawdopodobniej stanowiły inspirację dla jednego z Pokemonów, Sandshrew oraz jego ewolucji - Sandslash.

Zobacz też: Gry ze zwierzętami dla dzieci>>

Polowania na Łuskowce

Co może zaskakiwać, Łuskowiec jest to też, niestety, najbardziej popularny ssak wśród kłusowników. Szacuje się, że w latach 2006-2015 w trakcie nielegalnych polowań zabito ponad 1,1 miliona tych zwierząt. Stworzenia te są celem ludzi głównie przez swoje łuski, które w niektórych regionach świata uważane są za lecznicze. Sprzedawane są też inne części ich ciał jak i całe okazy.

Handel Łuskowcami odbywa się głównie pomiędzy Krajami Afryki, Azji, Oceanii oraz USA. Ta działalność doprowadziła wszystkie 8 gatunków tego ssaka na skraj wyginięcia. Sytuacja ta jest o tyle krytyczna, że te zwierzęta rozmnażają się bardzo powoli - jedna samica Łuskowca może urodzić jedno młode w ciągu roku.

Więcej informacji na temat polowań na łuskowce możemy znaleźć tutaj:

Na tym wideo możemy zaś przekonać się, że Łuskowce dysponują sporą siłą:

KSK

fot. screen youtube.com/irfan shaik

źródła: eduteka.pl; youtube.com/National Geographic

Słowa kluczowe: Dziwne zwierzęta, Pancerniki a Łuskowce, Żywe Pokemony, Zagrożone gatunki, Kłusownicy, Występowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Domowa impreza sylwestrowa
5 tipów na udany Sylwester w domu

Domowa impreza dla kilku osób w ostatni wieczór w roku - co zrobić, aby była udana i żeby później wspominać tę noc pozytywnie?

legendy o potworach
Najstraszniejsze legendy o potworach z różnych kultur

Czego boją się mieszkańcy różnych zakątków świata?

Polecamy
Polsat Sport
PolsatSport.pl - artykuły, newsy, relacje

Najlepiej szukać bieżących informacji ze świata sportu w internecie - nie trzeba czekać na określoną godzinę jak w radiu, albo na określony program, jak w telewizji.

wieczÃłr kawalerski
Pełnia doznań wieczoru kawalerskiego

Gdzie podczas wieczoru kawalerskiego najlepiej szukać mocnych doznań i świetnej zabawy?

Polecamy
Ostatnio dodane
Sportowa jazda BMW
Sportowa jazda BMW - prezent dla chłopaka na każdą okazję

Sportowa jazda BMW to idealna niespodzianka dla każdego chłopaka, który ceni sobie prędkość, elegancję i mocne wrażenia.

Domowa impreza sylwestrowa
5 tipów na udany Sylwester w domu

Domowa impreza dla kilku osób w ostatni wieczór w roku - co zrobić, aby była udana i żeby później wspominać tę noc pozytywnie?

Popularne
"Obserwator czy uczestnik?" Częste pytanie w pracy Fotoreportera

Praca fotoreportera nie sprowadza się jedynie do rejestracji wydarzeń - zwłaszcza gdy tragedia się rozwija, staje przed nieuniknionymi dylematami etycznymi.