Na Żywca - Facet

Podróż samochodem - jak przygotować się do wyjazdu?

2019-07-25 11:37:09

Samochód to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków środków transportu na wakacje. Największą zaletą, jaką nam daje, jest niezależność. Możemy zabrać tyle rzeczy, ile tylko się zmieści, wyjechać o każdej porze i dotrzeć w dowolne miejsce. Oprócz tego unikamy niekomfortowych sytuacji, takich jak tłok, przeszkadzający pasażerowie czy brak postoju. Zanim jednak zdecydujemy się na podróż autem, powinniśmy się do niej dobrze przygotować.

Czerwony samochód stojący na skraju ziemi przy morzu

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Aby podróż była bezpieczna i przebiegła bez komplikacji, przed wyjazdem powinniśmy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. To najlepsza okazja, by naprawić wszelkie usterki, które od jakiegoś czasu odkładamy na później. Jeśli już będziemy u mechanika to przy okazji możemy poprosić o sprawdzenie układu hamulcowego, stanu filtrów oraz zawieszenia pojazdu. Ponadto, dla zwiększenia wygody, w okresie wakacyjnym warto zadbać o klimatyzację, która minimum raz w roku wymaga czyszczenia kanałów doprowadzających powietrze, odgrzybiania parownika oraz wymiany filtra kabinowego. Niektóre warsztaty samochodowe organizują wakacyjne promocje na tego typu przeglądy.

Bez pomocy mechaników, możemy sprawdzić wszystkie światła oraz skontrolować poziom oleju silnikowego i wszystkich płynów w samochodzie. Na naszą uwagę zasługują także opony, w których powinniśmy zmierzyć głębokość bieżnika oraz sprawdzić poziom ciśnienia, a w razie potrzeby - uzupełnić braki. Podczas pompowania należy pamiętać, że będziemy dodatkowo obciążać auto bagażem i pasażerami. Zalecaną wartość można znaleźć chociażby w instrukcji samochodu. 

Wyposażenie - samochodowy niezbędnik 

W Polsce wymagane wyposażenie samochodu ogranicza się tylko do trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy z ważną homologacją i aktualnym badaniem technicznym. Jeśli natomiast planujemy wyjazd za granicę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w wybranym kraju przepisami, które różnią się od naszych. Na przykład w Australii dodatkowo wymagana jest kamizelka odblaskowa i apteczka, w Chorwacji - żarówki, a w Hiszpanii koło zapasowe oraz klucz do jego demontażu. Należy przy tym pamiętać, że jadąc nawet w krótką trasę, warto mieć przy sobie wszystkie te rzeczy, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.

W naszym wyposażeniu przyda się także:

  • zapasowy olej silnikowy i chłodniczy,
  • komplet bezpieczników, 
  • linka holownicza, 
  • żarówki na zmianę,
  • lewarek, 
  • komplet podstawowych narzędzi,
  • kompresor do kół.

W dalszej kolejności można pomyśleć o prostowniku oraz kablach rozruchowych. 

Ubezpieczenie samochodu za granicą

Przed wyjazdem na urlop obowiązkowo powinniśmy sprawdzić ważność naszego ubezpieczenia OC oraz datę kolejnego przeglądu. Dodatkowo wybierając się do państw nienależących do Unii Europejskiej, mamy obowiązek wykupić Zieloną Kartę, czyli dokument potwierdzający posiadanie polisy OC przez właściciela pojazdu. Na szczęście wiele ubezpieczalni oferuje ją za darmo w ramach posiadanego pakietu.

Innym rozwiązaniem jest wykupienie OC granicznego, które działa na takich samych zasadach jak kupione w Polsce. Jest wymagane w europejskich państwach, które należą do Systemu Zielonej Karty, ale nie podpisały Porozumienia Wielostronnego. Wyjątkiem stanowi Kosowo, gdzie obowiązuje tylko ubezpieczenie graniczne. Stawki za nie wahają się między 30 zł (Mołdawia) a 380 zł (Bośnia i Hercegowina). 

W temacie dokumentów, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia Assitance, które - w zależności od pakietu - zapewnia nam darmowe holowanie, bezpłatną naprawę lub samochód zastępczy. Polisy na wyjazdy za granicę oferują dodatkowo pomoc tłumacza w porozumieniu się z służbami ratowniczymi (w razie wypadku) lub skierowaną do nas pomocą drogową. 

Planowanie trasy przed wyjazdem 

Zanim wyruszymy w długą podróż, powinniśmy zaplanować trasę. W tym celu możemy skorzystać z tradycyjnych atlasów oraz internetowych map. Znajdziemy w nich informacje o utrudnieniach na drodze, korkach, płatnych odcinkach oraz szacowanym czasie dojazdu, dzięki czemu możemy stworzyć najefektywniejszy plan, który z kolei pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Gdy już wytyczymy trasę, warto pobrać ją na telefon, gdyż w niektórych miejscach mogą wystąpić problemy z połączeniem z Internetem. Jeśli natomiast posługujemy się nawigacją samochodową, powinniśmy sprawdzić, kiedy ostatni raz ją aktualizowaliśmy. Mapy nawet sprzed kilku lat mogą okazać się już nieaktualne. Poza tym zawsze warto mieć przy sobie niezawodną mapę papierową, która przyda się w przypadku awarii sprzętu lub problemów z zasięgiem.

Postoje w czasie podróży 

Podczas planowania trasy dobrym pomysłem jest zaznaczenie planowanych miejsc postoju. Szczególnie podczas długich podróży powinniśmy zrobić przerwę na zatankowanie samochodu, jedzenie oraz załatwienie potrzeb fizjologicznych. Najlepszym wyborem będą więc stacje paliw lub miejsca obsługi podróżnych (MOP), w których pobliżu znajdują się restauracje, toalety oraz wyznaczone miejsca do odpoczynku. Długość przerwy powinna być uzależniona od naszego stanu zdrowia, doświadczenia i samopoczucia. Nie powinniśmy jednak zatrzymywać się zbyt często i zbyt długo, aby nie wytrącić się z rytmu i nie wydłużyć czasu jazdy.

Rozsądne pakowanie bagażu

Samochód, w przeciwieństwie do każdego innego środka transportu, pozwala nam zabrać o wiele większą ilość bagażu. Przy jego pakowaniu należy pamiętać, że nie może on zasłaniać widoczności oraz w żaden sposób stanowić zagrożenia dla pasażerów i kierowcy, na przykład w momencie gwałtownego hamowania. W kabinie nie powinno więc być ciężkich przedmiotów, a wszystkie lekkie rzeczy najlepiej umieścić w schowkach. Pozostały bagaż należy układać równomiernie, po obu stronach pojazdu, przy czym rzeczy o największej wadze powinny znaleźć się na samym spodzie bagażnika, natomiast te najpotrzebniejsze na samej górze.

Obciążone auto prowadzi się inaczej, chociażby przez wydłużoną drogą hamowania, dlatego tak ważne jest, by nie przekraczać granicy dopuszczalnej ładowności samochodu. Informacja o niej znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz instrukcji. Kierowca, stosując się do niej, wykazuje się rozwagą, która jest niezbędna przy długiej podróży. 

Aby podróż była bezpieczna i przebiegła pomyślnie, powinna być przemyślana. Odpowiednie przygotowanie do niej pozwoli uniknąć nam nieprzyjemności lub ograniczyć ich skutki, a dzięki zaplanowanej trasie przebiegnie ona w szybkim tempie.

DD

fot. pixabay.com

źródło: auto-swiat.pl, praktycznepodroze.pl, uniqua.pl, ubezpieczamy-auto.pl

Słowa kluczowe: Wakacje, Auto, Poradnik, Motoryzacja, Urlop, Transport
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak nie przepłacić jeÅźdząc autem?
Jak nie przepłacić podróżując na 4 kółkach?

Sprawdź, gdzie szukać najtańszych ofert na przejazdy i jak zaoszczędzić na paliwie.

Prezent na dzień ojca

Sprawdź, co możesz podarować na dzień ojca, który wypada 23 czerwca.

Polecamy
Prezent na dzień ojca

Sprawdź, co możesz podarować na dzień ojca, który wypada 23 czerwca.

Dziewczyna na lotnisku
Loty donikąd - najnowszy trend podróżniczy w dobie pandemii

Bilety na siedmiogodzinny lot donikąd wyprzedały się w 10 minut!

Ostatnio dodane
Jak nie przepłacić jeÅźdząc autem?
Jak nie przepłacić podróżując na 4 kółkach?

Sprawdź, gdzie szukać najtańszych ofert na przejazdy i jak zaoszczędzić na paliwie.